Sejm wybrał skład komisji do spraw służb specjalnych

Polska

Sejm wybrał siedmiu posłów do komisji do spraw służb specjalnychtvn24
wideo 2/35

Waldemar Andzel, Michał Jach, Jarosław Krajewski i Marek Opioła z Prawa i Sprawiedliwości oraz Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska), Maciej Gdula (Lewica) i Marek Biernacki (Koalicja Polska PSL-Kukiz'15) zostali wybrani we wtorek wieczorem do sejmowej komisji do spraw służb specjalnych.

Za wyborem siedmioosobowego składu głosowało 439 posłów, przeciw było 11, nikt nie wstrzymał się od głosu. Przed głosowaniem Krzysztof Bosak (Konfederacja) domagał się rozszerzenia składu komisji tak, by znalazło się w niej również miejsce dla przedstawiciela jego koła. Prowadząca obrady marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS) wyjaśniła, że nie ma w tej sprawie żadnej inicjatywy, a posłów obowiązuje przyjęty regulamin, dlatego przeszła do głosowania. Po zakończeniu bloku głosowań zaplanowano pierwsze posiedzenie komisji, na którym zostanie wybrane jej prezydium.

PiS chce stałego przewodnictwa

PiS, który ma większość w 460-osobowym Sejmie, chce utrzymać również w tej kadencji swoje stałe przewodnictwo w komisji ds. służb specjalnych. Przed poprzednią kadencją zwyczajowo było ono rotacyjne. Co sześć miesięcy zmieniał się przewodniczący i wiceprzewodniczący - na przemian ze strony rządzącej i ugrupowań opozycyjnych. Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej, szef komisji najprawdopodobniej nie zmieni się - pozostanie nim, jak na koniec poprzedniej kadencji, Waldemar Andzel (PiS). W poprzedniej kadencji w komisji ds. służb specjalnych obok Andzela, Opioły, Krajewskiego, Jacha, Szłapki i Biernackiego, zasiadał Paweł Kukiz.

Autor: js//kg//kwoj / Źródło: PAP