Wydanie specjalne "Kropki nad i". Gośćmi Jarosław Gowin, Aleksander Kwaśniewski, Norman Davies i Aleksander Smolar

Autor:
asty\mtom
Źródło:
TVN24
Jarosław Gowin, Aleksander Kwaśniewski, Norman Davies i Aleksander Smolar gośćmi specjalnego wydania "Kropki nad i"
Jarosław Gowin, Aleksander Kwaśniewski, Norman Davies i Aleksander Smolar gośćmi specjalnego wydania "Kropki nad i"
Jarosław Gowin, Aleksander Kwaśniewski, Norman Davies i Aleksander Smolar gośćmi specjalnego wydania "Kropki nad i"

W środę o godzinie 20 na antenie TVN24 specjalne, godzinne wydanie "Kropki nad i" poświęcone zagrażającym wolności mediów forsowanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w ustawie radiofonii i telewizji. Gośćmi Moniki Olejnik będą szef Porozumienia Jarosław Gowin, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, historyk Norman Davies i były prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar.

Na środowym posiedzeniu Sejm ma zająć się projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zwanej lex anty-TVN. Według ustaleń PAP decyzja w tej sprawie zapadła podczas wtorkowego posiedzenia Prezydium Komitetu Politycznego PiS. Wicemarszałek Sejmu z Koalicji Obywatelskiej, Małgorzata Kidawa-Błońska przekazała, że izba ma się zająć projektem o godzinie 11.30. W zgodnej opinii komentatorów zmiany w prawie wymierzone są w niezależność TVN.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W specjalnym godzinnym wydaniu "Kropki nad i" o forsowanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w ustawie radiofonii i telewizji z Moniką Olejnik dyskutować będą szef Porozumienia Jarosław Gowin, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, historyk Norman Davies i były prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar.  

Lex anty-TVN

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony 18 miesięcy temu. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Tymczasem grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu.

Właścicielem TVN jest Discovery, poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do EOG. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

Raport tvn24.pl: PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN

Oświadczenie zarządu

Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się 22 lipca dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.

>> Oświadczenie zarządu Spółki TVN S.A.

>> Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

>> Oświadczenie Discovery, Inc. W związku z projektem ustawy medialnej

Autor:asty\mtom

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości