Czarzasty: Budujemy blok lewicowy. Spotkamy się z Biedroniem i Zandbergiem

Polska

Szef SLD poinformował o spotkaniu z Robertem Biedroniem i Adrianem Zandbergiemtvn24
wideo 2/39

Ktoś musi mieć wiarę w zwycięstwo. Stworzymy blok lewicowy - powiedział w czwartek przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Poinformował, że wieczorem spotka się z Robertem Biedroniem (Wiosna) i Adrianem Zandbergiem (Razem). - Grzegorz Schetyna dzisiaj, jako lider PO, abdykował z pozycji lidera opozycji - stwierdził szef SLD.

GRZEGORZ SCHETYNA I ROBERT BIEDROŃ BĘDĄ GOŚĆMI "FAKTÓW PO FAKTACH" O GODZ. 19.25 W TVN24

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna poinformował w czwartek, że PO idzie do jesiennych wyborów parlamentarnych pod szyldem Koalicji Obywatelskiej bez PSL i SLD. 20 procent miejsc na listach KO mają otrzymać kandydaci "obywatelscy": społecznicy, eksperci i samorządowcy.

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty ocenił na konferencji prasowej w Łodzi, że Koalicja Europejska - współtworzona w wyborach do Parlamentu Europejskiego przez PO, PSL, Nowoczesną, SLD i Partię Zieloni - była największym i najlepszym projektem po transformacji jednoczącym opozycję.

Jak podkreślił, SLD do końca czekało na decyzję w sprawie koalicji na wybory parlamentarne. - Ze zdziwieniem zobaczyliśmy (...), jak ten projekt został rozwalony - powiedział.

"Schetyna abdykował z pozycji lidera opozycji"

Czarzasty oświadczył, że SLD opuszcza Koalicję Europejską jako ostatnie, dlatego że "wierzyło w ten projekt" i uważało, że był on najlepszy. - Nikt nas z niczego nie wypycha - wierzyliśmy w rozsądek naszych partnerów - zaznaczył.

- Pan Grzegorz Schetyna dzisiaj, jako lider PO, abdykował z pozycji lidera opozycji - stwierdził szef SLD. - Miałeś, Grzegorzu, wielką szansę na to, żeby być przywódcą polskiej demokracji - demokratów i demokratek - powiedział Czarzasty pod adresem lidera PO.

Jak ocenił, szef Platformy stworzył wielki projekt, którego nie potrafił obronić. - Zabrakło odwagi, wiary i umiejętności liderskich - dodał.

Według Czarzastego, Schetyna "zrobił wielki krok w kierunku zwycięstwa PiS".

"Budujemy blok lewicy"

- Nie chcę być z kimś, kto nie chce wygrać. Nie chcę tworzyć koalicji z kimś, kto nie chce wygrać. Ktoś musi mieć wiarę w zwycięstwo, ktoś musi mieć w takim momencie jaja, w związku z tym chciałem powiedzieć jasno: budujemy blok lewicy - oświadczył Czarzasty.

Poinformował, że w czwartek o godzinie 20.30 odbędzie się spotkanie przedstawicieli SLD z liderem Wiosny Robertem Biedroniem oraz jednym z liderów Razem Adrianem Zandbergiem.

- Stworzymy blok lewicy. Słowo lewica będzie odmieniane od jutra, od dziś we wszystkich przypadkach - podkreślił.

Czarzasty powiedział, że na sobotę zwołał zarząd partii. Zapowiedział też, że ta koalicja będzie zapraszała wszystkie podmioty lewicowe, a także samorządowców i wszystkich tych, którzy będą chcieli być na listach lewicy.

- Wracają z pełną godnością, bo one nigdy nie zginęły, hasła państwa świeckiego, hasła walki o prawa kobiet, walki o prawa mniejszości, walki o prawdziwą politykę historyczną, walki o to, żeby konstytucja (...) była wypełniona, walki o praworządność, walki z problemem mieszkalnictwa - wyliczał Czarzasty.

"Nie dzieli nas nic w praktyce"

Wcześniej na konferencji w Warszawie lider Wiosny Robert Biedroń poinformował o stworzeniu wspólnego bloku lewicy.

- Podjęliśmy decyzję, że stworzymy nowy blok lewicowy, blok wspólnej lewicy, która (...) po wielu latach podziałów, czasami animozji, różnicy zdań pójdzie do wyborów i wygra te wybory - oświadczył.

- Nie dzieli nas nic w praktyce oprócz drobnych różnic programowych i szyldów partyjnych. Nie ma więc żadnego powodu, żeby dzisiaj, w tak trudnym momencie dla Polski, polska lewica, wszystkie postępowe siły miały iść do tych wyborów podzielone - powiedział Biedroń.

Poinformował, że wspólna lista lewicy zostanie ogłoszona "w najbliższych dniach".

Autor: js//plw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: