Polska

Kolejna konferencja PKW. Nie ustalono wyników wyborów do żadnego sejmiku

Polska

Aktualizacja:
PKW przedstawiła nowe dane na temat wyborów
PKW przedstawiła nowe dane na temat wyborów tvn24
wideo 2/25

Do tej pory ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach. Ustalono również wyniki wyborów do 2360 rad gmin i 175 rad powiatów oraz do 3 z 18 rad dzielnic Warszawy. Nie ustalono wyników w żadnym sejmiku - poinformowano na konferencji PKW.

W niedzielę Polacy zagłosowali w wyborach samorządowych.

Według danych late poll, czyli wyników sondażu Ipsos uzupełnionych o pierwsze informacje z PKW w niedzielnych wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc., Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 proc., Sojusz Lewicy Demokratycznej - 6,6 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc. Frekwencja wyniosła 53,4 proc.

SPRAWDŹ WSZYSTKIE WYNIKI WYBORÓW

Ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach

W poniedziałek po południu wiceprzewodniczący PKW Sylwester Marciniak przekazał informacje o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania, ustalonych na poniedziałek, na godzinę 17:45.

Poinformował, że na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji, są zatwierdzone przez terytorialne komisje wyborcze protokoły głosowania z 113 542 komisji obwodowych na ogólną liczbę oczekiwanych 117 810 protokołów.

Marciniak powiedział, że jak do tej pory, na 2477 gmin ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach. Ustalono także wyniki wyborów do 2360 rad gmin (na 2477 gmin) i 175 rad powiatów (na 314 powiatów).

Ponadto ustalono wyniki wyborów do 3 z 18 rad dzielnic Warszawy.

Wiceprzewodniczący PKW poinformował, że nie ustalono wyników wyborów do żadnego z 16 sejmików, ale - jak zaznaczył - zakończono już pracę w województwie opolskim. - W tej chwili jest kwestia tylko sprawdzenia i ogłoszenia wyników do sejmiku województwa opolskiego - powiedział.

PKW: ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach
PKW: ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastachtvn24

Wyniki PKW z godziny 11:30

Na wcześniejszej konferencji prasowej przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński przekazał informacje o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania, ustalonych na poniedziałek, na godz. 11.30.

Poinformował wówczas, że na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji, zatwierdzone są przez terytorialne komisje wyborcze protokoły głosowania z 90 580 komisji obwodowych na ogólną liczbę oczekiwanych 117 810 protokołów.

Hermeliński powiedział, że do 11:30 na 2477 gmin ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 1765 gminach i miastach. Ustalono także wyniki wyborów do 1745 rad gmin (na 2477 gmin) i 17 rad powiatów (na 314 powiatów).

Zaznaczył wtedy, że nie ma wyników z żadnej z 18 rad dzielnic Warszawy, ani do żadnego z 16 sejmików.

Przewodniczący PKW podał również szczegółowe informacje o frekwencji. Zgodnie z nimi w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast frekwencja wyniosła 54,06 proc. W wyborach do rad gmin frekwencja wyniosła 54,27 proc. Z kolei w wyborach do sejmików województw frekwencja wyniosła 53,59 proc.

Dane PKW z 11:30 z wyborów do rad powiatów oraz sejmików
Dane PKW z 11:30 z wyborów do rad powiatów oraz sejmikówtvn24

Ponad 20 procent zweryfikowanych protokołów

Na pierwszej zorganizowanej w poniedziałek konferencji PKW Wiesław Kozielewicz, sędzia Sądu Najwyższego przekazał, że do godziny 6 komisje obwodowe sporządziły 79647 protokołów na "około 116 tysięcy ogółem".

Komisje wyższego stopnia zweryfikowały 23 592, co dawało 20,3 procent.

- Komisje obwodowe do spraw ustalenia wyników wyborów przekazują protokoły komisjom wyższego szczebla, a one muszą je zweryfikować i wprowadzić do systemu - wyjaśniał Kozielewicz.

Kozielewicz o protokołach komisji
Kozielewicz o protokołach komisjitvn24

Całościowe wyniki "wtorek-środa"

Sędzia potwierdził, że "wtorek-środa" to realny termin podania całościowych wyników wyborów.

Zaznaczył jednocześnie, że "zakończenie liczenia głosów jest uzależnione od tej komisji, która jako ostatnia zakończy pracę".

"Czyny przeciwko dokumentom", "korupcja wyborcza" i "walka plakatowa"

Kozielewicz przytoczył dane policji na godzinę 22 w niedzielę dotyczące podejrzeń popełnienia przestępstw. Jak podał, zarejestrowano 17 "czynów przeciwko dokumentom", czyli niszczenie lub wynoszenie kart do głosowania z lokali wyborczych.

Tyle samo - 17 - było przypadków korupcji wyborczej. Sędzia podał przykład z miejscowości Jaworznia (w województwie świętokrzyskim). W zamian za oddanie głosu udzielono tam jednej osobie "korzyści majątkowej w postaci butelki wódki" - poinformował sędzia SN.

Policja odnotowała też wykroczenia określone w Kodeksie wyborczym i Kodeksie wykroczeń. - Chodzi o agitację wyborczą, niedozwoloną w dniu głosowania oraz - co jest standardem w polskich wyborach - walkę plakatową - dodał Kozielewicz.

Na konferencji PKW o incydentach w dniu wyborów
Na konferencji PKW o incydentach w dniu wyborówtvn24

Autor: asty,ads,mm,kb//now / Źródło: PAP,TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości