Polska

Wyjazdy na kanonizację papieży. "Nie warto czekać z decyzją"

Polska


Pielgrzymki z udziałem biskupów, wyjazdy parafialne, specjalne pociągi i dodatkowe samoloty - to tylko niektóre z propozycji przygotowanych z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Dla tych, którzy do tej pory się wahają, czy jechać, to ostatni dzwonek. W przypadku wielu zorganizowanych wyjazdów zostały pojedyncze miejsca, a ponad 80 procent miejsc noclegowych w Rzymie jest już zajętych. - Nie warto czekać z decyzją do kwietnia - przekonują organizatorzy wycieczek.

Oczekiwana przez miliony wiernych kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia. Władze Rzymu od wielu miesięcy przygotowują się na przyjęcie najwyższej od lat liczby pielgrzymów i turystów. W dniach od Wielkiego Tygodnia do kanonizacji papieży spodziewają się według najnowszych szacunków nawet 7 milionów osób. Masowy napływ rozpocznie się 18 kwietnia w Wielki Piątek, gdy wierni przyjadą na drogę krzyżową pod przewodnictwem papieża Franciszka. Jednak to kanonizacja będzie dla włoskiej stolicy największym wyzwaniem i to na tym wydarzeniu koncentrują się prowadzone już działania.

Jak przewidują eksperci, na mszę kanonizacyjną 27 kwietnia przyjedzie około 300 tysięcy Polaków. To dużo więcej niż było nas na beatyfikacji Jana Pawła II w 2011 roku - wtedy było nas ok. 100 tysięcy. Większość pielgrzymów z Polski przybędzie do Rzymu w grupach zorganizowanych. Zapisy na wyjazdy wystartowały zaraz po ogłoszeniu terminu kanonizacji. Organizacją wyjazdów zajęły się parafie w całej Polsce. Pielgrzymki zorganizowano też na poziomie diecezjalnym.

Choć wiele list zapełniło się już pod koniec 2013 roku, to wciąż można znaleźć parafie, które mają jeszcze wolne miejsca. Ci, którzy chcieliby dołączyć się do grup, mogą zasięgnąć informacji u swoich proboszczów lub sprawdzić ogłoszenia na stronach internetowych parafii, diecezji lub stowarzyszeń katolickich.

Wycieczki specjalne biur podróży

Co z tymi, którzy nie zdążyli, nie mogli, lub nie chcą przyłączyć się do pielgrzymek organizowanych przez parafie czy diecezje? Mogą skorzystać np. z ofert biur podróży. Swoją propozycję z okazji kanonizacji papieży przygotowało np. biuro Itaka.

- Przygotowaliśmy dwa programy: wycieczkę autokarową, z trzema noclegami w okolicy Rzymu, oraz program samolotowy z pięcioma noclegami w Rzymie. Poza udziałem w uroczystościach kanonizacyjnych obie wycieczki mają także program turystyczny. Jako wycieczki specjalne, zostały wprowadzone do sprzedaży poza katalogiem. Umieściliśmy je na naszej stronie internetowej niedługo po tym, jak potwierdzono oficjalnie datę uroczystości – poinformował tvn24.pl Piotr Henicz z Itaki. Pytany, czy te wyjazdy cieszą się dużym zainteresowaniem, stwierdził że „sprzedają się zgodnie z założeniami”. - Nie spodziewaliśmy się "lawinowej" liczby zgłoszeń. Wiele osób zainteresowanych korzysta z propozycji organizacji kościelnych – przyznał Henicz.

Robert Jałocha o przygotowaniach do kanonizacji (relacja z 9 lutego 2014 roku)

"Większość grup jest już skompletowanych"

Ofertę dla 19 grup pielgrzymkowych przygotowało Biuro Podróży Arcus. - Są to w większości grupy parafialne lub skupione wokół konkretnego środowiska czy stowarzyszenia. W zależności od życzeń grupy realizujemy wyjazdy w różnych wariantach programowych. Niektóre grupy zainteresowane są wyłącznie uczestnictwem w uroczystościach kanonizacyjnych w Watykanie i zaraz po nich wracają do Polski. Taki program trwa minimum 5 dni, a jego cena waha się od 1200 do 1300 zł (w zależności od ilości świadczeń, miejsca wyjazdu, itp) – tłumaczył pod koniec stycznia w rozmowie z tvn24.pl Sławomir Sujkowski z Biuro Pielgrzymkowo – Turystyczne ARCUS w Bydgoszczy. Dodał, że dla grup, które z okazji pobytu we Włoszech zgłosiły chęć zwiedzenia Italii i sanktuariów leżących na terenie Włoch, przygotowano programy rozszerzone. - Trwają od 8 do 12 dni, a ich koszt wynosi od 1600 zł do około 2600 zł – poinformował Sujkowski.

