Polska

Wygrali - domy tylko podtopione

Polska

Aktualizacja:
Gmina Przewóz nie dała się fali, woda tylko podtopiła domy
TVN24Gmina Przewóz nie dała się fali, woda tylko podtopiła domy

Niespokojna noc w lubuskiej gminie Przewóz. Zagrożeniem była fala kulminacyjna na Nysie Łużyckiej, która wcześniej niemal zmiotła Bogatynię i podtopiła Zgorzelec. W gminie Przewóz ewakuowano ponad dwadzieścia rodzin. Mieszkańcy w nocy bronili przed zalaniem jedyną drogę dojazdową.

Woda na Nysie Łużyckiej znacznie przekroczyła w gminie Przewóz stan alarmowy. Wieczorem zamknięto mosty i przejścia graniczne do Niemiec w Przewozie i pobliskiej Łęknicy.

Pierwsze z nich zostało prowizorycznie zabezpieczone workami z piaskiem. Przygotowane przez straż pożarną (w sumie 120 strażaków z państwowej i ochotniczej straży pożarnej) oraz mieszkańców sześciometrowe zapory okazały się za niskie. Kiedy rzeka zaczęła wylewać z koryta i podtapiać pobliskie domy, strażacy przerwali zaporę i pozwolili jej swobodnie się rozlewać.

Ewakuowano kilkadziesiąt osób zagrożonych powodzią. Wszystkim zorganizowano nocleg w byłej jednostce wojskowej i gminnym ośrodku kultury.

O godz. 2 mieszkańcy wraz ze strażakami i wojskiem zaczęli bronić jedynej drogi dojazdowej przed zalaniem. Akcja zakończyła się pomyślnie.

Nad ranem woda zaczęła opadać. Poza zalaniem piwnic domów, nie wyrządziła poważniejszych szkód. W poniedziałek gmina będzie czyścić i osuszać podtopione tereny.

ZOBACZ Przewóz na mapach zumi.pl

O wodzie informował nawet ksiądz

Mieszkańcy gminy Przewóz (sołectw Sobolice, Przewóz, Bucze, Potok oraz przysiółków Stanice i Dobrzyń) byli przygotowani na nadejście fali kulminacyjnej na Nysie Łużyckiej. Już w sobotę wieczorem strażacy i urzędnicy poinformowali ich o zbliżającym się zagrożeniu oraz o tym, jak zabezpieczyć domostwa.

W niedzielę o zasadach postępowania podczas akcji ratunkowej przypomniał także na mszy świętej ksiądz w parafii Przewóz.

Gmina Przewóz zajmuje ok. 170 km2, ponad 60 proc. to lasy. Gminę zamieszkuje ok. 3,4 tys. osób.

Według prognoz IMiGW, w poniedziałek ok. godz. 22 fala kulminacyjna na Nysie Łużyckiej ma dotrzeć do Gubina - tam poziom rzeki ma wynieść 590 cm i przekroczyć stan alarmowy o 190 cm. Potem fala wpłynie do Odry, która jest na tyle szeroka, że bez problemu przyjmie dodatkową ilość wody.

ZOBACZ Gubin na mapach zumi.pl

Fala pędzi dalej
Fala pędzi dalejinternauta Łukasz

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości