Ogłoszono datę wyborów na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej

TVN24

Zdrojewski o swojej decyzji kandydowania na lidera Platformy Obywatelskiejtvn24
wideo 2/3

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zdecydowała w sobotę o dacie wyborów na przewodniczącego partii. Jak poinformowano, głosowanie odbędzie się 25 stycznia, a ewentualna druga tura - 8 lutego. Wciąż nie wiadomo, czy na start zdecyduje się dotychczasowy lider PO Grzegorz Schetyna.

Taką datę zarekomendował radzie obradujący w sobotę rano Zarząd Krajowy. Rada podjęła decyzję przy jednym głosie przeciwnym i trzech wstrzymujących się.

Nowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej zostanie wybrany (podobnie jak obecny lider w 2016 roku i Donald Tusk w 2013 roku) w drodze wyborów bezpośrednich, w których prawo udziału będą mieli wszyscy członkowie ugrupowania.

Kto stanie na czele PO?

Wciąż nie wiadomo, czy na start zdecyduje się Grzegorz Schetyna. Jego bliscy współpracownicy zapewniają, że będzie ubiegał się o reelekcję.

Wolę kandydowania na szefa Platformy potwierdził w sobotę z rozmowie z dziennikarzami senator Bogdan Zdrojewski. - Oceniam swoje szanse pół na pół, uważam, że czekają mnie bardzo ciężkie cztery tygodnie, będę musiał objechać te regiony, w których dawno nie byłem - dodał polityk PO.

Powiedział też, że z rozmów, które prowadzi z działaczami Platformy wynika, że wielu z nich podziela jego krytycyzm dotyczący funkcjonowania partii.

Zaznaczył też, że jest grupa polityków ugrupowania, którzy oczekują zmiany pokoleniowej.

- Ja w tej zmianie pokoleniowej się oczywiście nie mieszczę - przyznał senator.

Według niego, trzeba zatem znaleźć takie wyjście, w którym połączy się zarówno "doświadczenie i pewną umiejętność budowania pracy zespołowej, jak i powolnego przekazywania (władzy - red.) młodszemu pokoleniu".

Posłanka Joanna Mucha, która wolę startu na przewodniczącą PO zadeklarowała kilka dni temu podczas zamkniętego spotkania z działaczami lubelskiej Platformy, wciąż nie potwierdziła publicznie zamiaru kandydowania.

- Pozwólcie państwo (...) na ostateczną decyzję z mojej strony - powiedziała w sobotę dziennikarzom Mucha.

Kandydować na przewodniczącego PO zamierza natomiast szef klubu Koalicji Obywatelskiej (obecnie wiceszef PO) Borys Budka.

Autor: momo//plw / Źródło: PAP