Polska

"Obiecałam, dotrzymałam słowa". Rząd przyjął program "Śląsk 2.0"

Polska

"Obiecałam, dotrzymałam słowa". Rząd przyjął program "Śląsk 2.0"
tvn24Rząd przyjął program w Katowicach

Rząd przyjął program "Śląsk 2.0" na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach. - Na ten impuls Ślązacy czekali od dawna - powiedziała na konferencji prasowej premier Ewa Kopacz.

Jak powiedziała Ewa Kopacz, przyjęty został również projekt ustawy dotyczącej rewitalizacji. Dodała, że 
na program „Śląsk 2.0” Ślązacy czekali od dawna.

Premier powiedziała, że nie zgadza się z opiniami tych, którzy zarzucają jej, że przez 8 lat nic dla Śląska nie zostało zrobione. - Mogłabym wymienić cały katalog dobrych rzeczy, które zdarzyły się na Śląsku - powiedziała premier. - Nigdy, przenigdy, kiedy byłam na Radach Europejskich, nie ośmieliłam się kwestionować tego, że polskie bezpieczeństwo energetyczne nie opiera się na węglu. Zawsze powtarzałam, że polskie bezpieczeństwo energetyczne opiera się na polskim węglu, zawsze starałam się być konsekwentna w tych działaniach - mówiła szefowa rządu.

Podkreśliła, że kiedy w styczniu była na Śląsku, by rozwiązać problemy kopalni, zapowiedziała taki program - Obiecałam, dotrzymałam słowa - powiedziała premier.

Jak dodała, "zamierza dobre zmiany dla Polski przeprowadzać przez kolejne 4 lata ze swoim rządem".

"Jedni spotami będą rozwiązywać problemy"

Kopacz wyjaśniła, że chodzi o to, żeby dać mocny impuls dla regionu, który ma być bijącym sercem przemysłu w Polsce. - Nawet jeśli oponent (Beata Szydło, PiS red.) powiedział, że to serce jest w stanie przedzawałowym, to z całą pewnością chcę powiedzieć, że nie można mieszać w to polskich lekarzy - powiedziała premier.

Dodała, że jest jej przykro, iż jest narzucana taka narracja.

Kopacz odniosła się również do opublikowanego przez PiS spotu, w którym przedstawiona jest premier powtarzająca słowa, że kopalnie będą wygaszane. - Jedni spotami będą próbowali rozwiązywać problemy, a ja uważam, że ciężką robotą. Dzisiaj Beata Szydło dla Śląska zaproponowała spot, a ja konkretny program dla Śląska - podkreśliła Kopacz.

Program dla Śląska

Na początku posiedzenia rządu Kopacz zaznaczyła, że to pierwsze w najnowszej historii Polski posiedzenie rządu poza stałą siedzibą rządu.

Premier Ewa Kopacz przyjechała do Katowic w poniedziałek i tego dnia rozmawiała m.in. o programie dla Śląska z przedstawicielami związków górniczych i samorządowcami.

Przygotowanie tzw. programu dla Śląska szefowa rządu zapowiedziała na początku stycznia br. Kontekstem były narastające protesty górniczych związków wobec pierwotnych założeń restrukturyzacji stojącej przed widmem upadłości Kompanii Węglowej.

- Jesteśmy dziś na Śląsku ponieważ dziś Rada Ministrów przyjmuje program dla Śląska, który ma być kołem zamachowym rozwoju tego regionu; ma być kołem zamachowym dla śląskiego górnictwa, przedsiębiorczości i szansą dla śląskiej młodzieży - powiedziała otwierając posiedzenie rządu.

Wśród zawartych w programie działań są m.in. budowa nowych dróg i remonty na kolei, ulgi oraz środki dla przemysłu, m.in. na konkretne przedsięwzięcia, a także zwiększenie zadań i budżetów części instytucji. Czytaj więcej o programie dla Śląska

Kopacz zapewniła, że to bardzo konkretny plan, który bierze się z "ogromnego szacunku dla tego regionu". Przypomniała, że zapowiedziała przygotowanie takiego programu podczas negocjacji z górnikami w styczniu; jak podkreśliła, teraz dotrzymuje danego wtedy słowa.

W posiedzeniu rządu uczestniczyli także m.in. wojewoda śląski Piotr Litwa oraz marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. Pierwsza część posiedzenia została otwarta dla mediów.

Autor: kło,js/ja / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości