Kandydaci ujawniają swoje sztaby i hasła

TVN24 | Polska

Autor:
mjz, akw//rzw
Źródło:
TVN24, PAP
Prezentacja bilboardu i hasła kampanii wyborczej Małgorzaty Kidawy-BłońskiejTVN24
wideo 2/38
TVN24Prezentacja bilboardu i hasła kampanii wyborczej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

"Prawdziwa prezydent. Pewna przyszłość" - takie hasło będzie towarzyszyło kampanii wyborczej kandydatki Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. - Polska potrzebuje prawdziwego prezydenta, którego szefem są Polki i Polacy, a nie prezydenta, którego szefem jest Jarosław Kaczyński - wyjaśnił szef jej sztabu wyborczego, europoseł Bartosz Arłukowicz. Hasło wyborcze i sztab przedstawił także Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia natomiast - kluczowych współpracowników.

Hasło i blilboard wyborczy zostały zaprezentowane na piątkowej konferencji prasowej, którą prowadził szef sztabu wyborczego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, europoseł PO Bartosz Arłukowicz.

Arłukowicz: musimy wierzyć, że kampania będzie zwycięska

- Stoimy na starcie najważniejszej kampanii wyborczej od 30 lat, kampanii, która opisze przyszłość naszą, naszych rodzin, naszych dzieci, która zdecyduje o przyszłości Polski i Europy - przekonywał. Zwracając się do Polek i Polaków, mówił, że sztab Kidawy-Błońskiej "chce wlać w nich optymizm, bo rzeczy niemożliwe są do zrobienia". - Musimy wierzyć w to, że kampania będzie zwycięska - dodał. Prezentując plakat wyborczy Kidawy-Błońskiej oraz hasło "Prawdziwa prezydent. Pewna przyszłość", Arłukowicz wyjaśniał, że Polska potrzebuje prawdziwego prezydenta, którego "szefem są Polki i Polacy, a nie prezydenta, którego szefem jest Jarosław Kaczyński". - Polska potrzebuje też pewnej przyszłości. Dlatego dzisiaj wyruszamy w tę wielką kampanijną podróż z Małgorzatą Kidawą-Błońską - kontynuował Arłukowicz.

Prezentacja billboardu i hasła kampanii wyborczej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej
Mateusz Marek/PAP

Jak stwierdził, jest to podróż "skierowana do ludzi dobrej woli". - My tę kampanię będziemy robić z ludźmi dobrej woli i dla ludzi, którzy życzą Polsce dobrze - mówił. Zapowiedział, że symbolem kampanii Kidawy-Błońskiej będzie "wyciągnięta do Polaków dłoń, a nie wyciągnięty palec". Nawiązał w ten sposób do sytuacji związanej z posłanką PiS Joanną Lichocką. Podczas czwartkowej debaty w Sejmie miała ona wykonać gest, który - zdaniem przedstawicieli opozycji - był pokazaniem środkowego palca.

- Chcemy przemierzyć Polskę wzdłuż i wszerz. Chcemy przekonać młodszych i starszych, dziewczyny i chłopaków, kobiety i mężczyzn, nasze babcie i dziadków do tego, żebyśmy zmienili Polskę - mówił szef kampanii. Rzecznik sztabu Kidawy-Błońskiej Adam Szłapka zapowiedział, że "gestem" kampanii Kidawy-Błońskiej będzie "znak zwycięstwa".

"Nadzieja dla Polski"

Szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił skład swojego sztabu, którego rzecznikiem został Dariusz Klimczak.

W jego skład wejdą również odpowiedzialny za strategię wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz między innymi europoseł i prezes PSL w Lubelskiem Krzysztof Hetman, europoseł Adam Jarubas, a także Agnieszka Petelicka, Piotr Apel, Jacek Protasiewicz, Michał Kamiński, Władysław Teofil Bartoszewski, senator Jan Filip Libicki, Krzysztof Paszyk, rzecznik ludowców Miłosz Motyka, Urszula Pasławska, Agnieszka Ścigaj, Czesław Siekierski, Stanisław Tyszka i Mieczysław Kasprzak.

- Ten sztab to jest mieszanka energii, młodości i doświadczenia - oświadczył Kosiniak-Kamysz, przedstawiając swoich doradców i współpracowników. Podkreślił też, że jako kandydat na prezydenta ma poparcie nie tylko PSL-u, ale całej Koalicji Polskiej.

Przedstawiono także hasło wyborcze: "Nadzieja dla Polski".

Kosiniak-Kamysz mówił, że chce być prezydentem "dla wszystkich Polaków" i że chce oddać władzę w ręce obywateli, gdyż chce "rewolucji obywatelskiej".

- Ta rewolucja obywatelska to nie jest abdykacja władzy, to jest zmiana w partiach politycznych, to jest zmiana w filozofii rządzenia, to jest oddanie w demokracji bezpośredniej prawa do decydowania, szczególnie w społecznościach lokalnych - tłumaczył.

Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił hasło wyborcze i współpracowników
TVN24

"Ekipa Szymona"

Tego samego dnia swoich kluczowych pracowników przedstawił także Szymon Hołownia. Poinformował on, że szefem jego sztabu wyborczego został były szef MSWiA Jacek Cichocki, a pełnomocnikiem wyborczym - Michał Kobosko.

Szymon Hołownia zaznaczył, że ważną osobą w jego sztabie będzie również Olga Adamkiewicz, która zajmie się komunikacją i "dopinaniem strategii informacyjnej". Koordynacją prac wolontariuszy ma pokierować Agnieszka Buczyńska, zaś koordynacją prac programowych - Stanisław Zakroczymski.

Kandydat na prezydenta oświadczył też, że jego komitet jest w trakcie dopełniania formalności związanych z rozpoczęciem zbiórki na kampanię.

- Jako jedyny komitet, ze znanych mi w tej chwili, jesteśmy w sytuacji, w której musimy te pieniądze zebrać. Poprosimy o nie Polaków mających nadzieję na zmianę, która się w Polsce dokona. Wierzę, że te pieniądze szybko i sprawnie zbierzemy - mówił Hołownia.

Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zamierza otworzyć 16 regionalnych biur "Ekipy Szymona". Hołownia nie przedstawił jeszcze swojego hasła wyborczego.

Szymon Hołownia przedstawił swoich kluczowych współpracowników
TVN24

W maju wybierzemy prezydenta

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 10 maja 2020 roku.

Ewentualna druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 24 maja. Dotychczas swój start ogłosili: kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, urzędujący prezydent Andrzej Duda, kandydat Lewicy Robert Biedroń, kandydat PSL-Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia.

Marszałek Witek ogłosiła termin wyborów prezydenckich
TVN24

mjz, akw//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: