Pięć dni po wyroku Trybunału. Orzeczenie wciąż czeka, być może ukaże się w środę

Wyrok TK wciąż czeka na publikacje
Wyrok TK wciąż czeka na publikacje
tvn24
tvn24Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie sędziów w czwartek

Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyboru nowych sędziów Trybunału wciąż czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Termin jego publikacji mija w następny poniedziałek, jednak można się go spodziewać już w tę środę - informuje przedstawiciel Rządowego Centrum Legislacji. Tymczasem, jak pisze "Gazeta Wyborcza", Centrum otrzymało polecenie, aby wstrzymać druk wyroku TK.

- Zgodnie ze standardowymi zasadami w przypadku wyroków TK termin wynosi od pięciu do siedmiu dni roboczych. Siedem dni roboczych mija w poniedziałek, 14 grudnia - powiedział dyrektor Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych w Rządowym Centrum Legislacji Jarosław Deminet. Dodał jednak, że nie oznacza to, że wyrok ukaże się dopiero w przyszły poniedziałek.

- Zwykle to trwa nie mniej niż cztery dni robocze. Jeżeli nie będzie żadnej decyzji, że ma to być ogłoszone szczególnie pilnie, to spodziewałby się, że to będzie nie wcześniej niż w środę, czwartek - podkreślił. O przyspieszenie procedury może zwrócić się do RCL prezes Rady Ministrów.

Tylko w internecie

Zgodnie z konstytucją oraz ustawą o TK wyrok Trybunału wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, o ile Trybunał Konstytucyjny nie postanowi w swoim orzeczeniu inaczej. Dopiero z chwilą publikacji postanowienia wyroku stają się prawnie wiążące.

Za przygotowanie orzeczenia do publikacji odpowiada Rządowe Centrum Legislacji przy Prezesie Rady Ministrów. Z kolei za publikację Dziennika Ustaw - który od 2012 roku jest już publikowany online, a nie drukowany - odpowiada właściwy departament Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Reporter TVN24 w ubiegłym tygodniu dowiedział się w nim , że "publikacja tak dużego objętościowo wyroku jak czwartkowy trwa zgodnie z procedurą do siedmiu dni [roboczych - red.], zwykle jednak zajmuje nie więcej niż pięć dni". Dziś usłyszał w Rządowym Centrum Legislacji, że informacja o dacie publikacji wyroku ma być podana jeszcze w poniedziałek.

TK podaje z kolei na swoich stronach, że wyroki Trybunału są publikowane w Dzienniku Ustaw "bez zbędnej zwłoki".

Prezydent czeka na publikację

W zeszły czwartek Trybunał wydał wyrok, w którym uznano, że w październiku tego roku Sejm poprzedniej kadencji zgodnie z konstytucją wybrał trzech nowych sędziów TK, a dwóch pozostałych - niezgodnie z ustawą zasadniczą. Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny uznał, że od wybranej zgodnie z konstytucją trójki sędziów prezydent powinien "niezwłocznie" odebrać ślubowanie.

Dzień później dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy i kiedy Andrzej Duda zastosuje się do tego werdyktu, odpowiedział, że kancelaria "zastanowi się i przyjrzy wszystkim szczegółom tego orzeczenia w momencie, kiedy zostanie ono opublikowane".

Czy prezydent przyjmie wyrok TK? "Zastanowimy się"
Czy prezydent przyjmie wyrok TK? "Zastanowimy się"tvn24

Rządowe Centrum Legislacji ma wstrzymać publikację?

Tymczasem, jak pisze w poniedziałek "Gazeta Wyborcza", Rządowe Centrum Legislacji otrzymało polecenie, aby wstrzymać druk wyroku TK.

O te informacje był pytany w "Jeden na jeden" Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. - Nie znam tych spraw, dlatego nie zamierzam tego komentować - powiedział Piotrowicz.

Dodał, że orzeczenie powinno pojawić się w Dzienniku Ustaw w możliwie najszybszym terminie.

Piotrowicz o braku publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw
Piotrowicz o braku publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustawtvn24

Ekspresowe publikacje

W ostatnich dniach ekspresowo - w ciągu kilku godzin od podjęcia - opublikowano uchwały Sejmu ws. wyboru pięciu osób mających być sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Uchwały te podjęto głosami PiS po tym, jak wcześniej Sejm uchwalił, że wybór sędziów TK w poprzedniej kadencji nie miał mocy prawnej. Przyjęte w środę po południu uchwały zostały opublikowane - w tym przypadku w Monitorze Polskim - jeszcze tego samego dnia wieczorem.

Tuż po północy w czwartek prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od czterech z pięciu wybranych wówczas osób. Ślubowanie nastąpiło, zanim w czwartek zebrał się Trybunał Konstytucyjny.

Ostatnie pozycje Dziennika Ustaw zostały opublikowane na jego stronach internetowych w piątek, 4 grudnia.

[object Object]
Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/24

Autor: ts//plw/mtom / Źródło: tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, tvn24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości