Polska

Wyrok dla komornika za ustawianie licytacji

Polska

Sąd wydał wyrok w sprawie komornika z Działdowa
tvn24Sąd wydał wyrok w sprawie komornika z Działdowa

Sąd Rejonowy w Giżycku skazał Sebastiana Sz. na rok i cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Nieuczciwy komornik otrzymał również pięcioletni zakaz wykonywania zawodu i grzywnę w wysokości 30 tys. złotych. Poszkodowanym w wyniku swoich działań rolnikom musi także zapłacić odszkodowanie. Wyrok nie jest prawomocny.

Sebastian Sz. konfiskował zadłużonym ludziom majątek i sprzedawał go za bezcen. Na tych operacjach korzystali głównie znajomi komornika.

Wśród poszkodowanych znalazło się m.in. małżeństwo rolników z Siedlisk. Sebastian Sz. wart ponad 90 tys. zł ciągnik zlicytował za 12 tys. zł. Śledczy odkryli, że w dniu licytacji kilka razy kontaktował się z mężczyzną, który okazał się nabywcą maszyny. Z billingów wynika, że w miesiącu poprzedzającym licytację mężczyźni kontaktowali się 60 razy.

Zakaz uprawiania zawodu, grzywna i odszkodowanie

W środę Sąd Rejonowy w Giżycku uznał Sz. za winnego. Komornik został skazany na rok i cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Otrzymał również pięcioletni zakaz uprawniania zawodu. Ma też zapłacić 30 tys. złotych grzywny.

Sz. musi oprócz tego zapłacić odszkodowanie małżeństwu rolników, a zlicytowany ciągnik ma zostać im zwrócony.

Pełnomocnik pokrzywdzonego małżeństwa mec. Lech Obara powiedział, że wyrok nie w pełni zadowala jego klientów. - Oczekiwali oni wyroku bezwzględnego więzienia wobec komornika i naprawienia szkody w całości. Chcielibyśmy także, by prokuratura wszczęła postępowanie wobec nabywcy ciągnika, który go kupił po zaniżonej cenie - podkreślił mec. Obara.

Komornik ani w postępowaniu przygotowawczym, ani przed sądem nie przyznał się do zarzucanych czynów i odmówił złożenia wyjaśnień.

Autor: kg/kka / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TTV BL

Pozostałe wiadomości