Polska

"Wypowiedź przerażająca, troglodyty". Wenderlich krytykuje Wałęsę

Polska

"Wypowiedź przerażająca, była to wypowiedź troglodyty"
tvn24Jerzy Wenderlich, jak i inni goście programu, krytykują słowa Lecha Wałęsy

- Z punktu widzenia ludzkiego była to wypowiedź przerażająca, była to wypowiedź troglodyty - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN 24 wypowiedź Lecha Włęsy nt. homoseksualistów poseł SLD Jerzy Wenderlich. - Dziwi mnie, że dopiero teraz zauważono, że Wałęsa nie panuje nad tym, co mówi, że ma poglądy dalekie od ogólnej poprawności politycznej - komentował z kolei Adam Bielan.

Były prezydent w piątek w TVN24 stwierdził, że w polskim Sejmie homoseksualiści powinni siedzieć w ostatniej ławie sali plenarnej, a nie gdzieś na przodzie. - A nawet jeszcze za murem - powiedział Lech Wałęsa.

Słowa polityka wywołały kontrowersje. Krytykują je niemal wszystkie środowiska polityczne.

"Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie zapraszał Wałęsy"

Jak podkreślał w TVN24 Wenderlich, osobie, która odebrała Pokojową Nagrodę Nobla za krzewienie pokoju, a więc tolerancji, "nie wypada czegoś takiego mówić". - Lech Wałęsa zapisał się bardzo źle tą wypowiedzią, ale może po prostu taki był, a dziś powiedział głośno, co mu grało w środku - dodał.

Poseł przypomniał, że były prezydent jest jednym z bardziej pożądanych wykładowców na świecie.

- Tutaj może być skończony. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie zapraszał Lecha Wałęsy jako autorytetu moralnego wiedząc, co powiedział - podkreślił. - Ta wypowiedź przyćmi jego wcześniejsze dokonania - ocenił.

- Z punktu widzenia ludzkiego była to wypowiedź przerażająca, była to wypowiedź troglodyty - podsumował poseł SLD.

"Nie robię z niej wielkiego problemu"

Europoseł PO Jacek Protasiewicz mówił, że słowa byłego prezydenta nt. homoseksualistów "tylko pokazują, że jego patrzenie na demokrację jest nieco staroświeckie, staromodne". - Na szczęście nie było to wezwanie do tworzenia getta ławkowego - uważa polityk. Protasiewicz nazywa wypowiedź Wałęsy "niefortunną, która nie powinna się zdarzyć". - Nie cieszyła mnie ta wypowiedź, ale też z niej nie robię wielkiego problemu, bo to nie jest wypowiedź polityka wpływającego na kształt prawa w Polsce, tyko komentującego rzeczywistość - wyjaśnił.

"Wałęsa nie panuje nad tym, co mówi"

Z kolei bezpartyjny europoseł Adam Bielan stwierdził, że wypowiedź Wałęsy była fatalna, ale go nie zaskoczyła. - Dziwi mnie, że dopiero teraz zauważono, że Wałęsa nie panuje nad tym, co mówi, że ma poglądy dalekie od ogólnej poprawności politycznej - mówił. Również jego zdaniem Wałęsa mocno zapłaci za swoje słowa. - W środowiskach uniwersyteckich w Stanach, gdzie dzisiaj zarabia dając wykłady, ta wypowiedź podejrzewam odbije się szerokim echem - przekonywał Bielan.

Autor: nsz/k / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości