Polska

"Wyrok przywołuje ducha przeszłości"

Polska

TVN24Kardynał Dziwisz nie zgadza się z wyrokiem sądu

Kard. Stanisław Dziwisz staje murem za "Gościem Niedzielnym", który przegrał proces z Alicją Tysiąc i ma ją przeprosić za "sformułowania napastliwe, obraźliwe i pogardliwe" oraz zapłacić 30 tys. zadośćuczynienia. Metropolita w specjalnym oświadczeniu poinformował, że wyrok przyjął "z przygnębieniem i niedowierzaniem".

Oto bowiem zawiodła zwykła logika myślenia i zdrowy rozsądek, a zatriumfowała postawa cywilizacji śmierci. Śmiem twierdzić, że wyrok ten przywołuje ducha przeszłości, kiedy za prawdziwe słowa płaciło się skazującymi wyrokami sądowymi kard

Metropolita krakowski zapewnił, że w pełni solidaryzuje się z redaktorem naczelnym "Gościa Niedzielnego" ks. Markiem Gancarczykiem i "z jego troską o ochronę ludzkiego życia".

Sąd przyznał jej rację

Alicja Tysiąc, której odmówiono prawa do aborcji i która wywalczyła w Strasburgu odszkodowanie za naruszenie jej praw, pozwała redaktora naczelnego i wydawcę "Gościa Niedzielnego" za sformułowania zawarte w serii artykułów na jej temat. Jak mówiła w sądzie, najbardziej uraziły ją sugestie, że otrzymała odszkodowanie za to, że nie pozwolono jej zabić własnego dziecka.

Tygodnik zapowiada odwołanie

Sąd uznał, że w tekstach tygodnika znalazły się sformułowania napastliwe, obraźliwe i pogardliwe i orzekł, że redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" ks. Marek Gancarczyk oraz wydawca tego tygodnika, czyli archidiecezja katowicka, mają przeprosić Alicję Tysiąc i zapłacić jej 30 tys. zł za naruszenie dóbr osobistych. Strona pozwana zapowiedziała apelację od wyroku, gdyż w jej ocenie orzeczenie jest wymierzone w konstytucyjne wartości wolności słowa i wolności prasy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości