Selfie przy urnie? Co wolno w lokalu wyborczym

[object Object]
Wybory parlamentarne 2019. Zasady obowiązujące w czasie głosowania wyjaśniał Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczegotvn24
wideo 2/35

Kartom do głosowania nie polecałbym robić zdjęcia - wskazywał w TVN24 Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego, pytany o zasady zachowania w lokalu wyborczym w czasie głosowania. - Sobie zdjęcie można zrobić za zgodą przewodniczącego obwodowej komisji Wyborczej - podkreślił. Przypomniał jednocześnie, że "nie można rejestrować pracy samej komisji czy sposobu głosowania".

W wyborach parlamentarnych, które odbędą się w niedzielę 13 października, będzie można głosować od godziny 7 rano do godziny 21.

"Otrzymamy dwie karty"

- Jest dużo czasu. Pamiętajmy o tym, żeby zabrać dokument tożsamości - przypominał w TVN24 Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego. Wyjaśniał, że takim dokumentem identyfikującym wyborcę może być dowód, paszport, prawo jazdy, ale też legitymacja studencka.

- Na początku musimy potwierdzić odbiór karty do głosowania. To jest bardzo ważne - podkreślał Gąsior. - W innym przypadku obwodowa komisja wyborcza nie wyda nam kart do głosowania. Po okazaniu dokumentu tożsamości potwierdzamy odbiór dwóch kart do głosowania, podpisując się w spisie wyborców. Otrzymamy dwie karty - jedną do głosowania w wyborach do Sejmu, drugą w wyborach do Senatu - wyjaśniał przedstawiciel KBW.

Na karcie głosowania w wyborach do Sejmu będą listy z kandydatami. - Każda lista będzie oznaczona albo nazwą komitetu, albo skrótem nazwy, być może będzie też znak graficzny, jeśli komitet taki zgłosił. Kandydaci na tej karcie będą rozmieszczeni na szarym tle - dodał Gąsior.

- Drugą kartą będzie karta w wyborach do Senatu - tłumaczył.

- Kandydaci są umieszczeni na tej karcie według kolejności alfabetycznej. Pod każdym kandydatem będzie również informacja o tym, jaki komitet zgłosił tego kandydata. Również jeżeli taki znak został zgłoszony, to będzie obok nazwiska znak graficzny tego komitetu wyborczego - wyjaśniał gość TVN24.

Zdjęcie przy urnie dozwolone, ale za zgodą

Gąsior był pytany również, czy w lokalu wyborczym osoby oddające głos mogą wykonywać fotografie, na przykład czy mogą sobie zrobić tak zwane selfie.

- Kartom do głosowania nie polecałbym robić zdjęcia - zastrzegł. - Sobie takie zdjęcie można zrobić za zgodą przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej. Należy tutaj mieć na uwadze, żeby nie naruszyć dóbr osobistych innych osób, tak że tutaj zalecałbym ostrożność - zaznaczył. - Oczywiście nie można rejestrować pracy samej komisji czy sposobu głosowania naszego czy innych wyborców - dodał Gąsior.

- Nie powinniśmy robić urnom zdjęcia - wskazał przedstawiciel Krajowego Biura Wyborczego. - Wyjątkowa sytuacja to jest zrobienie sobie zdjęcia, jak oddajemy głos. Widzimy takie sytuacje w telewizji, gdzie są zarejestrowane osoby publiczne, które oddają głos, i tylko w takim zakresie możemy zrobić zdjęcie - wyjaśniał Gąsior.

Cała rozmowa z Grzegorzem Gąsiorem z Krajowego Biura Wyborczego
Cała rozmowa z Grzegorzem Gąsiorem z Krajowego Biura Wyborczegotvn24

Wybory parlamentarne 2019

Tegoroczne wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października. Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7 do godziny 21. Po zamknięciu lokali poznamy sondażowe wyniki exit poll, na oficjalne wyniki będziemy musieli poczekać dłużej.

Jak liczy się głosy? Kiedy poznamy wyniki? CZYTAJ WIĘCEJ >

Zgodnie z konstytucją w wyborach do Sejmu wybieramy 460 posłów. O mandat poselski może ubiegać się każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat i posiada pełnię praw wyborczych.

Posłów wybieramy w 41 okręgach wyborczych.

Wybieramy również 100 senatorów w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych. Do Senatu kandydować może każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 30 lat oraz posiada pełnię praw wyborczych.

26 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 spośród 94 komitetów wyborczych. Wśród nich jest jeden koalicyjny komitet wyborczy, 30 partyjnych oraz 57 komitetów wyborczych wyborców. Żeby wprowadzić swoich kandydatów do Sejmu, poszczególny komitet musi przekroczyć pięcioprocentowy próg wyborczy. W przypadku komitetu koalicyjnego próg wyborczy to 8 procent.

Jak głosować w wyborach? Jak oddać głos poza miejscem zamieszkania? CZYTAJ WIĘCEJ >

Autor: mart / Źródło: TVN24, PAP

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości