20 osób w szpitalu, jedna w stanie ciężkim. Wojewoda: to była sprawna akcja ratunkowa

Polska

Aktualizacja:

Wojewoda małopolski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania omawiano sprawę piątkowego wypadku autokarowego z uczniami w Tenczynie. Poszkodowanych zostało w sumie 49 osób, w tym 43 dzieci.

O zwołaniu posiedzenia zespołu kryzysowego poinformowała w piątek wieczorem rzeczniczka wojewody, Joanna Paździo. Na Twitterze napisała, że posiedzenie odbędzie się w sobotę o godzinie 9.

Po nim, około godziny 10 wojewoda pojawił się na briefingu prasowym i przekazał najświeższe informacje dotyczące wypadku. Podziękował również służbom za sprawną akcję ratunkową.

Czołowe zderzenie na zakopiance

Do wypadku doszło przed godziną 11. w piątek. Według ustaleń policji, autobus, który jechał od strony Zakopanego, czołowo zderzył się z tirem. Pojazdy stanęły w poprzek drogi i częściowo wjechały do rowu.

Policja przypuszcza, że jeden z pojazdów mógł zjechać na przeciwległy pas ruchu. W wypadku brał udział również samochód osobowy. Inspekcja Transportu Drogowego zabezpieczyła tachografy z autobusu i ciężarówki.

- W tym pierwszym przypadku nie udało się odczytać danych. Co do ciężarówki, to wiemy, że kierowca nie przekroczył czasu pracy, pojazd nie był też przeciążony. Prędkość wynosiła 70 km/h a w chwili zderzenia 65 km/h - poinformował naczelnik Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie.

Autokarem podróżowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 261 z warszawskiego Wilanowa. Wracali z Zakopanego.

20 osób w szpitalach, jedna osoba w stanie ciężkim

W wypadku poszkodowanych zostało w sumie 49 osób: 6 dorosłych oraz 43 dzieci. 34 osoby zostały przewiezione do szpitali, w których wieczorem pozostawało osiemnaścioro z nich. Stan jednej z nich jest ciężki.

- Podawaliśmy w piątek informacje o 18 osobach, które pozostają w szpitalach. Dziś mówimy o 20. To dlatego, że sytuacja jest dynamiczna. Ale najważniejsze teraz jest to, że wszyscy poszkodowani otrzymali pomoc - powiedział podczas briefingu Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

Jak podała rzeczniczka wojewody, poszkodowani w tym zdarzeniu doznali różnych urazów najczęściej spotykanych w wypadkach komunikacyjnych, takich jak złamania kości, kręgów, stłuczenia, rany oraz obrażenia powierzchowne. – W większości ci poszkodowani, którzy zostali hospitalizowani, są w stanie dobrym - poinformowała Paździo.

W akcji ratowniczej uczestniczyło 14 zastępów straży pożarnej, w tym osiem PSP. Pracowało także osiem zespołów ratownictwa medycznego, cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz helikopter wojskowy.

Droga była zablokowana przez ponad dwanaście godzin.

Autor: pk/aa/adso / Źródło: TVN24, PAP