Polska

PO podjęła decyzję dotyczącą wyłonienia kandydata na prezydenta

Polska

Aktualizacja:
Zarząd Platformy podjął decyzję dotyczącą wyłonienia kandydata na prezydentatvn24
wideo 2/35

Kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta zostanie wskazany w trybie wyboru członków konwencji krajowej. To około tysiąca delegatów, którzy reprezentują wszystkich członków partii - przekazał po posiedzeniu zarządu krajowego PO jej rzecznik Jan Grabiec. Zarząd zarekomendował też Borysa Budkę na przewodniczącego klubu, a Małgorzatę Kidawę-Błońską na wicemarszałka Sejmu. Potwierdził też koalicyjne ustalenia dotyczące prezydium Senatu.

W piątek przed godziną 13 zakończyło się posiedzenie zarządu Platformy Obywatelskiej.

Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że "zarząd krajowy podjął uchwałę dotyczącą określenia trybu nominacji kandydata na prezydenta Platformy Obywatelskiej".

- Ta nominacja ma zostać dokonana przez konwencję krajową PO, która odbędzie się 14 grudnia. Kandydat zostanie wskazany w trybie wyboru członków konwencji krajowej. To około tysiąca delegatów, reprezentujących wszystkich członków Platformy Obywatelskiej - powiedział Grabiec.

Dodał, że 19 listopada upłynie termin zgłaszania kandydatów.

Kidawa-Błońska: na pewno będę miała kontrkandydata, ale to mnie tylko cieszy

Małgorzata Kidawa-Błońska po zakończeniu posiedzenia zarządu potwierdziła swoją wolę ubiegania się o urząd prezydenta. - To nie są prawybory, tylko droga do wyłonienia kandydata, szansa dla każdego w Platformie, kto będzie chciał podjąć takie wyzwanie. Jest kalendarz, wiemy co mamy robić, kiedy będzie można rozpocząć kampanię - mówiła.

Podkreślała, że PO to "partia ludzi mądrych, kreatywnych". - Na pewno będę miała kontrkandydata, ale to mnie tylko cieszy - powiedziała Kidawa-Błońska.

Kidawa-Błońska: na pewno będę miała kontrkandydata, ale to mnie tylko cieszytvn24

Borys Budka rekomendowany na szefa klubu

Zarząd krajowy PO zarekomendował też Borysa Budkę na szefa klubu PO-KO, a na wicemarszałka Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Senackie układanki

Zarząd zaakceptował też ustalenia Schetyny z liderami PSL - Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i SLD - Włodzimierzem Czarzastym, w sprawie obsady prezydium Senatu.

W piątek rano Schetyna poinformował, że kandydatem na marszałka Senatu będzie Tomasz Grodzki z KO, a na wicemarszałków Bogdan Borusewicz z KO i Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy.

Rekomendacje PSL m.in. do Prezydium Senatu mają zostać ogłoszone po posiedzeniu klubu parlamentarnego ludowców, które ma się odbyć we wtorek. Dotąd w kontekście kandydata PSL na wicemarszałka Senatu padały nazwiska senatorów Michała Kamińskiego i Jana Filipa Libickiego.

Autor: akr, ads//kg / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24