Wypadek autokaru w Chorwacji. Kilkunastu rannych przyleci w środę do Polski

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP
Rzecznik MZ: na pewno 13 osób wraca do Polski
Rzecznik MZ: na pewno 13 osób wraca do PolskiTVN24
wideo 2/20
TVN24Rzecznik MZ: na pewno 13 osób wraca do Polski

Trzynastu poszkodowanych w wypadku w Chorwacji ma wrócić w środę do Polski. Szczegóły transportu przekazał we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Poinformował, że ranni przylecą jednym samolotem do stolicy.

Na środę zapowiedziany został transport 13 poszkodowanych w sobotnim wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. - Transport medyczny nastąpi jednym samolotem - poinformował we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Przekazał, że będzie to CASA. Dodał, że przylot do Warszawy jest planowany po południu.

Jak przekazał, "w Warszawie pozostanie kilku pacjentów, kolejni zostaną przetransportowani środkiem lotniczym odpowiednio do Poznania, a później także do Krakowa". - Ostateczna decyzja, ilu poszkodowanych jutro wyleci, będzie uzależniona od stanu zdrowia i nastąpi po porannej odprawie z chorwackimi lekarzami - dodał.

>>> Co wiemy o tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji >>>

Przydacz: wszyscy trafią do szpitali

Przydacz powiedział, że w skład ośmioosobowego zespołu medycznego, który poleci do Zagrzebia, wejdą przedstawiciele wojskowego Zespołu Ewakuacji Medycznej z Krakowa, członkowie Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Po przylocie do Polski wszyscy poszkodowani zostaną przetransportowani do szpitali, w których będą mogli w najlepszy, z punktu widzenia medycznego, sposób kontynuować leczenie - zaznaczył.

Minister dodał, że według posiadanych przez niego informacji, na tę chwilę stan wszystkich osób, które doznały obrażeń w wypadku, jest stabilny.

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

Do wypadku doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji (Zagrzebia) w regionie varażdińskim między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie.

Nagranie z monitoringu sprzed wypadku polskiego autokaru w Chorwacji opublikowane przez dziennik "Jutarnji list"
Nagranie z monitoringu sprzed wypadku polskiego autokaru w Chorwacji opublikowane przez dziennik "Jutarnji list"dziennik "Jutarnji list"

Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medziugoria. Zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne, w tym 19 ciężko. Inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, potwierdził TVN24, że zarówno ofiary, jak i poszkodowani z wypadku zostali już zidentyfikowani

CZYTAJ TAKŻE: Wikariusz z Sokołowa Podlaskiego, siostra zakonna z Jedlni. Oni zginęli w Chorwacji >>>

Poszkodowani byli przewiezieni do chorwackich szpitali, a cztery z tych osób powróciły w nocy z soboty na niedzielę do kraju samolotem wraz z rządową delegacją. Jak poinformował w niedzielę po południu dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, osoby, które przyleciały wtedy do kraju, opuściły już szpital.

Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię, pod którą członkowie rodzin ofiar mogą uzyskać informacje: +38 514 899 414.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IVAN AGNEZOVIC/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości