Zobacz, kto będzie rządził w sejmikach

Aktualizacja:
[object Object]
Wyniki wyborów samorządowych 2018 tvn24
wideo 2/35

W czwartek nad ranem Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych. W skali kraju w sejmikach wojewódzkich PiS zdobyło 254 mandaty, Koalicja Obywatelska - 194, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, SLD-Lewica Razem - 11.

Jeszcze w środę wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Do drugiej tury dojdzie w 649 gminach i miastach.

Na kolejnej konferencji prasowej, zorganizowanej w czwartek nad ranem, podano wyniki wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

W tegorocznych wyborach samorządowych wybierano łącznie 46 tysięcy 747 radnych wszystkich szczebli.

Wybrano między innymi 552 radnych sejmików województw. Frekwencja w wyborach do sejmików wyniosła 54,84 procent. Ważnych głosów oddano 93,28 procent. Nieważne głosy stanowiły 6,72 procent.

Wyniki wyborów samorządowych 2018

W skali kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS zdobyło 254 mandaty, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) uzyskała 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem - 11. Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka - 5, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska - 2, KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty - 1.

Dla porównania, w wyborach samorządowych w 2014 roku Platforma Obywatelska zdobyła 179 mandatów, PiS - 171, PSL - 157, a SLD - 28. Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze: Mniejszość Niemiecka - 7, Ruch Autonomii Śląska - 4, Bezpartyjni Samorządowcy - 4, Lepsze Lubuskie - 2, Teraz Wielkopolska - 2, Bezpartyjni Pomorze Zachodnie - 1.

Kto rządzi w województwach?

Wielkopolskie (39 mandatów)

W wyborach do sejmiku województwa wielkopolskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 15 mandatów do sejmiku, PiS - 13, a PSL – 7, SLD-Lewica Razem - 3, Bezpartyjni Samorządowcy - 1.

Wyniki oznaczają, że Koalicja Obywatelska nie będzie miała samodzielnej większości.

W 2014 roku PO zdobyła w 39-osobowym sejmiku województwa 13 mandatów, PSL 12 mandatów. PiS wprowadził ośmiu radnych, SLD Lewica Razem - czterech, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska. Województwem rządzi obecnie koalicja PO-PSL.

Podział mandatów w sejmiku województwa wielkopolskiegotvn24

Pomorskie (33 mandaty)

Koalicja Obywatelska uzyskała 18 mandatów w sejmiku województwa pomorskiego, 13 mandatów zdobyło PiS a 2 – PSL – wynika z oficjalnych wyników wyborów podanych w środę wieczorem przez Wojewódzką Komisję Wyborczą w Gdańsku.

Taki rozkład daje Koalicji Obywatelskiej większość wymaganą do samodzielnych rządów.

W 2014 roku w wyborach do pomorskiego sejmiku Platforma Obywatelska uzyskała 40,74 proc. głosów zdobywając 17 mandatów, PiS poparło 23,04 procent głosujących, co skutkowało uzyskaniem 9 mandatów, a PSL otrzymało 17,43 procent poparcia i 7 mandatów.

Podział mandatów w sejmiku województwa pomorskiego

Lubelskie (33 mandaty)

PiS w sejmiku województwa lubelskiego będzie miało 18 mandatów, PSL - 7, Koalicja Obywatelska - 7, a SLD-Lewica Razem 1.

Prawo i Sprawiedliwość tym samym uzyskało większość wystarczającą do samodzielnego rządzenia regionem.

Cztery lata temu PiS zdobyło 13 mandatów, PSL – 12, PO – 7, a SLD – 1 mandat. PiS uzyskało wtedy 31,88 procent głosów, PSL – 32,43 procent, PO – 19,17 procent, SLD – 6,94 procent. PSL zdobyło większe poparcie w skali, ale jeden mandat mniej, co wynikło z podziału głosów w poszczególnych okręgach.

Przez dwie ostatnie kadencje w sejmiku tym rządziła koalicja PO-PSL, a PiS było w opozycji.

Podział mandatów w sejmiku województwa lubelskiegotvn24

Warmińsko-mazurskie (30 mandatów)

W wyborach do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 12 mandatów, PiS - 11, PSL - 7.

Koalicja Obywatelska w wyborach do sejmiku uzyskała 30,4 procent głosów. PiS - 28,15 procent, PSL - 19,64 procent.

W 2014 roku Platforma Obywatelska uzyskała dziewięć mandatów, a PiS sześć. Cztery lata temu zwycięzcą wyborów w województwie był PSL, który dysponował czternastoma mandatami, a obecnie ma ich siedem.

Na obecnym etapie żadna z partii nie ma samodzielnej większości, więc wpływy ludowców w regionie wciąż mogą okazać się znaczące.

Podział mandatów w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiegotvn24

Mazowieckie (51 mandatów)

W wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego PiS zdobyło 24 mandaty, Koalicja Obywatelska - 18, PSL - 8, a Bezpartyjni Samorządowcy - 1. PiS w wyborach do sejmiku uzyskało 34,04 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 27,66 procent, PSL - 13,15 procent, natomiast Bezpartyjni Samorządowcy - 6,24.

Wyniki oznaczają, że PiS nie będzie miało samodzielnej większości. W 2014 roku w wyborach do sejmiku mazowieckiego także wygrało PiS, które na 51 mandatów zdobyło 19. Jednak większość dającą władzę w sejmiku miały PO i PSL - razem dysponowały 31 mandatami (PSL wprowadziło 16 przedstawicieli, a PO 15). Jeden mandat w sejmiku przypadł w udziale Sojuszowi Lewicy Demokratycznej.

Podział mandatów w sejmiku województwa mazowieckiegoipsos/tvn24

Dolnośląskie (36 mandatów)

PiS zdobyło 14 mandatów w 36-osobowym sejmiku województwa dolnośląskiego. Koalicja Obywatelska będzie miała 13 mandatów, Bezpartyjni Samorządowcy - 6, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska -2, a PSL jeden. PiS zdobyło najwięcej mandatów, ale do samodzielnego rządzenia brakuje mu pięciu. Możliwym koalicjantem są Bezpartyjni Samorządowcy. To jednak również możliwy partner dla Koalicji Obywatelskiej. W 2014 roku wybory do sejmiku województwa dolnośląskiego wygrała PO, zdobywając 16 mandatów. PiS wówczas wprowadziło dziewięciu radnych, PSL pięciu, komitet Bezpartyjni Samorządowcy czterech, a SLD Lewica Razem dwóch radnych.

Podział mandatów w sejmiku województwa dolnośląskiegoipsos/tvn24

Świętokrzyskie (30 mandatów)

PiS w sejmiku województwa świętokrzyskiego będzie miało 16 z 30 mandatów. W gremium zasiądą także przedstawiciele PSL, Koalicji Obywatelskiej, SLD i komitetu Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.

Próg wyborczy przekroczyło pięć komitetów wyborczych: PiS, Polskie Stronnictwo Ludowe (9 mandatów), Koalicja Obywatelska (3 mandaty) SLD Lewica Razem (1 mandat), Projekt Świętokrzyskie (1 mandat).

W sejmiku ostatniej kadencji i w zarządzie województwa świętokrzyskiego PSL tworzyło koalicję z PO. Ludowcy zwyciężyli w 2014 roku w wyborach - uzyskali 17 z 30 mandatów. Kolejne były: PiS - osiem mandatów, PO - trzy, SLD - dwa. PSL uczestniczyło w zarządzaniu województwem od 1998 roku. W 2006 roku współtworzyło koalicję z PO i PiS, a od 2010 roku wyłącznie z Platformą.

Tegoroczny wynik oznacza, że PiS będzie mogło samodzielnie rządzić w regionie.

Podział mandatów w sejmiku województwa świętokrzyskiegotvn24

Małopolskie (39 mandatów)

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego, uzyskując 24 mandaty, co oznacza, że będzie mogło samodzielnie rządzić. Koalicja Obywatelska będzie miała 11 radnych, a PSL czterech.

W 2014 roku PiS co prawda wygrało wybory do sejmiku w Małopolsce, uzyskując 17 mandatów (o jeden więcej niż w 2010 roku), ale koalicję rządzącą regionem stworzyła PO (14 mandatów) i PSL (osiem mandatów), które miało wówczas bardzo dobry wynik.

W kończącej się kadencji regionem rządziła koalicja PO-PSL, najpierw z marszałkiem Markiem Sową, a gdy ten został w 2015 roku posłem - z marszałkiem Jackiem Krupą.

Teraz do Sejmiku dostało się czterech członków zarządu województwa: marszałek Jacek Krupa, wicemarszałkowie Wojciech Kozak i Stanisław Sorys oraz Grzegorz Lipiec, ale zmiana władzy - przy tym wyniku wyborczym - jest nieunikniona. Nieoficjalnie wśród kandydatów na marszałka wymieniany jest były rzecznik rządu Rafał Bochenek (PiS).

Podział mandatów w sejmiku województwa małopolskiegoipsos/tvn24

Łódzkie (33 mandaty)

PiS wygrało wybory do sejmiku województwa łódzkiego, wprowadzając tam 17 radnych. Koalicja Obywatelska będzie miała 12 radnych, a czterech Polskie Stronnictwo Ludowe.

Oznacza to przejęcie przez PiS władzy w 33-osobowym samorządzie wojewódzkim, w którym rządziła koalicja PO-PSL.

W 2014 roku w wyborach do sejmiku województwa łódzkiego również zwyciężyło PiS, wprowadzając tam 12 radnych. Po 10 radnych miały PO i PSL, a jednego SLD. Mimo zwycięstwa PiS, województwem rządziła koalicja PO i PSL, która sprawowała władzę również po wyborach samorządowych w 2010 roku.

Podział mandatów w sejmiku województwa łódzkiegoipsos/tvn24

Kujawsko-pomorskie (30 mandatów)

14 mandatów dla Koalicji Obywatelskiej, 11 dla PiS, 4 dla PSL i 1 dla SLD - taki jest podział mandatów w wybranym w niedzielnych wyborach sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Oznacza to najprawdopodobniej kontynuację dotychczasowej koalicji PO z ludowcami.

W 2014 roku Platforma Obywatelska zdobyła 14 mandatów w 33-osobowym wówczas sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostałe mandaty uzyskały: PSL - 10, PiS - 7 i SLD - 2. Przez cztery lata województwem rządziła koalicja PO i PSL.

Przy 14 radnych Koalicji Obywatelskiej i 4 PSL w nowym - 30-osobowym sejmiku - ta sama większość rządząca województwem jest bardzo prawdopodobna.

Prawo i Sprawiedliwość najprawdopodobniej nadal będzie w opozycji w sejmiku, ale ich klub zwiększy się z 7 do 11 osób.

PSL po wyborach w 2014 roku miało drugi co do wielkości klub w sejmiku liczący 10 osób. Teraz PSL będzie miało 4 radnych.

Skład rady uzupełnia Stanisław Pawlak z SLD - były poseł tej partii oraz radny wojewódzki od 1998 roku.

Podział mandatów w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiegoipsos/tvn24

Zachodniopomorskie (30 mandatów)

Do sejmiku województwa zachodniopomorskiego wejdzie pięć komitetów wyborczych. 13 mandatów uzyskała Koalicja Obywatelska, 11 mandatów Prawo i Sprawiedliwość, 3 mandaty Bezpartyjni Samorządowcy, 2 mandaty PSL i jeden SLD Lewica Razem.

Przy takim rozłożeniu mandatów najbardziej prawdopodobna jest koalicja KO z PSL - taką z ludowcami tworzyła przez dwie ostatnie kadencje Platforma Obywatelska. Oznaczałoby to połowę miejsc w sejmiku dla tego porozumienia. Bezpartyjni i PiS natomiast bardzo ostrożnie wypowiadają się o ewentualnych sojuszach.

W zachodniopomorskim sejmiku zasiada 30 radnych. W poprzedniej kadencji, od 2014 roku najwięcej, bo 12 radnych miała PO, która tworzyła koalicję z czterema radnymi z PSL. Sześć mandatów miało PiS, tyle samo Zachodniopomorska Inicjatywa Samorządowa. Trzy miejsca miał SLD, a jedna radna była niezrzeszona.

Podział mandatów w sejmiku województwa zachodniopomorskiegotvn24

Śląskie (45 mandatów)

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach do sejmiku województwa śląskiego, uzyskując 22 mandaty. Koalicja Obywatelska będzie miała 20 radnych, SLD-Lewica Razem dwóch, a PSL jednego. Rozkład sił w sejmiku oznacza, że PiS - mimo wygranej - nie uzyskał większości wystarczającej do samodzielnego rządzenia regionem. Takiej większości nie ma też Koalicja Obywatelska. Przy tworzeniu przyszłych koalicji w sejmiku kluczowe będą postawy SLD i PSL. W kończącej się kadencji regionem rządzi koalicja PO, PSL, SLD oraz Śląskiej Partii Regionalnej - przedstawiciele tej ostatniej nie znajdą się w nowym sejmiku.

W 2014 roku wybory sejmiku wygrała Platforma Obywatelska, wprowadzając do sejmiku 17 radnych. PiS otrzymało 16 mandatów, PSL obsadziło 5 miejsc, Ruch Autonomii Śląska (obecnie pod szyldem Śląskiej Partii Regionalnej - ŚPR) 4, a SLD 3. Przez całą minioną kadencję regionem rządziła koalicja PO-PSL-SLD-ŚPR. W obecnych wyborach w sejmiku zyskały zarówno PiS, jak i PO (w ramach Koalicji Obywatelskiej), straciły - oprócz ŚPR, która znalazła się poza sejmikiem - SLD i PSL.

Podział mandatów w sejmiku województwa śląskiegotvn24

Podkarpackie (33 mandaty)

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 25 mandatów w sejmiku województwa podkarpackiego. Koalicja Obywatelska PO-Nowoczesna będzie miała pięciu radnych, a Polskie Stronnictwo Ludowe trzech.

Oznacza to, że PiS utrzymało władzę na Podkarpaciu.

Cztery lata temu PiS uzyskało 19 mandatów. PSL miało 9 radnych, a PO - 5.

Podział mandatów w sejmiku województwa podkarpackiegotvn24

Lubuskie (30 mandatów)

W sejmiku województwa lubuskiego 11 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, 9 przypada na Prawo i Sprawiedliwość, po 4 otrzymają Bezpartyjni Samorządowcy i PSL, a 2 - SLD-Lewica Razem. Przed czterema laty wybory do sejmiku województwa lubuskiego wygrała PO z 10 mandatami, przed PSL (8 mandatów), PiS (5 mandatów), SLD (5 mandatów) i komitetem Lepsze Lubuskie (2 mandaty).

W lubuskim sejmiku zasiada 30 radnych. Przed tegorocznymi wyborami samorządem na szczeblu wojewódzkim rządziła koalicja PO-PSL-SLD. Tegoroczny wynik oznacza to, że dotychczasowy układ polityczny w sejmiku województwa lubuskiego, czyli koalicja PO-PSL-SLD, może zostać utrzymany.

Podział mandatów w sejmiku województwa lubuskiegotvn24

Podlaskie (30 mandatów)

16 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości, dziewięć dla Koalicji Obywatelskiej i pięć dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - to podział mandatów w wybranym w niedzielnych wyborach sejmiku województwa podlaskiego. Oznacza to przejęcie władzy i samodzielną większość PiS-u. W 2014 roku w wyborach do 30-osobowego podlaskiego sejmiku również zwyciężyło PiS, ale nie zdołało wówczas uzyskać większości i było w opozycji do rządów koalicji stworzonej przez PSL i Platformę Obywatelską. PiS uzyskało wówczas 12 mandatów, PSL - 9, PO - 8 mandatów, a ostatni przypadł komitetowi SLD Lewica Razem. Była to druga kadencja koalicji PO-PSL w sejmiku województwa podlaskiego. Sprawowała ona bowiem władzę również po wyborach samorządowych w 2010 roku, gdy PO i PiS zdobyły po 11 mandatów, PSL miało ich 5, zaś SLD - 3.

Podział mandatów w sejmiku województwa podlaskiegoipsos/tvn24

Opolskie (30 mandatów)

W wyborach do sejmiku województwa opolskiego mandaty rozkładają się następująco: Koalicja Obywatelska - 13 mandatów, PiS - 10 mandatów, PSL - dwa mandaty, a Mniejszość Niemiecka - pięć.

W 2014 roku PiS zdobyło pięć mandatów. Przez ostatnie dwanaście lat województwem opolskim rządziła koalicja składająca się z radnych Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Mniejszości Niemieckiej.

W kadencji 2014-2018 w sejmiku partie te miały odpowiednio 9, 9 i 7 mandatów, przy czym do klubu ludowców, którzy w wyborach zdobyli osiem głosów, przystąpił jedyny radny startujący wtedy z list SLD. Zgodnie z zapowiedziami przedwyborczymi, dotychczasowi koalicjanci są zainteresowani przedłużeniem umowy na kolejną kadencję, co utrzyma klub radnych PiS w charakterze opozycji.

Podział mandatów w sejmiku województwa opolskiegoipsos/tvn24
Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki. Cała konferencja
Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki. Cała konferencjatvn24

Autor: asty,tmw,js//kg,now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach na polecenie prezydenta będziemy wykonywać wizytę na Bliskim Wschodzie - poinformował w "Faktach po Faktach" Jacek Siewiera. Szef BBN przekazał, że wiadomo, że w gronie zakładników w Strefie Gazy jest co najmniej jeden polski obywatel.

W niewoli pozostaje co najmniej jeden Polak. Szef BBN: będzie wizyta na Bliskim Wschodzie

W niewoli pozostaje co najmniej jeden Polak. Szef BBN: będzie wizyta na Bliskim Wschodzie

Autor:
akw/adso
Źródło:
TVN24, PAP

Nie jest to postać, którą da się opisać jednym zdaniem czy jednym słowem - mówił o Jarosławie Szymczyku szef BBN Jacek Siewiera. Gość "Faktów po Faktach" w programie pytany był o interwencje policjantów za kadencji Szymczyka, a także o wybuch granatnika w gabinecie ustępującego komendanta głównego policji.

"Tym zdarzeniem komendant Szymczyk na pewno zajął miejsce w historii polskiej policji"

"Tym zdarzeniem komendant Szymczyk na pewno zajął miejsce w historii polskiej policji"

Autor:
akw/tr
Źródło:
TVN24

W trakcie rozpatrywania projektu w sprawie zamrożenia cen energii marszałek Szymon Hołownia zwrócił uwagę na osobę stojącą na końcu sali sejmowej. - Przepraszam, pan jest parlamentarzystą czy nie? Rozumiem, że nie jest, to proszę opuścić salę - zaapelował. Posłowie PiS wznosili przy tym okrzyki: "lobbysta!". Były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński wyjaśnił, kto pojawił się na sali obrad.

"Czy pan, który stoi tutaj na końcu sali jest posłem?". Szymon Hołownia wyprasza z sali

"Czy pan, który stoi tutaj na końcu sali jest posłem?". Szymon Hołownia wyprasza z sali

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl

Między premierem a marszałkiem Sejmu wywiązała się dyskusja na temat budżetu na 2023 rok. Szymon Hołownia zapytał wprost: "panie premierze, gdzie jest budżet?". Mateusz Morawiecki zapewniał, że "będzie przesłany do parlamentu przez rząd, który uzyska większość w najbliższym czasie". - A więc budżet w przyszłym tygodniu. Bardzo się z tej deklaracji cieszę - powiedział Hołownia.

Szymon Hołownia do Mateusza Morawieckiego: panie premierze, gdzie jest budżet?

Szymon Hołownia do Mateusza Morawieckiego: panie premierze, gdzie jest budżet?

Autor:
ek/adso
Źródło:
TVN24, PAP

Barbara Nowacka (KO) i Tomasz Trela (Lewica) byli gośćmi Moniki Olejnik w "Kropce nad i". Posłowie odnieśli się do wniosku, który pozwoliłby na postawienie szefa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Chcemy, żeby bank centralny i jego prezes współpracował z obywatelkami i obywatelami na rzecz stabilności finansowej państwa, a nie z rządem - mówiła Nowacka. Zdaniem Treli, Glapiński zobaczył, że może tracić grunt pod nogami i dlatego jego najnowsza konferencja prasowa "trwała dwadzieścia minut, a nie dwie godziny". Posłowie komentowali też odejście generała Szymczyka i projekt ustawy wiatrakowej.

Dlaczego konferencja szefa NBP trwała 20 minut, a nie dwie godziny? Trela ma teorię

Dlaczego konferencja szefa NBP trwała 20 minut, a nie dwie godziny? Trela ma teorię

Autor:
ek/adso
Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska wezwała Waldemara Budę do zaprzestania naruszania dóbr osobistych. Poseł PiS nazwał Hennig-Kloskę "Rywinem w spódnicy". Posłanka domaga się przeprosin i sprostowania nieprawdziwych informacji w mediach społecznościowych. - Ma kilka dni na przeproszenie albo wyjaśni mi tę kwestię w sądzie. Będę dochodziła swoich praw, bo takie posiadam - podkreśliła z sejmowej mównicy.

Paulina Hennig-Kloska wzywa posła PiS do zaprzestania naruszania dóbr osobistych. Przeprosiny albo sąd

Paulina Hennig-Kloska wzywa posła PiS do zaprzestania naruszania dóbr osobistych. Przeprosiny albo sąd

Autor:
ek/adso
Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl

Pożar w szpitalu położniczym przy Inflanckiej w Warszawie. Paliło się w jednej z łazienek. W tym samym miejscu strażacy interweniowali dwa dni temu.

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek posłowie opowiedzieli się za przyjęciem poselskiego projektu ustawy o ochronie odbiorców energii. Jej zapisy wprowadzają przedłużenie zamrożenia cen energii.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Autor:
mp,ek/adso,ral
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Organy śmiertelnie postrzelonych 1 grudnia we Wrocławiu policjantów przekazane zostaną kolejnym pacjentom będącym w potrzebie - potwierdziła Komenda Miejska Policji w stolicy Dolnego Śląska.

Uroczyste "odprowadzenie" policjanta w szpitalu i dary, dzięki którym "życia kolejnych osób zostaną uratowane"

Uroczyste "odprowadzenie" policjanta w szpitalu i dary, dzięki którym "życia kolejnych osób zostaną uratowane"

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl

CBA zatrzymało, a sąd aresztował Adama G., byłego posła i senatora Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceministra energii nadzorującego górnictwo - dowiedział się portal tvn24.pl. Jak informuje prokuratura, zarzuty dotyczą podżegania i pomocnictwa w wystawianiu fikcyjnych faktur VAT, przyjęcia w związku z pełnioną funkcją korzyści majątkowej oraz użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę.

Były wiceminister i były parlamentarzysta PiS Adam G. zatrzymany przez CBA

Były wiceminister i były parlamentarzysta PiS Adam G. zatrzymany przez CBA

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl/PAP
Zdjęła z głowy beret i zaczęła wycierać z tramwaju krew. Wokół były trupy

Zdjęła z głowy beret i zaczęła wycierać z tramwaju krew. Wokół były trupy

Filip
Czekała
Autor:
Filip
Czekała
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mam prawo pierwokupu, ale nie wiem, czy kupię - tak do zgody na wykup mieszkania w zabytkowej willi należącej do Lasów Państwowych odnosi się Bartłomiej Obajtek. Zgodę wydał dyrektor generalny Lasów Józef Kubica, związany z Suwerenną Polską. Stało się to - jak ustalił reporter "Czarno na białym" - wbrew opinii zespołu, który ocenia zasadność sprzedaży nieruchomości należących do Lasów Państwowych.

Brat Daniela Obajtka, Lasy Państwowe i mieszkanie w willi. "Zwykli ludzie płacą duże pieniądze, żeby mieszkać w tej okolicy"

Brat Daniela Obajtka, Lasy Państwowe i mieszkanie w willi. "Zwykli ludzie płacą duże pieniądze, żeby mieszkać w tej okolicy"

Autor:
Artur
Warcholiński
Źródło:
TVN24

Powstanie komisja śledcza w sprawie wyborów kopertowych z 2020 roku - zdecydowali jednomyślnie posłowie. Komisja ma badać legalność i prawidłowość działań podejmowanych przez rządzących przy organizacji wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej, które się nie odbyły.

Sejm zdecydował w sprawie powstania pierwszej komisji śledczej

Sejm zdecydował w sprawie powstania pierwszej komisji śledczej

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl

Posłowie zagłosowali za wyborem przewodniczącej komisji ds. pedofilii - została nią Karolina Bućko, która w ubiegłym tygodniu została powołana na członka tego gremium. Komisja pozostawała bez szefa od połowy kwietnia, gdy z funkcji tej zrezygnował Błażej Kmieciak.

Posłowie wybrali przewodniczącą komisji ds. pedofilii

Posłowie wybrali przewodniczącą komisji ds. pedofilii

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl

Posłowie przyjęli zmiany w Regulaminie Sejmu. Teraz do liczenia głosów przy wyborze prezesa Rady Ministrów zostanie wykorzystane specjalne urządzenie. Sejm wybiera premiera w tzw. drugim kroku konstytucyjnym "na zasadach ogólnych", tzn. głosowanie co do zasady będzie odbywało się przez podniesienie ręki przy równoczesnym wykorzystaniu urządzenia do liczenia głosów. Druga zmiana w Regulaminie Sejmu ma usprawnić prace komisji finansów nad budżetem państwa.

Sejm zmienił regulamin izby. Wybór premiera będzie prostszy

Sejm zmienił regulamin izby. Wybór premiera będzie prostszy

Autor:
ek/adso
Źródło:
PAP

W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie o zerowym VAT na żywność - zapowiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Robimy to na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego - dodał premier.

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Radni i radne Koalicji Obywatelskiej przegłosowali w czwartek uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 roku. Wcześniej odbyła się burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Wcześniej przyjęto poprawkę ograniczającą zasięg obowiązywania przepisu do centrum miasta.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

27-latek podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swej 45-letniej siostry, mieszkanki Szumska (Mazowieckie), został już przebadany przez psychiatrów. Prokuratura Rejonowa w Mławie czeka na opinię pisemną.

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Zimowa aura czeka nas do końca tygodnia. Na dużym obszarze Polski pojawią się opady śniegu, a termometry nadal będą wskazywać ujemne wartości. Po weekendzie przyjdzie odwilż.

W weekend dosypie śniegu, później czeka nas ocieplenie

W weekend dosypie śniegu, później czeka nas ocieplenie

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek Donald Tusk prowadzi rozmowy ze swoimi kandydatami i kandydatkami na ministrów i ministry, a w piątek o godzinie 9 ma się z nimi spotkać na roboczym posiedzeniu. Jak podkreślał Krzysztof Gawkowski, który w nowym rządzie ma być wicepremierem i ministrem cyfryzacji, będzie to "jasnym sygnałem, że idziemy po władzę przygotowani i Morawiecki może się pakować".

Spotkanie, które ma być "jasnym sygnałem". Znamy godzinę

Spotkanie, które ma być "jasnym sygnałem". Znamy godzinę

Aktualizacja:
Autor:
wini/kg
Źródło:
TVN24

W trakcie czwartkowych obrad Sejmu doszło do zamieszania. Po przemówieniu posła KO Cezarego Tomczyka na mównicę wkroczył poseł PiS Przemysław Czarnek, chcąc - jak twierdził - sprostować wypowiedź przedmówcy. Czarnek ignorował polecenia wicemarszałek Sejmu, która chwilę później wyłączyła mu mikrofon. Podobna sytuacja wydarzyła się kilka godzin później.

Zamieszanie w Sejmie. Czarnek wraca na mównicę.  "Odwrócił się pan plecami do wicemarszałka Sejmu"

Zamieszanie w Sejmie. Czarnek wraca na mównicę. "Odwrócił się pan plecami do wicemarszałka Sejmu"

Aktualizacja:
Autor:
momo,ks/kab,
adso
Źródło:
TVN24

Referendum ogólnokrajowe przeprowadzone w dniu wyborów parlamentarnych 15 października zostało uznane przez Sąd Najwyższy za ważne. Wyniki referendum nie są jednak wiążące, ponieważ frekwencja w nim nie przekroczyła wymaganych 50 procent.

Sąd Najwyższy: referendum z 15 października ważne

Sąd Najwyższy: referendum z 15 października ważne

Autor:
adso
Źródło:
Konkret24, PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie zawiadomienie w sprawie szpitala tymczasowego. Według kontrolerów istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa przez byłych wojewodów. Chodzi o "niecelowe i niegospodarne" wydanie prawie 30 milionów złotych na organizację i likwidację szpitala tymczasowego w Netto Arenie.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie szpitala. "Wydano 29 mln zł, nie przyjęto ani jednego pacjenta"

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie szpitala. "Wydano 29 mln zł, nie przyjęto ani jednego pacjenta"

Autor:
MR/tok
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, nik.gov.pl, ptbnickel.pl

Generał Jarosław Szymczyk zdał obowiązki komendanta głównego policji. O tym, że szef KGP odejdzie ze stanowiska jeszcze przed mianowaniem nowego rządu, informowaliśmy już wcześniej w tvn24.pl. "Dziś moja służba dobiega końca. Patrząc wstecz, jestem przekonany, że podjęta ponad trzy dekady temu decyzja o wstąpieniu w szeregi Polskiej Policji była słuszna" - napisał w liście Szymczyk. Obowiązki komendanta głównego policji przejął nadinspektor Dariusz Augustyniak. - To niezwykłe wyróżnienie - powiedział.

Generał Jarosław Szymczyk żegna się listem. Zdał obowiązki komendanta głównego policji

Generał Jarosław Szymczyk żegna się listem. Zdał obowiązki komendanta głównego policji

Aktualizacja:
Autor:
mjz,
ew,
ZiR/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Artur Soboń, polityk PiS i były wiceminister finansów, został w środę powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zarządu Narodowego Banku Polskiego. O nominację był pytany przez dziennikarzy szef banku centralnego Adam Glapiński po swojej comiesięcznej konferencji prasowej. - Właśnie idę się z nim przywitać - odparł jedynie.