Jak wygląda sytuacja na nieco ponad miesiąc przed kanonizacją? Jak wyjaśnił nam Sujkowski ci, którzy chcieliby przyłączyć się do zorganizowanej grupy, mają teraz ostatnią szansę. - W chwili obecnej mamy jeszcze wolne miejsca na niektóre wyjazdy. Większość grup jest już skompletowanych i gotowych do wyjazdu, ale w kilku przypadkach można się jeszcze dopisać do wyjazdu – powiedział nam w środę Sławomir Sujkowski. Dodał, że w najbliższym czasie będą się odbywać spotkania przedwyjazdowe, więc w tym tygodniu biuro będzie w stanie precyzyjnie określić, ile zostało jeszcze wolnych miejsc.

"To będzie wielka religijna impreza". (Relacja z 9 lutego 2014 r.)

"Nie warto czekać z decyzją do kwietnia"

O tym, że to dla „spóźnialskich” ostatni dzwonek przekonuje także Biuro Podróży Euro TiM, które na kanonizację papieży przygotowało kilkanaście ofert. Najtańsze to wyjazdy autokarowe, 6–dniowe za 860 zł. Jak jednak tłumaczył Piotr Myszkowski z Euro TiM, są to wycieczki „dość męczące”. - Raczej dla osób młodych, dla których liczy się przede wszystkim wyjątkowa atmosfera tego wydarzenia. Po drodze zobaczymy w tej cenie Padwę, Asyż i San Giovanni Rotondo – wyjaśniał w rozmowie z tvn24.pl.

Dla bardziej wymagających pielgrzymów biuro przygotowało m.in. wyjazd 10-dniowy. - Za 2160 zł można przy okazji kanonizacji zwiedzić takie miasta jak Wenecja, Loreto, San Marino, Lanciano, San Giovanni Rotondo, Monte Sant Angelo, Pietralcina, Monte Cassino, Rzym i Watykan, Orvieto, Asyż, Padwa – poinformował Myszkowski. Oferta biura pojawiła się niedługo po ogłoszeniu terminu kanonizacji i jak powiedział nam Myszkowski, już w styczniu wiele grup na te wyjazdy było zamkniętych. Co z tymi, którzy teraz chcieliby zdecydować się na wyjazd? – Generalnie nie ma wielu "spóźnialskich". Bo jeśli komuś zależy na tym wyjeździe, to o tym, że jedzie zdecydował już dawno i odpowiednio wcześniej zarezerwował sobie czas – tłumaczy Myszkowski. Zapewnia jednak, że ci, którzy nie planowali wyjazdu, a jednak chcieliby dołączyć, mają jeszcze szansę. - Choć moim zdaniem nie warto czekać z decyzją do kwietnia - zastrzega.

- Mamy otwarte listy rezerwowe. Ale generalnie, choć w większości programów są już zajęte miejsca, to kilka wolnych jeszcze możemy znaleźć – zapewnia Piotr Myszkowski.

Biegnie do Watykanu

Wolne miejsca w pociągu

Wolne miejsca na niektóre programy ma jeszcze Katolickie Biuro Pielgrzymkowe Pielgrzymek.pl. Chętni mogą wciąż skorzystać ze specjalnego pociągu do Rzymu w terminie 25.04 – 28.04.2014.

- Wyjazd w godzinach wieczornych ok. godz. 20.00 z Warszawy, następnie poprzez Łódź (ok. 22.00), Częstochowę (ok. 23.30) i Katowice. Cena to 890 zł, pociąg Intercity, przedziały 6-osobowe lub przedziały 6-osobowe typu kuszetka za 1.190 zł- mówi w rozmowie z tvn24.pl Andrzej Kowalski z OAZA TRAVEL, pielgrzymek.pl.

Z okazji kanonizacji biuro przygotowało programy 5-, 7-, a nawet 10-dniowe, a w ofercie można było znaleźć wyjazdy m.in. z Wrocławia, Opola, Katowic, Bydgoszczy, Warszawy i Krakowa. - Najtańsza oferta autokarowa bez noclegu kosztuje 690 zł. Najdroższa propozycja to pielgrzymka lotnicza z udziałem biskupów w cenie 3800 zł z wylotem z Gdańska – mówił nam wcześniej Andrzej Kowalski. Jak poinformował w połowie marca, choć zakończyła się sprzedaż na programy: Pielgrzymka do Rzymu 6 dni, Pielgrzymka do Rzymu 7 dni i Pielgrzymka do Rzymu 8 dni, to „wszystkie pozostałe oferty autokarowe wraz z lotniczymi dalej są aktualne”. - Oferty będziemy sprzedawać do ostatniego klienta – powiedział nam Kowalski.

Pieszo spod Poznania do Rzymu (materiał z 30.01.2014)

Tanie loty nie takie tanie

Ci, którzy nie zdążyli lub nie chcieli skorzystać z ofert wyjazdów parafialnych czy diecezjalnych, lub dołączyć do grup zorganizowanych, mogą wybrać się do Rzymu na własną rękę, np. samolotem. Tania linia Ryanair już w grudniu 2013 roku poinformowała, że z okazji kanonizacji organizuje dodatkowe loty do Rzymu z Wrocławia, Krakowa, Warszawy i Gdańska. "Aby umożliwić bezpośredni przelot polskim pasażerom na uroczystość w Rzymie, Ryanair oferuje dodatkowe loty 25 kwietnia z Warszawy Modlin, Wrocławia, Krakowa, a także jedyne połączenie wyłącznie na tę okazję z Gdańska" – napisała w komunikacie Katarzyna Gaborec z Ryanair. Choć bilety na loty do Rzymu wciąż są dostępne, to trzeba liczyć się z tym, że kosztują więcej niż zazwyczaj. I tak np. o ile bez problemu można znaleźć na kwiecień połączenia z Warszawy Modlin do Rzymu za ponad 100 czy 200 zł ( a nawet za mniej niż 100 zł), o tyle na wyloty od 21 kwietnia trzeba wydać znacznie więcej, bo ponad 400 czy 500 zł. Gdy w czwartek wieczorem sprawdzaliśmy połączenia na stronie Ryanair, cena biletu na wylot do Rzymu 25 kwietnia wynosiła ponad 700 zł. Bilet na 26 kwietnia (sobotę) kosztował ponad...900 zł. Skoki cenowe widać także w przypadku połączeń z Krakowa czy Wrocławia. Przygotowany specjalnie na kanonizację lot z Gdańska, kosztował w czwartek wieczorem ponad 400 zł. Powrotny - ponad 600. Wzrost cen widać także u drugiego taniego przewoźnika - Wizz Air. Bilety z Katowic do Rzymu Ciampino na 20 i 21 kwietnia kosztowały 199 i 249 zł. Na piątek 25 kwietnia już 649 zł. Cena biletu z Warszawy do Rzymu Fiumicino (wylot 25 kwietnia) wynosiła 779 zł.

Coraz mniej wolnych miejsc noclegowych

Ci, którzy zdecydują się na wyjazd do Rzymu na własną rękę, mogą mieć wkrótce problem ze znalezieniem noclegu. Jak podała w zeszłym tygodniu włoska agencja ANSA, powołując się na dane portalu booking.com, w Rzymie zarezerwowanych jest już ponad 80 procent miejsc w hotelach.

- Spośród 3178 hoteli, pensjonatów, schronisk i domów oferujących wolne pokoje, jeszcze 509 dysponuje miejscami na 27 kwietnia - podała 6 marca agencja ANSA. Jak poinformował prezes federacji rzymskich hotelarzy Giuseppe Roscioli, wiele wskazuje na to, że wszystkie miejsca będą zajęte. Noclegów można wciąż także szukać na portalach takich jak airbnb, które oferują pokoje, apartamenty i noclegi w mieszkaniach prywatnych. Tym, którzy chcieliby jednak skorzystać z oferty hotelowej, pozostaje nadzieja, że miejsca zwolnią się przed samą kanonizacją. - Część pokoi zarezerwowały agencje turystyczne w nadziei na ich sprzedanie. Jeśli tego nie zrobią, odwołają rezerwacje - poinformował Giuseppe Roscioli, prezes federacji rzymskich hotelarzy.

Autor: Klaudia Derebecka/tr / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości