Blinken kandydatem na sekretarza stanu USA. Minister Rau składa gratulacje

TVN24 | Polska

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Tony Blinken został przedstawiony przez prezydenta elekta Joe Bidena jako kandydat na sekretarza stanu USA w jego gabinecie. Potencjalnemu następcy Mike'a Pompeo gratulacje złożył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. "Nie mogę doczekać się naszej współpracy w przyszłości" - napisał na Twitterze.

Prezydent-elekt Joe Biden potwierdził we wtorek, że Tony Blinken będzie jego kandydatem na sekretarza stanu. Blinken to doświadczony dyplomata i były zastępca sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy. Gratulację Blinkenowi złożył we wpisie w języku angielskim na Twitterze szef polskiej dyplomacji.

"Nie mogę doczekać się naszej współpracy w przyszłości. Jestem przekonany, że będziemy dalej rozwijać strategiczny sojusz zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i w ramach NATO" - dodał minister Zbigniew Rau.

Biden przedstawia swoją administrację

Zespół Bidena informował o nominacji Blinkena już w poniedziałek. We wtorek w Wilmington 78-letni demokrata wystąpił razem na konferencji prasowej z kluczowymi osobami, które w jego administracji odpowiadać będą za politykę zagraniczną. Po przemówieniu Bidena wystąpił między innymi kandydat na sekretarza stanu Tony Blinken, kandydat na ministra bezpieczeństwa krajowego Alejandro Mayorkas oraz Linda Thomas-Greenfield, która ma zostać ambasadorem USA przy ONZ. Stanowisko sekretarza skarbu ma pełnić Janet Yellen, która była prezesem Rezerwy Federalnej w latach 2014-2018.

Avril Haines ma być pierwszą kobietą-dyrektorem wywiadu narodowego nadzorującego wszystkie służby wywiadowcze w USA. Służyła w administracji Baracka Obamy jako zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i zastępca dyrektora CIA.

Na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego przewidziany jest Jake Sullivan. Był on starszym doradcą rządu ds. negocjacji nuklearnych w Iranie jak też zastępcą asystenta prezydenta Obamy i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego wiceprezydenta Bidena.

Były sekretarz stanu Obamy, wieloletni senator z Massachusetts i weteran wojny w Wietnamie John Kerry ma objąć funkcję specjalnego wysłannika prezydenta do spraw klimatu. Będzie też zasiadał w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Ron Klain, doradca Bidena i prawnik, zostanie szefem sztabu Białego Domu. Na zastępcę szefa sztabu wyznaczył Jen O'Malley Dillon, która prowadziła wcześniej jego kampanię wyborczą.

Autor:asty//now

Źródło: PAP