Polska

Wywrotka na Odrze, 50 kajakarzy w wodzie

Polska

Aktualizacja:
TVN24Do wypadku doszło, gdy przez śluzę przepływało kilkadziesiąt kajaków

Ponad 20 kajaków przewróciło się na Odrze w centrum Wrocławia. W wodzie znalazło się ok. 50 osób. Do wypadku doszło podczas wyrównywania poziomów wody na śluzie. Obsługujący ją mężczyzna był pijany.

Na śluzie w chwili wypadku znajdowało się ok. 40 kajaków, a w nich blisko 80 osób. Jak opowiadali uczestnicy zdarzenia, do wody wpadła ponad połowa kajakarzy. - Kiedy czekaliśmy na śluzie, prawdopodobnie zbyt mocno wpuszczona została woda, bo pojawiła się duża fala. Kajaki na początku grupy przewróciły się od tej fali, a potem jedni zaczynali chwytać się drugich i tak przewracały się kolejne kajaki - opowiadała 24-letnia Anna, uczestniczka spływu.

Kajakarzom natychmiast została udzielona pomoc. Po wyciągnięciu z wody zostali zaopatrzeni w folie termiczne, zapobiegające wychłodzeniu organizmu.

Jak zapewniła organizatorka spływu z wrocławskiego klubu sportowego "Pegaz" Ewa Gancarz, wszyscy mieli na sobie kamizelki ratunkowe, a spływ odbywał się z asystą ratowników i pogotowia. - Problem pojawił się dopiero na śluzie. Na szczęście osoby uczestniczące w spływie to sprawdzeni wodniacy i wiedzieli, jak się zachować - powiedziała Gancarz.

30-letni mężczyzna obsługujący Śluzę Mieszczańską był pijany. Badanie wykazało u niego ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Trafił do izby wytrzeźwień, będzie przesłuchany - poinformował st. sierż. Krzysztof Bobrowski z Komisariatu Wodnego Policji we Wrocławiu.

Ponieważ woda w śluzie jest bardzo mętna, nurek nie mógł dokładnie sprawdzić dna zbiornika. Dlatego zdecydowano o całkowitym wypompowaniu wody, aby dokładnie sprawdzić dno śluzy i wydobyć kajaki, które zatonęły.

Wszyscy uczestnicy spływu po zakończeniu akcji ratunkowej zostali odwiezieni specjalnie podstawionym przez organizatorów autobusem. W trakcie akcji ucierpiały dwie osoby, ale jak się okazało, nie byli to bezpośredni uczestnicy spływu, tylko dorośli, którzy próbowali pomagać w akcji ratowniczej. Trafili do szpitala prawdopodobnie z urazami barku i obojczyka.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24