Polska

Z kim się spotka Barack Obama? Gdzie będzie można go zobaczyć?

Polska

Przylot Obamy do Polski
tvn24Przylot Obamy do Polski

Wtorek pod znakiem wizyty w Warszawie Baracka Obamy. Samolot z najważniejszym człowiekiem USA wyląduje na Okęciu o godzinie 9.50. Miasto zostało postawione w stan gotowości. Gdzie będzie można zobaczyć amerykańskiego prezydenta i jakie utrudnienia czekają mieszkańców stolicy?

Obama weźmie udział w obchodach 25-lecia przemian demokratycznych w Polsce. Będzie to pierwszy przystanek w jego podróży po Europie. Towarzyszyć mu będzie sekretarz stanu USA John Kerry.

Głównym punktem ich dwudniowego pobytu będzie środowe wystąpienie Obamy na pl. Zamkowym podczas głównych uroczystości z okazji 25-lecia wyborów 4 czerwca.

5 tys. policjantów, a do tego BOR

Wizycie amerykańskiej delegacji towarzyszyć będą najwyższe środki bezpieczeństwa. Już w poniedziałek w Polsce wylądowali funkcjonariusze Secret Service i pojazd "Bestia" - Cadillac One, którym Obama będzie przewożony.

Nad bezpieczeństwem prezydenta USA czuwać będą funkcjonariusze BOR. W stan gotowości postawiona została również policja i to nie tylko ta ze stolicy. - Do Warszawy ściągamy dodatkowo 1300 policjantów. Łącznie pracować będzie pięć tysięcy funkcjonariuszy - informuje Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej. Podczas wizyty amerykańskiego prezydenta w Centrum Bezpieczeństwa Miasta Stołecznego Warszawy będzie działał specjalny sztab. Znajdą się w nim funkcjonariusze policji, żandarmerii wojskowej, straży pożarnej i BOR-u. Cały czas będą mieli podgląd na miejski monitoring.

Spotkanie z premierem i prezydentem

Obama wyląduje w Polsce w godzinach porannych. Na lotnisku przywita go prezydent Bronisław Komorowski. Następnie obaj porozmawiaj w "cztery oczy" w Belwederze, gdzie odbędzie się również ich konferencja prasowa. Po niej Obamę czeka jeszcze spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. Kolejnym punktem jego napiętego planu będzie udział w gali wręczenia Nagrody Solidarność na Zamku Królewskim. Tam amerykański prezydent pojawi się też w środę, aby wziąć udział w uroczystościach z okazji 25. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności i każdy będzie mógł w nim wziąć udział.

W stolicy utrudnienia

Obecność Obamy w Warszawie wiąże się oczywiście z ogromnymi utrudnieniami komunikacyjnymi. Te zaczną się już na godzinę przed przejazdem kolumny amerykańskiego prezydenta z lotniska, gdy zamknięta zostanie ulica Żwirki i Wigury. Mieszkańcy będą musieli szukać alternatywnych tras. Szczególnie ci, którzy będą musieli poruszać się w centrum. Zamykanych ulic, na różnych etapach wizyty, będzie mnóstwo. Dotyczy to. m.in. prowadzącej na Gdańsk Wisłostrady oraz rejonu zamku Zamku Królewskiego, gdzie zaparkowanie samochodu będzie momentami niemożliwe.

- Proponuję nie wjeżdżać samochodem do centrum, korzystać z komunikacji miejskiej - radzi dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Warszawie, Ewa Gawor.

Druga wizyta

Wizyty prezydentów USA zawsze cieszyły się w Polsce dużym zainteresowaniem. Obama pojawi się w naszym kraju po raz drugi. Po raz pierwszy przyleciał w maju 2011 roku. Wtedy wziął udział w kolacji przywódców krajów Europy Środkowej. Wiadomo, że podobnie jak za pierwszym razem, Amerykanin zatrzyma się najprawdopodobniej w hotelu Marriott. Kancelaria prezydenta ugości Obamę oraz pozostałych zagranicznych prezydentów specjałami polskiej kuchni. W menu ma pojawić się m.in. jagnięcina wędzona igłami modrzewia oraz szparagi z młodym bobem i olejem bukowym.

[object Object]
Trener: Technika Obamy na 3 z plusemtvn24
wideo 2/35

Autor: TG//kdj/zp / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości