"Mały krok dla SLD, ale wielki dla zjednoczenia lewicy". Twój Ruch też za

Zjednoczona Lewica coraz bliżej wspólnego startu.
Zjednoczona Lewica coraz bliżej wspólnego startu.
tvn24
tvn24Lewica coraz bliżej zjednoczenia

SLD i Twój Ruch są coraz bliżej wspólnego startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Rada Krajowa Sojuszu podjęła w sobotę uchwałę o udziale w koalicji Zjednoczona Lewica. Do podpisania umowy koalicyjnej został także upoważniony lider Twojego Ruchu Janusz Palikot.

W sobotę w Warszawie zebrała się Rada Krajowa SLD i Rada Polityczna Twojego Ruchu.

Sojusz podjął uchwałę o udziale SLD w koalicji Zjednoczona Lewica. Rzecznik partii Dariusz Joński poinformował, że "przytłaczająca większość była za". Dodał, że zatwierdzono również liderów koalicyjnych list do Sejmu.

Potwierdził to podczas konferencji prasowej przewodniczący SLD, były premier Leszek Miller. - Zrobiliśmy dziś mały krok dla SLD, ale wielki dla zjednoczenia lewicy w Polsce. Sojusz na swojej radzie krajowej przyjął geografię polityczną podziału list wyborczych, zatwierdził tzw. jedynki dotyczące kandydatów SLD i wskazał te okręgi wyborcze, które oddajemy do dyspozycji naszych koalicjantów - powiedział.

"Zrobiliśmy dziś mały krok dla SLD, ale wielki dla zjednoczenia lewicy w Polsce"
"Zrobiliśmy dziś mały krok dla SLD, ale wielki dla zjednoczenia lewicy w Polsce"tvn24

Kto "jedynką" na listach SLD?

Podczas konferencji prasowej sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski przedstawił niektóre "jedynki" na listach SLD. Podkreślał, że to "mieszanka doświadczenia i młodości, kompetencji i pozytywnego myślenia o Polsce".

"Jedynką" listy gdańskiej będzie Joanna Senyszyn, w Toruniu listę lewicy otworzy Jerzy Wenderlich. Pierwsze miejsce na listy w okręgu siedleckim zajmie Paulina Piechna-Więckiewicz. "Jedynką" w Łodzi będzie Dariusz Joński, Włodzimierz Czarzasty w Płocku, Andrzej Szejna w Kielcach, a przewodniczący SLD otworzy listę w Gdyni.

"Mieszanka doświadczenia i młodości". SLD prezentuje swoje "jedynki"
"Mieszanka doświadczenia i młodości". SLD prezentuje swoje "jedynki"tvn24

Umowa jeszcze w tym tygodniu?

Wcześniej szef Twojego Ruchu Janusz Palikot poinformował, że został upoważniony do podpisania umowy koalicyjnej z SLD, UP i Zielonymi. Dodał, że na listach Zjednoczonej Lewicy Twój Ruch będzie miał 10 jedynek i ok. 20 drugich miejsc. Poinformował m.in., że pierwsze miejsce na liście w Warszawie otrzyma Barbara Nowacka. Na konferencji prasowej po Krajowej Radzie Politycznej TR powiedział, że umowa koalicyjna może zostać podpisana w tym tygodniu. Dodał, że "być może w poniedziałek, najpóźniej w środę" dojdzie do rejestracji komitetu Zjednoczonej Lewicy. Szef Twojego Ruchu pytany, gdzie jego ugrupowanie dostało pierwsze miejsca na listach, powiedział, że poinformuje o tym wraz z pozostałymi koalicjantami w dniu rejestracji komitetu. - Uzgodniliśmy precyzyjnie, kto ile jedynek dostaje z poszczególnych koalicjantów. Nie ustaliliśmy jeszcze do końca w dwóch, trzech przypadkach, jeszcze się ważą losy konkretnych miejsc - powiedział.

"Nie ma sporu"

Palikot dodał, że "nie ma sporu" wśród koalicjantów, że z jedynki z Warszawy wystartuje przedstawicielka TR Barbara Nowacka.

- Bardzo się z tego cieszymy. To jest prestiżowe rozstrzygniecie i dobre dla Zjednoczonej Lewicy. Jestem przekonany, że także nasi kandydaci (Twojego Ruchu - red.) z drugich, trzecich i dalszych miejsc będą w stanie powalczyć o zwycięstwo - ocenił.

"Nadreprezentacja" TR?

Pytany o głosy krytyczne przedstawicieli środowisk lewicowych, którzy mówią o nadreprezentacji Twojego Ruchu na listach, odpowiedział, że jego zdaniem takiej nadreprezentacji nie ma. "Nie ma żadnych sondaży, które by pokazywały, że relacje miedzy nami, a tym bardziej SdPl czy innymi mniejszymi środowiskami są takie, że to byłaby nadinterpretacja" - powiedział.

Szef SdPl Wojciech Filemonowicz i szef Unii Pracy Waldemar Witkowski poinformowali w sobotę, że SdPL z Unią Pracy, ugrupowaniem Wolność i Równość oraz w porozumieniu z Unią Lewicy i Partią Zielonych skierowały apel do SLD. Domagają się w nim "partnerskiego działania bez dyktatu jakiejkolwiek strony porozumienia".

- Uważamy, że należy wspólnie rozważyć udział Twojego Ruchu w Zjednoczonej Lewicy – powiedział Filemonowicz. - Po naszej stronie nie będzie zgody (…), na nadreprezentację tego schodzącego ze sceny politycznej ugrupowania. Apelujemy do Rady Krajowej SLD o dalsze tworzenie tego porozumienia na zasadach partnerskich, choćby bez ugrupowania, które tych zasad nie szanuje – oświadczył.

Koalicja musi przekroczyć 8 proc.

Próg wyborczy dla koalicji wynosi 8 proc.

Poza SLD i Twoim Ruchem w koalicji ma się znaleźć Partia Zielonych, Unia Pracy, Partia Demokratyczna, Wolność i Równość, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza i Polska Partia Pracy.

Autor: db,kło\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 / PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości