Unijny trybunał ogłosił, kiedy wyda wyrok w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym

TVN24

W wyniku przepisów z urzędu musiała odejść część sędziów (materiał "Faktów po Południu" z 26 kwietnia) Adrianna Otręba | Fakty po południu
wideo 2/36

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował w czwartek, że 24 czerwca wyda wyrok w sprawie skargi, jaką Komisja Europejska złożyła na Polskę za zmiany w Sądzie Najwyższym, w wyniku których z urzędu miała odejść część sędziów, w tym prezes Małgorzata Gersdorf.

11 kwietnia rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE ocenił w swojej niewiążącej opinii, że przepisy polskiego prawa w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii.

Przepisy zmienione, ale to nie kończy sprawy

Wcześniej TSUE przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie stosowania tych regulacji i podjęcia wszelkich kroków, by przywrócić tych, którzy przez nowe prawodawstwo zmuszeni byli odejść. Polskie władze w ślad za tym zmieniły prawo, domagając się następnie zakończenia sprawy.

Na rozprawie, która obyła się w Luksemburgu Komisja Europejska argumentowała, że nie jest pewne, czy te nowe przepisy eliminują naruszenia prawa Unii. Prawnicy z Brukseli przekonywali ponadto, że z uwagi na znaczenie niezawisłości sędziowskiej w porządku prawnym Unii, sprawa powinna zostać rozstrzygnięta.

Sędziowie wysłani na emeryturę

Ustawa o Sądzie Najwyższym weszła w życie w kwietniu 2018 roku. Wiek przejścia w stan spoczynku sędziów tego sądu został obniżony do 65 lat. Krytycy tych przepisów zarzucali rządzącym, że służą one do przeprowadzania czystki w Sądzie Najwyższym i usunięcia prezes tej instytucji Małgorzaty Gersdorf.

Przedłużenie możliwości orzekania było możliwe, ale konieczne było do tego oświadczenie o chęci dalszego zajmowania stanowiska i uzyskanie na to zgody głowy państwa. Komisja Europejska zaskarżyła te regulacje do Trybunału Sprawiedliwości jesienią ubiegłego roku. Sprawa jest rozpatrywana w trybie pilnym.

Autor: kg / Źródło: PAP

Raporty: