Kontrowersyjny występ drag queen. Episkopat reaguje, Bodnar zapowiada, że sprawą zajmie się z urzędu

Polska

Oświadczenie Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski tvn24
wideo 2/11

Podżeganie do nienawiści wobec jakiegokolwiek człowieka nie mieści się kanonach europejskiej cywilizacji – podkreślił w środę rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Chodzi o występ drag queen, która w jednym z poznańskich klubów wystąpiła z "kukłą" z wizerunkiem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zapowiedział, że zajmie się tą sprawą z urzędu.

W sobotę w jednym z poznańskich klubów odbyły się wybory Miss Lesbian Poland 2019 oraz Mr Gay Poland. Na zdjęciach z wydarzenia widać fragment występu jednaj z drag queen z "kukłą" z wizerunkiem arcybiskupa Jędraszewskiego. W jego trakcie – jak podają lokalne media – miało dojść do "symulowania zabójstwa" metropolity krakowskiego, który w ostatnim czasie krytykował osoby nieheteroseksualne.

"Z przykrością przyjęliśmy informację o manifestacji nienawiści, jaka miała miejsce w jednym z poznańskich klubów" – napisał w oświadczeniu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Przypomniał, że niedawno przetoczyła się przez Polskę dyskusja o spaleniu kukły Judasza. "Choć kukła Judasza nie przedstawia żywej osoby, a cały obrzęd jest jedynie symbolicznym napiętnowaniem cechy, jaką jest zdrada, ks. bp Rafał Markowski wydał wówczas oświadczenie: 'Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego'" – podkreślił.

"Dzisiaj chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć, że podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie, nie mieści się kanonach europejskiej cywilizacji. W każdym wrażliwym człowieku budzi jedynie niesmak i oburzenie" – dodał ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Bodnar: sprawą zajmę się z urzędu

W środę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zapowiedział podjęcie z urzędu sprawy występu z "kukłą" przedstawiającą hierarchę. "Trudno mi znaleźć uzasadnienie dla tego typu działań promujących przemoc, szczególnie pod płaszczykiem wolności artystycznej" – napisał na Twitterze Bodnar.

Rzecznik wielkopolskiej policji młodszy inspektor Andrzej Borowiak powiedział, że dotychczas nie wpłynęło do policji żadne zawiadomienie w tej sprawie.

Klub przeprasza

Kiedy o zdarzeniu poinformowały lokalne media, organizatorzy wydarzenia wydali oświadczenie, w którym przeprosili za występ z udziałem drag queen. Z kont w mediach społecznościowych usunięte zostały zdjęcia ilustrujące występ performerki.

"Jako organizatorzy konkursu Miss Lesbian Poland 2019 oraz Mr Gay Poland 2019, które odbyły się 9 i 10 sierpnia w Poznaniu, pragniemy oświadczyć, że sprzeciwiamy się wszelkim rodzajom mowy nienawiści, nawoływania do przemocy oraz innym formom propagowania tego typu postaw" – podkreślono w oświadczeniu.

"W imieniu swoim chcemy przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem jednej z Drag Queen podczas naszego wydarzenia. Pragniemy jednak zaznaczyć, iż nie zostaliśmy wcześniej poinformowani o szczegółach występu. Nie akceptujemy tego typu występów" - zaznaczono.

"Konkurs ma celu promowanie pozytywnych postaw oraz tolerancji i akceptacji" - napisali organizatorzy wydarzenia.

Autor: tmw//plw//kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pridenews.pl/facebook