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Do nowego rządu, razem z Donaldem Tuskiem, wejdzie 19 szefów resortów i co najmniej czworo ministrów-członków Rady Ministrów. Jak ustaliła reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska, w czwartek ma odbyć się jeszcze spotkanie wszystkich liderów w sprawie kandydatów na wojewodów i ostateczne dopięcie listy wiceministrów. W piątek przyszły premier chce po raz pierwszy spotkać się nieformalnie ze wszystkimi kandydatami na ministrów w jego gabinecie.

Znamy cały skład rządu Donalda Tuska

Znamy cały skład rządu Donalda Tuska

Autor:
Arleta
Zalewska
Źródło:
TVN24

Spółka Orlen Synthos Green Energy została zaopiniowana negatywnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika (...) trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne" - oceniła spółka atomowa w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. Firma nie uzyskała dostępu do uzasadnienia decyzji wydanej przez służby specjalne. "Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej" - zapowiada Orlen Synthos Green Energy.

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Salceson znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najgorzej ocenianych produktów mięsnych na świecie. W niechlubnym zestawieniu portalu Taste Atlas słynny polski produkt wyprzedził słowacką Liptovską salámę i amerykańską szynkę Smithfield.

Polski specjał uznany najgorszym produktem mięsnym na świecie

Polski specjał uznany najgorszym produktem mięsnym na świecie

Autor:
pb//mm
Źródło:
Taste Atlas, tvn24.pl

Linia łącząca na mapie punkty o takim samym stopniu zasolenia wody to izo-: elżbieta, agnieszka, barbara czy halina? Na to pytanie za pięć tysięcy złotych odpowiadała pani Katarzyna Frużyńska z Krakowa.

Linia łącząca na mapie punkty o takim samym stopniu zasolenia wody to izo-...?

Linia łącząca na mapie punkty o takim samym stopniu zasolenia wody to izo-...?

Autor:
wm//mm
Źródło:
"Milionerzy" TVN

Rosyjska propaganda powiela kolejny fałszywy przekaz o masakrze w Buczy. Tym razem chodzi o wywiad z ukraińskim politykiem, który miał dostarczyć dowodów, że zbrodnia z 2022 roku została "sfingowana". To fake news nagłaśniany m.in. przez rzeczniczkę rosyjskiego MSZ Marię Zacharową.

Brytyjczycy sfingowali masakrę w Buczy? Fake news nagłaśniany przez Kreml

Brytyjczycy sfingowali masakrę w Buczy? Fake news nagłaśniany przez Kreml

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski,
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24, Tvn24.pl

Jesteśmy dumni, że możemy być zaufanym partnerem Polski w transformacji energetycznej, dzięki której Polki i Polacy będą mieli dostęp do czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii nuklearnej - napisał ambasador USA Mark Brzezinski, komentując decyzję resortu klimatu i środowiska o budowie reaktorów.

Ambasador USA o "ważnym i bardzo potrzebnym kroku dla długofalowego bezpieczeństwa energetycznego Polski"

Ambasador USA o "ważnym i bardzo potrzebnym kroku dla długofalowego bezpieczeństwa energetycznego Polski"

Autor:
akw/tr
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Wrocławska policja opublikowała komunikat, w którym odnosi się do informacji o śmierci 31-letniej kobiety w komisariacie. Do zdarzenia doszło w maju tego roku, rodzina o zgonie miała dowiedzieć się dwa miesiące później. - Rodzina uważa, że sprawa śmierci pani Malwiny została zamieciona pod dywan - mówi mecenas Wojciech Kasprzyk, reprezentujący bliskich 31-latki.

Zmarła w komisariacie, rodzina przez dwa miesiące nic nie wiedziała. Policja wydała oświadczenie

Zmarła w komisariacie, rodzina przez dwa miesiące nic nie wiedziała. Policja wydała oświadczenie

Autor:
bż/gp
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Wczoraj w "Dzień Dobry TVN" zadebiutowała nowa para prowadzących. Do Doroty Wellman i Marcina Prokopa, Pauliny Krupińskiej-Karpiel i Damiana Michałowskiego oraz Ewy Drzyzgi i Krzysztofa Skórzyńskiego dołączyły dwie dziennikarki: Anna Senkara i Sandra Hajduk-Popińska.

Nowe prowadzące "Dzień Dobry TVN". Co o nich wiemy

Nowe prowadzące "Dzień Dobry TVN". Co o nich wiemy

Autor:
joan//mro
Źródło:
TVN24