Niska frekwencja, dobre wyniki mniejszych partii. Tak głosowali młodzi

[object Object]
Elektorat PiS i Koalicji Europejskiej według wieku. Wyniki sondażowetvn24
wideo 2/35

Najmłodsi wyborcy najrzadziej wybierali się do urn w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W tej grupie wyborców najwięcej głosów zyskało Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Europejska, ale dobre wyniki odnotowały też Konfederacja, Wiosna i Kukiz'15 - wynika z sondażu exit poll Ipsos.

WYBORY DO EUROPARLAMENTU - WYNIKI SONDAŻOWE

Jak wynika z sondażu Ipsos, w grupie wyborców w wieku od 18 do 29 lat głos oddało 27,6 proc. uprawnionych. W porównaniu z innymi grupami wiekowymi to niska frekwencja. Najlepiej wypadli wyborcy z przedziału 50-59 lat - frekwencja na poziomie 53,9 proc. Frekwencję powyżej 40 proc. osiągnęli też wyborcy powyżej 60. roku życia - 48 proc. oraz z przedziału 40-49 lat - 47,6 proc. W grupie 30-39 lat do urn wybrało się 37,8 proc. uprawnionych. Najmłodsza grupa głosujących najchętniej wybierała kandydatów PiS - zdobyli oni poparcie na poziomie 28,4 proc. Nieznacznie słabszy wynik uzyskali kandydaci Koalicji Europejskiej - 27,3 proc. oddanych głosów. Warto zwrócić uwagę, że są to jednak wyniki słabsze niż wśród ogółu wyborców (PiS - 42,4 proc., KE - 39,1 proc.). Młodzi znacznie częściej niż starsi głosowali na mniejsze partie. Trzecie miejsce w tej grupie zdobyli kandydaci Konfederacji z bardzo dobrym wynikiem - 18,5 proc. głosów. Czwartą pozycję - z poparciem 13,7 proc. - zajęli kandydaci Wiosny. Wśród osób poniżej 30. roku życia na mandaty mogliby też liczyć reprezentanci Kukiz'15 - zdobyli poparcie 8,3 proc. W ogólnym rozliczeniu nie przekroczyli progu wyborczego, zdobywając 4,1 proc. głosów.

Lewicę Razem poparło 2,6 proc. młodych wyborców.

Sondaż: PiS zdobył najwięcej mandatów

Według sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, frekwencja w niedzielnych wyborach do Europarlamentu wyniosła w skali kraju 43 proc.

Na pierwszym miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. PiS zdobył 42,4 proc. głosów. To przekłada się na 24 mandaty. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska. Na to ugrupowanie zagłosowało 39,1 proc. ankietowanych. To oznacza, że KE zdobyła 22 mandaty w europarlamencie.

Ostatnie miejsce podium według sondażu exit poll zajęła Wiosna - partię tę poparło 6,6 proc. badanych. Tym samym obejmą trzy mandaty w PE. Na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy zagłosowało 6,1 proc. Również otrzymają trzy mandaty. Ugrupowanie Kukiz'15 według sondażu exit poll zdobyło 4,1 proc. głosów. Na Lewicę Razem zagłosowało 1,3 proc. ankietowanych. Na inne ugrupowania - 0,4 proc.

Wyniki sondażowe głosowania do parlamentu europejskiego wśród wyborców 18-29 lattvn24

Autor: kz / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości