Oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu

Aktualizacja:
[object Object]
Wyniki wyborów do europarlamentu 2019tvn24
wideo 2/35

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w poniedziałek po południu ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 45,38 procent głosów, Koalicja Europejska - 38,47, a Wiosna - 6,06 procent głosów. Pozostałe ugrupowania znalazły się poniżej progu wyborczego. Frekwencja wyniosła 45,68 procent.

Wybory do europarlamentu 2019. SPECJALNY SERWIS TVN24.PL >

Polacy wybrali w niedzielę posłów do Parlamentu Europejskiego. PKW przekazała na konferencji o godzinie 14.30 oficjalne wyniki wyborów.

Na pierwszym miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało 45,38 proc. głosów. To przekłada się na 27 mandatów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska z wynikiem 38,47 proc. głosów. Zdobyła 22 mandaty. Trzecie miejsce zajęła Wiosna, na którą oddano 6,06 proc. głosów. Zdobyła 3 mandaty. Poniżej progu wyborczego, który wynosi 5 proc. głosów, znalazła się Konfederacja KOWRiN, Braun, Liroy, Narodowcy - 4,55 proc. głosów.

Kukiz'15 zdobył poparcie na poziomie 3,69 proc., a Lewica Razem 1,24 procent głosów. Pozostałe komitety wyborcze uzyskały wyniki na poziomie niższym niż 1 proc.

Frekwencja wyniosła 45,68 procent.

Europosłowie

Z list PiS do europarlamentu dostali się: Anna Fotyga, Kosma Złotowski, Karol Karski, Krzysztof Jurgiel, Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki, Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk, Witold Waszczykowski, Joanna Kopcińska, Zdzisław Krasnodębski, Andżelika Możdżanowska, Elżbieta Kruk, Beata Mazurek, Tomasz Poręba, Bogdan Rzońca, Beata Szydło, Ryszard Legutko, Patryk Jaki, Jadwiga Wiśniewska, Grzegorz Tobiszowski, Izabela Kloc, Anna Zalewska, Beata Kempa, Joachim Brudziński, Elżbieta Rafalska i Dominik Tarczyński.

Dominik Tarczyński zdobył 52. mandat i w związku z tym obejmie swój urząd dopiero, kiedy procedura brexitu dobiegnie końca i miejsca w PE zwolnią europarlamentarzyści z Wielkiej Brytanii. Europosłami Koalicji Europejskiej zostali: Janusz Lewandowski, Magdalena Adamowicz, Radosław Sikorski, Tomasz Frankowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Halicki, Danuta Huebner, Jarosław Kalinowski, Marek Belka, Ewa Kopacz, Leszek Miller, Krzysztof Hetman, Elżbieta Łukacijewska, Róża Thun, Adam Jarubas, Jerzy Buzek, Marek Balt, Jan Olbrycht, Janina Ochojska-Okońska, Jarosław Duda, Bogusław Liberadzki i Bartosz Arłukowicz. Z list Wiosny do PE dostali się: Robert Biedroń, Sylwia Spurek oraz Łukasz Kohut.

Sondaże late poll

O godzinie czwartej w nocy Ipsos opublikował trzeci sondaż late poll przeprowadzony dla TVN24. Wyniki poszczególnych komitetów uległy zmianie w porównaniu do sondażu z godz. 2.

Według late poll Ipsosu, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 45,3 proc. głosów. To przekłada się na 26 mandatów - o jeden więcej w porównaniu z wcześniejszym badaniem.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska. Na to ugrupowanie zagłosowało 37,9 proc. ankietowanych. To oznacza, że KE zdobyła 21 mandatów w europarlamencie.

Trzecie miejsce, według zaktualizowanego sondażu late poll, zajęła Wiosna - partię tę poparło 6,0 proc. badanych. Tym samym partia Roberta Biedronia zdobyła trzy mandaty w PE.

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy straciła jeden mandat w stosunku do wcześniejszych sondaży. Według prognozy na tę listę zagłosowało 5,2 proc. badanych.

Partie poniżej 5-procentowego progu wyborczego:

Kukiz'15 według sondażu late poll zdobyło 3,8 proc. głosów.

Lewica Razem uzyskała 1,4 proc. poparcia, a na inne ugrupowania zagłosowało 0,4 proc.

Sondażowa frekwencja według sondażu late poll wynosi 43,4 proc.

Exit poll

Jako pierwszy, o godzinie 21 podaliśmy sondaż exit poll przeprowadzony przez Ipsos dla TVN24. Według tamtego sondażu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 42,4 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Europejska z wynikiem 39,1 proc. ankietowanych.

Ostatnie miejsce podium według sondażu exit poll zajęła Wiosna - partię tę poparło 6,6 proc. badanych.

Na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy według pierwszego sondażu powyborczego zagłosowało 6,1 proc.

Ugrupowanie Kukiz’15 według sondażu exit poll zdobyło 4,1 proc. głosów. Na Lewicę Razem zagłosowało 1,3 proc. ankietowanych. Na inne ugrupowania - 0,4 proc. Sondażowa frekwencja w wyborach do europarlamentu według sondażu exit poll wyniosła 43 proc.

Kaczyński i Schetyna o wynikach

Po ogłoszeniu sondażowych wyników w sztabie PiS przemówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Podziękował wszystkim "doradcom, socjologom, wszystkim, którzy przez cały czas z z ogromnym wysiłkiem, w momentach lepszych i w takich, w których się wydawało, że będzie gorzej nie rezygnowali, pracowali i jeszcze raz pracowali".

- To jest pierwsza połowa meczu - skomentował z kolei przeowdniczący PO Grzegorz Schetyna. - Wszyscy kochamy sport. Wiemy, że wszystko jest przed nami. Zrobiliśmy wielki krok wspólnie, razem. Zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to jest nasz wielki sukces - dodał. Podziękował również "Polkom, Polakom, którzy głosowali na nas".

- Blisko siedem milionów głosów oddanych na Koalicję Europejską to wielki sukces - podsumował.

CZYTAJ RELACJĘ Z WIECZORU WYBORCZEGO NA TVN24.PL >

Autor: ads,js//plw,now / Źródło: tvn24.pl, PAP

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości