Polska

Konfederacja mężczyzn, Wiosna kobiet

Polska

jak głosowali mężczyźni, a jak kobiety?TVN24 BiS
wideo 2/35

Gdyby europosłów wybierały kobiety, to Konfederacja nie znalazłaby się nad progiem wyborczym (według sondażu exit poll) - bo tylko co trzeci głos oddany na tę listę został zaznaczony przez kobiecą rękę. Tylko w nieznacznie lepszej sytuacji byłaby Wiosna Roberta Biedronia, gdyby do urn poszli sami mężczyźni.

WYBORY DO EUROPARLAMENTU - WYNIKI SONDAŻOWE

Konfederacja miała pierwszy numer list wyborczych, a Wiosna miała numer drugi. I to pomiędzy tymi dwoma ugrupowaniami jest największa różnica w podziale na płcie wśród głosujących.

Widać to bardzo wyraźnie w wynikach sondażu exit poll, przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24.

Komitet Konfederacja cieszył się dużo większym poparciem mężczyzn (68,7 proc. głosów) niż kobiet (31,3 proc.).

Gdyby europarlamentarzystów wybierały uprawnione do głosowania Polki, to Konfederacja mogłaby liczyć - według Ipsos - tylko na 3,7 proc. głosów.

Gdyby brać pod uwagę tylko głosy męskie, to Konfederacja zdobyłaby (według danych sondażowych) 8,9 procent głosów, czyli o 2,8 punktu procentowego więcej niż ostatecznie według exit poll.

Kobiecą ręką

Z kolei gdyby delegatów do Brukseli i Strasburga wybierali panowie, to Wiosna Roberta Biedronia prześlizgnęłaby się nad progiem wyborczym z wynikiem 5,5 proc. głosów (według IPSOS wyborczy wyścig partia Roberta Biedronia zakończyła mając 6,6 proc.).

Aż 60,5 procent głosów partia byłego prezydenta Słupska otrzymała bowiem od kobiet. Gdyby tylko one decydowałyby o składzie europarlamentu, to Wiosna miałaby wynik ok. 7,7 procent.

Oprócz Konfederacji, więcej głosów od mężczyzn niż od kobiet otrzymało ugrupowanie Pawła Kukiza (53,3 proc. męskich głosów).

Wyniki eurowyborów - według Ipsos - tak wyglądałby, gdyby brać pod uwagę tylko mężczyzn:

Zjednoczona Prawica: 42,1 proc. głosów

Koalicja Europejska: 37,1 proc. głosów

Konfederacja: 8,9 proc. głosów

Wiosna: 5,5 proc. głosów

Kukiz 15: 4,6 proc. głosów

Lewica Razem: 1,3 proc. głosów.

Wyniki eurowyborów - według Ipsos - tak wyglądałby, gdyby brać pod uwagę tylko kobiety:

Zjednoczona Prawica: 42,4 proc. głosów

Koalicja Europejska: 40,8 proc. głosów

Wiosna: 7,7 proc. głosów

Konfederacja: 3,7 proc. głosów

Kukiz 15: 3,7 proc. głosów

Lewica Razem: 1,4 proc. głosów.

***

Według sondażu exit poll, przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, na pierwszym miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. PiS zdobyło 42,4 proc. głosów. To przekłada się na 24 mandaty.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska. Na to ugrupowanie zagłosowało 39,1 proc. ankietowanych. To oznacza, że KE zdobyła 22 mandaty w europarlamencie. Ostatnie miejsce podium według sondażu exit poll zajęła Wiosna - partię tę poparło 6,6 proc. badanych. Tym samym obejmie ona trzy mandaty w PE.

Na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy zagłosowało 6,1 proc. Również otrzymają trzy mandaty.

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości