Polska

PiS wśród młodych z najsłabszym wynikiem. Ale i tak wygrał #WyboryMłodych

Polska

[object Object]
Sondażowe wyniki wyborów według wiekutvn24
wideo 2/23

W najmłodszej grupie wyborców wygrał PiS, jednak ugrupowanie ma tam najsłabsze poparcie - wynika z sondażu Ipsos.

Najmłodsza grupa głosujących w wyborach do sejmików najchętniej wybierała kandydatów PiS - zdobyli oni łącznie 23,3 proc. głosów wśród osób poniżej 30 roku życia, wynika z danych Ipsos. Jednocześnie jest to najniższy wynik partii w porównaniu z innymi grupami wiekowymi (najmocniejszy PiS jest wśród wyborców powyżej 60. roku życia - 41,2 proc.). Wśród ogółu głosujących PiS zdobył 32,3 proc. głosów.

Także kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli słabsze poparcie wśród głosujących z najmłodszej grupy wiekowej - 18,7 proc. oddanych głosów. Jest to o 6 punktów procentowych gorszy od ogólnego wynik KO w wyborach do sejmików.

Trzecie miejsce wśród młodych zdobyli kandydaci PSL, zdobywając zaskakująco dużo, bo 17,6 proc. głosów. To odsetek wyższy niż w grupie ogólnej, w której wyniósł 16,6 proc.

W porównaniu z innymi grupami wiekowymi, młodzi znacznie chętniej poparli kandydatów: Bezpartyjnych, partii Razem, Kukiz'15, KWW Wolność W Samorządzie oraz Ruchu Narodowego.

Wśród osób poniżej 30. roku życia Razem wskazało 2,5 proc. badanych, Kukiz'15 wybrało 13,6 proc., a Ruch Narodowy 2,8 proc.

wyniki sondażowe głosowania do sejmików wśród wyborców w wieku 18-29 lat tvn24

Młodzi zostali w domu

Według sondażu frekwencja w niedzielnych wyborach samorządowych wyniosła w skali kraju 51,3 proc. Wyniki wskazują na najwyższą frekwencję w wyborach samorządowych po 1989 roku.

Najmniejsze zainteresowanie niedzielnymi wyborami było w najmłodszej grupie wyborców (18-29 lat) - 34,8 proc.

Najliczniej do urn poszli wyborcy w wieku 40-49 lat, spośród których głosowało 64,9 proc. uprawnionych.

Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości