Polska

Sześć województw ogłosi wyniki rekrutacji. Nie wszędzie może wystarczyć miejsc

Polska

[object Object]
Uczniowie z sześciu województw dowiedzą się, czy zostali zakwalifikowani do wybranych szkółtvn24
wideo 2/28

Tegoroczni absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego dowiedzą się we wtorek, czy zostali zakwalifikowani do wybranych przez siebie szkół średnich. W Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu kandydatów jest więcej niż miejsc w szkołach.

W Warszawie 47 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych rywalizuje o 43 tysiące dostępnych miejsc. 28 tysięcy z tych miejsc przygotowały stołeczne licea. Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez mazowieckiego kuratora oświaty oficjalna informacja o zakwalifikowaniu do wybranych szkół ma być podana do godziny 12.

ILU KANDYDATÓW JEST W WARSZAWIE NA JEDNO MIEJSCE? SPRAWDZA KONKRET24 >

Z podobnym problemem borykać się będą uczniowie z Poznania, gdzie kandydatów jest 17 tysięcy, a miejsc 16 tysięcy, w tym nieco ponad 7,5 tysiąca w liceach.

Pierwszy etap, pierwsze wyniki

Dotąd ogłoszono już listy przyjętych w pierwszym etapie rekrutacji w województwach lubuskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, lubelskim, pomorskim i małopolskim.

Sześć województw ogłasza wyniki rekrutacjitvn24

JAK PRZEBIEGA PROCES REKRUTACJI? >

We wtorek o tym, czy zostali zakwalifikowani do wybranych szkół, dowiedzą się uczniowie z sześciu województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ O PODWÓJNYM ROCZNIKU NA KONKRET24 >

Setki uczniów nie zakwalifikowały się do wybranych szkół

W niektórych miastach wojewódzkich już znana jest liczba osób niezakwalifikowanych:

Wrocław - do wybranych szkół nie dostało się 1618 osób;

Kielce - do wybranych szkół nie dostało się 429 osób

Po pierwszym etapie rekrutacji do wybranych szkół nie dostało się w Krakowie 2500 osób, w Gdańsku 1265 osób, w Toruniu 767 osób, w Opolu 255 osób, w Bydgoszczy 520 uczniów, w Białymstoku 956 osób, w Lublinie około 600 osób, w Szczecinie 871 osób, w Zielonej Górze 552 osób, w Olsztynie około 800 osób, a w Rzeszowie 1000 osób.

Dwutorowa rekrutacja

Rekrutacja do szkół średnich jest w tym roku szczególna, bo o miejsca walczy podwójny rocznik. Rekrutacje prowadzone są równolegle dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej i absolwentów gimnazjów. W szkołach średnich będą się oni uczyć w odrębnych klasach.

Związane jest to z tym, że absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych będą się uczyć zgodnie z nową podstawą programową dla czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum, a absolwenci gimnazjów zgodnie ze starą podstawą dla trzyletniego liceum i czteroletniego technikum.

Autor: asty//now / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości