Polska

Gdańsk, Kielce, Kraków. Kto wygrał?

Polska

Aktualizacja:
W Krakowie zwyciężył Jacek Majchrowski tvn24
wideo 2/25

Jacek Majchrowski wygrał w Krakowie, w Kielcach zwyciężył Bogdan Wenta, a w Gdańsku - Paweł Adamowicz. W niedzielnej, drugiej turze wyborów samorządowych Polacy wybierali wójtów, burmistrzów i prezydentów w 649 gminach i miastach.

ZOBACZ WYNIKI DRUGIEJ TURY WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH >

Kraków

Ubiegający się o reelekcję Jacek Majchrowski wygrał drugą turę wyborów na prezydenta Krakowa uzyskując 61,94 proc. głosów. Na Małgorzatę Wassermann, kandydatkę Zjednoczonej Prawicy, zagłosowało 38,06 proc. wyborców – podał w poniedziałek rano przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Rafał Lisak. Majchrowski zdobył w niedzielnej drugiej turze wyborów 197 tys. 19 głosów. Za jego kontrkandydatką opowiedziało się 121 tys. 83 wyborców. Frekwencja wyniosła 55,27 proc.

Majchrowski wystartował w wyborach mając poparcie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, SLD, PSL i własnego zaplecza - Przyjaznego Krakowa. Ugrupowania te wystawiły też wspólną listę kandydatów do Rady Miasta - KWW Jacka Majchrowskiego "Obywatelski Kraków". Zdobył on 23 mandaty w 43-osobowej Radzie Miasta Krakowa.

Jeszcze w niedzielę wieczorem, tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników, Jacek Majchrowski wygłosił krótkie przemówienie w swoim sztabie. - Chciałem podziękować wszystkim, którzy na mnie głosowali, a także tym wszystkim, którzy w ogóle do wyborów poszli. Mieliśmy taki konkurs miedzy miastami, gdzie będzie większa frekwencja, bo od tej frekwencji bardzo wiele zależało – powiedział.

Obiecał, że będzie nadal "godnie sprawował urząd".

Jacek Majchrowski podziękował swoim wyborcomtvn24
Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w Krakowie

Gdańsk

Sprawujący od 1998 roku funkcję prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz (Wszystko dla Gdańska) został ponownie wybrany na to stanowisko, pokonując w drugiej turze wyborów kandydata Zjednoczonej Prawicy Kacpra Płażyńskiego. Adamowicz uzyskał 64,80 proc. głosów. Jak poinformował w poniedziałek rano przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku Marek Horodniczy, na Adamowicza zagłosowały 129 tys. 683 osoby. Na jego przeciwnika, 29-letniego polityka PiS, w drugiej turze swoje głosy oddały 70 tys. 432 osoby (35,20 proc.).

- Będę z moimi współpracownikami robił wszystko, aby przez te pięć lat pokazać wam, że jestem prezydentem wszystkich, bez wyjątku gdańszczan. Gdańsk dzisiaj po raz drugi dokonał wyboru, Gdańsk dzisiaj po raz drugi opowiedział się za Gdańskiem wolności, równości, solidarności, Gdańskiem otwartym - mówił w niedzielę Adamowicz po ogłoszeniu wyników sondażowych.

Podziękował swojemu sztabowi wyborczemu, rodzinie i wolontariuszom, wicemarszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi, Aleksandrowi Hallowi oraz przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi.

Dziękował również za wspólną rywalizację kandydatowi Zjednoczonej Prawicy. Kacprowi Płażyńskiemu.

- Mam nadzieję, że wiele z punktów programu, które nas łączą, będziemy mogli realizować w Radzie Miasta Gdańska. Mam do pana ogromny szacunek i chciałbym, żeby pan to wiedział - mówił prezydent Gdańska.

Paweł Adamowicz cieszy się po ogłoszeniu wyników sondażowychtvn24
Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w Gdańsku tvn24

Kielce

W Kielcach wygrał Bogdan Wenta (KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty) zdobywając 61,25 procent poparcia - poinformował komisarz wyborczy. W II turze pokonał Wojciecha Lubawskiego (KWW Porozumienie Samorządowe Wojciech Lubawski), który zdobył 38,75 procent głosów.

Po ogłoszeniu wyników Wenta podziękował wszystkim kielczanom, którzy wzięli udział w wyborach samorządowych. - Program, który zaproponowałem razem z drużyną, która jest na tej sali, będę realizował bardzo konsekwentnie i wierzę w to, że ciężką pracą przekonamy także tych, którzy może dzisiaj jeszcze nie są zdecydowani - mówił.

Bogdan Wenta zwyciężył w Kielcachtvn24
Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w Kielcach tvn24

Druga tura wyborów

W pierwszej turze wybrano 1826 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Nie wybrano włodarzy w dwóch gminach, w których zarejestrowano tylko jednego kandydata. Kandydaci ci w wyniku głosowania nie uzyskali więcej niż połowy ważnie oddanych głosów i w takiej sytuacji - zgodnie z Kodeksem wyborczym - wyboru wójta lub burmistrza dokonają tam rady gmin.

W drugiej turze wyborów samorządowych Polacy wybierali wójtów, burmistrzów i prezydentów w 649 gminach i miastach.

Wyniki wyborów na prezydentów miast wojewódzkichMałgorzata Latos, Maciej Zieliński/PAP

Autor: ads/adso / Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP