Donald Tusk: to oni są klęską żywiołową, myślą wyłącznie o swojej władzy

TVN24 | Polska

Źródło:
TVN24, PAP
Gowin: wybory 10 maja nie mogą się odbyć. Złożymy projekt zmiany konstytucji, który przedłuży kadencję prezydenta o 2 lataTVN24
wideo 2/38
TVN24Gowin: wybory 10 maja nie mogą się odbyć. Złożymy projekt zmiany konstytucji, który przedłuży kadencję prezydenta o 2 lata

"Nie myślą o chorych, pozbawionych pracy, bankrutujących. Myślą wyłącznie o swojej władzy" - napisał w piątek na swoim profilu na Twitterze były premier Donald Tusk. Prawdopodobnie jest to komentarz do działań koalicji rządowej w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin oświadczył w piątek, że wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć. Jak mówił, bezpiecznym terminem jest przesunięcie ich o dwa lata, co jest możliwe tylko poprzez zmianę konstytucji. Poinformował, że posłowie Porozumienia złożyli taki projekt zmiany ustawy zasadniczej.

Do propozycji odniosła się rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. - Mając na uwadze interes Polski popieramy i będziemy popierać propozycję premiera Gowina, oczywiście jeśli znajdzie się większość w Sejmie i Senacie dla poparcia takiego rozwiązania - skomentowała.

W podobnym czasie na profilu byłego premiera Donalda Tuska na Twitterze pojawił się nowy wpis. "Nie myślą o chorych, pozbawionych pracy, bankrutujących. Myślą wyłącznie o swojej władzy. A im więcej jej mają, tym bardziej są bezradni. To oni są klęską żywiołową" - napisał przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

Wcześniej w piątek lider PiS, Jarosław Kaczyński, mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że zgodnie z konstytucją nie ma możliwości odłożenia wyborów.

Propozycja zmian

Wicepremier opublikował projekt i jego uzasadnienie na Twitterze. W dokumencie napisano w nim, że art. 127 ust. 2 konstytucji RP otrzymuje brzmienie: "Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na jedną siedmioletnią kadencję".

W dotychczasowej formie przepis ten brzmi: "Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz".

Według projektu, przepis ten "stosuje się do kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która skończy się z upływem okresu ustalonego w zmienianych przepisach Konstytucji". "Zarządzone przed wejściem w życie ustawy wybory przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stają się bezskuteczne" - czytamy dalej. Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie w czerwcu 2020 r.

mart/kab

Źródło: TVN24, PAP