Sondaż: Trzaskowski goni Dudę. Podium zamyka Szymon Hołownia

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
Polityka, tvn24.pl
Majowy sondaż IBRiS dla "Polityki"TVN24/Polityka/IBRiS
wideo 2/36
TVN24/Polityka/IBRiSMajowy sondaż IBRiS dla "Polityki"

41 procent pytanych deklaruje, że w nadchodzących wyborach prezydenckich oddałoby swój głos na Andrzeja Dudę. Na drugim miejscu plasuje się Rafał Trzaskowski z wynikiem nieco ponad 26 procent. Podium zamyka Szymon Hołownia z wynikiem 12 procent  - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Polityki".

Prezydent podpisał we wtorek wieczorem ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów prezydenckich zarządzonych w 2020 roku. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował tego samego dnia, że w środę marszałek Elżbieta Witek ogłosi ich datę. Po tej wiadomości ruszyć będzie mogła oficjalnie kampania wyborcza. Do wyścigu prezydenckiego dołączyć ma Rafał Trzaskowski.

Raport tvn24.pl: Wybory prezydenckie

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla tygodnika "Polityka" wynika, że w tegorocznych wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę chce głosować 41 procent badanych, na Rafała Trzaskowskiego - 26,1 procent, a na Szymona Hołownię - 12 procent.

Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na 7,1 procent poparcia, Krzysztof Bosak - 6,5 procent, a Robert Biedroń - 2,3 procent. Pozostałe 5 procent badanych nie wie, na kogo odda swój głos.

Jak według sondażu przedstawia się frekwencja wyborcza? 45,5 procent badanych deklaruje, że zdecydowanie weźmie udział w wyborach, a 13,4 procent- że raczej tak. Z kolei 22,9 procent badanych deklaruje, że zdecydowanie nie zamierza głosować, a 13,6 procent - że raczej nie.

Badanie ogólnopolskie przeprowadzono na próbie 1100 osób w dniach 29-30 maja, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wcześniejsze sondaże

2 czerwca Dziennik Gazeta Prawna i RMF FM opublikowały sondaż United Surveys, z którego wynika, że w II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda może mieć problem z pokonaniem trzech kontrkandydatów.

30 maja "Super Express" opublikował sondaż Instytutu Badań Pollster, według którego w drugiej turze rywalizowaliby między sobą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

23 maja "Gazeta Wyborcza" opublikowała sondaż prezydencki wykonany przez PBS. Wynika z niego, że na podium wyborów prezydenckich znaleźliby się kolejno: Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia. Sondaż został przeprowadzony na ogólnopolskiej próbie 706 dorosłych Polaków.

W badaniu opublikowanym 21 maja przez pracownię Kantar, chęć głosowania na urzędującego prezydenta wyraziło 39 procent ankietowanych. To o 20 punktów procentowych mniej niż miesiąc wcześniej. Badanie przeprowadzono od 18 do 19 maja na reprezentatywnej próbie 956 dorosłych mieszkańców Polski.

Autor:akw/kab

Źródło: Polityka, tvn24.pl