Wystawa o amerykańskiej pomocy Polakom. "Otwiera nową furtkę na historię naszych relacji"

TVN24

Wystawa o amerykańskiej pomocy Polakom w latach 1919-1947tvn24
wideo 2/3

We wtorek w warszawskim Domu Spotkań z Historią została otwarta wystawa "Amerykanie w Polsce 1919-1947", przedstawiająca przykłady zaangażowania Amerykanów w pomoc Polsce w czasie I i II wojny światowej. Jeden z autorów wystawy Jan Roman Potocki ocenił, że otwiera ona "nową furtkę na historię naszych relacji".

We wtorek w warszawskim Domu Spotkań z Historią została otwarta wystawa "Amerykanie w Polsce 1919-1947". Przedstawia ona historią amerykańskiej pomocy Polakom w odbudowywaniu ich państwowości, zarówno w okresie dwudziestolecia międzywojennego, jak i po II wojnie światowej.

Ekspozycja przybliża osobowości czternastu Amerykanów, którzy zdecydowali się na pomoc odradzającej się Polsce. Jednym z nich był Herbert C. Hoover, prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1929-1933.

Ta wystawa "otwiera nową furtkę na historię naszych relacji"

Autorami wystawy są Jan Roman Potocki i Vivian Reed.

Jak mówił w rozmowie z TVN24 Potocki, pomysł stworzenia wystawy narodził się po przeanalizowaniu pamiętników pierwszego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Hugh Gibsona, który pełnił urząd ministra pełnomocnego USA w Polsce w latach 1919 -1924.

CZYTAJ WIĘCEJ O PIERWSZYM PRZEDSTAWICIELU USA W POLSCE

Potocki stwierdził także, że "to jest wystawa na temat, który jest w ogóle nieznany w Polsce, ale który jest bardzo ważny.

- Postacie Hoovera czy (Woodrowa, prezydenta USA w latach 1913-1921 - red.) Wilsona są znane i wiadomo, że pomagali Polsce, szczególnie Hoover w latach 1919-1921, ale za nim stały setki albo dziesiątki Amerykanów, którzy się zgłosili na ochotnika i oni naprawdę bardzo dużo zrobili dla Polski. Karmili dzieci, otworzyli szpitale, gdzie przebywali żołnierze i cywile, służyli w dyplomacji, walczyli jako piloci w Wojsku Polskim - wyliczał współautor wystawy. - Byli przy narodzinach tego państwa i to stworzyło bardzo silne więzi - dodał. Ocenił, że ta wystawa "otwiera nową furtkę na historię naszych relacji".

CZYTAJ WIĘCEJ O STULECIU STOSUNKÓW DYPLOMATYCZNYCH POLSKA-USA

Druga z autorek ekspozycji, Vivian Reed, mówiła, że "wielu Amerykanów nic nie wie o Polsce, podobnie jak Polacy niewiele wiedzą o historii Amerykanów". - Znają kulturę współczesną, ale nie historię, dlatego ta wystawa jest ważna z wielu powodów - oceniła.

Wystawę będzie można zobaczyć do 6 października.

Wystawa przedstawia sylwetki czternastu Amerykanów, którzy zaangażowali się w pomoc Polsce
tvn24

Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24