Polska

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce. Kiedy mogą się odbyć?

Polska

[object Object]
Wybory prezydenckie 2020: kiedy się odbędą w Polsce? Czy jest znany termin?tvn24
wideo 2/3

Wybory prezydenckie odbywają się w Polsce co pięć lat. Obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 roku, co oznacza że jego kadencja kończy się w sierpniu 2020 roku. Czy znana jest już konkretna data najbliższych wyborów prezydenckich?

Wybory prezydenckie - procedura

Wybory prezydenckie odbywają się w Polsce co pięć lat na zarządzenie marszałka Sejmu. Kadencja może być krótsza (np. ze względu na rezygnację lub śmierć urzędującego prezydenta). Ta sama osoba może sprawować funkcję prezydenta maksymalnie dwie kadencje.

Prezydentem zostaje ten kandydat, który otrzyma więcej niż połowę wszystkich ważnie oddanych głosów. Jeśli nikomu nie uda się tego osiągnąć - wtedy ogłaszana jest II tura, w której uczestniczą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.

Tak było w 2015 roku - w II turze o urząd prezydenta ubiegali się Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. I tura miała miejsce 10 maja, a II 24 maja. Wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda (głosowało na niego 52 proc. uprawnionych, na Bronisława Komorowskiego - 48 proc.) i został zaprzysiężony na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej 6 sierpnia 2015 roku.

Wybory prezydenckie - kto może startować, kto głosować

W wyborach prezydenckich może startować każdy kandydat, który ukończył 35 lat, nie jest pozbawiony praw wyborczych do Sejmu i zebrał co najmniej 100 tysięcy podpisów popierających jego kandydaturę. W wyborach prezydenckich może głosować każda osoba, która ma czynne prawo wyborcze, czyli jest pełnoletnim obywatelem Polski.

Wybory prezydenckie 2020: kiedy się odbędą w Polsce? Czy jest znany termin?

Kadencja obecnego prezydenta kończy się w sierpniu 2020 roku. Dokładna data wyborów prezydenckich nie jest jeszcze znana. Zgodnie z konstytucją decyduje o niej marszałek Sejmu. Wybory prezydenckie mogą się odbyć nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Oznacza to, że najbliższe wybory mogą się odbyć pod koniec kwietnia lub w maju 2020 roku.

Autor: mbl / Źródło: www.prezydent.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości