Sondażowe wyniki wyborów: PiS pozostaje u władzy, w Sejmie pięć ugrupowań

Polska

Aktualizacja:
Sondażowe wyniki late poll
wideo 2/35

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,6 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 27,4 procent, SLD - 12,4 procent, PSL - 9,1 procent, Konfederacja - 6,4 procent - wskazują sondażowe wyniki late poll z godz. 3.50 w nocy, przygotowane przez Ipsos. Frekwencja w wyborach wyniosła 61,1 procent.

PAŃSTWOWA KOMISJA WYBORCZA PODAŁA CZĘŚCIOWE WYNIKI >

W niedzielnych wyborach Polacy wybierali 460 posłów i 100 senatorów. Łącznie o mandat posła ubiegało się 5112 kandydatów. O jeden mandat walczyło średnio 11 kandydatów. W wyborach do Senatu, w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów.

Uprawnionych do głosowania było ponad 30,1 miliona wyborców.

Cisza wyborcza zakończyła się w niedzielę o godzinie 21.

W czasie wieczoru wyborczego w TVN24 i tvn24.pl pokazaliśmy przygotowane przez IPSOS pierwsze sondażowe wyniki exit poll, analizy i najświeższe informacje >

Pierwsze sondażowe wyniki wyborów exit poll:

Prawo i Sprawiedliwość - 43,6 proc.

Koalicja Obywatelska - 27,4 proc.

SLD - 11,9 proc.

PSL - 9,6 proc.

Konfederacja - 6,4 proc.

O godzinie 3.50 w nocy Ipsos przekazał wyniki badania late poll z 90 proc. komisji wyborczych. Wskazują one na niewielką zmianę poparcia dla poszczególnych komitetów w porównaniu z badaniem exit poll.

Prawo i Sprawiedliwość - 43,6 proc. - bez zmian

Koalicja Obywatelska - 27,4 proc. - bez zmian

SLD - 12,4 proc. - 0,5 pkt. proc. w górę

PSL - 9,1 proc. - 0,5 pkt. proc. w dół

Konfederacja - 6,4 proc. - bez zmian

Sondaż late poll IPSOS dla trzech telewizji. Średni margines dokładności badania wynosi 1 punkt procentowy.

Pracownia Ipsos, która przeprowadza badanie dla wszystkich stacji telewizyjnych, przedstawia następujący możliwy rozkład głosów w Sejmie.

Prawo i Sprawiedliwość - 239 mandatów

Koalicja Obywatelska - 131 mandatów

SLD - 46 mandatów

PSL - 30 mandatów

Konfederacja - 13 mandatów

Większość zwykła w Sejmie wynosi 231 mandatów.

Według danych IPSOS frekwencja w wyborach wyniosła 61,1 procent.

Frekwencja wyborcza w wyborach parlamentarnych z podziałem na województwaPAP

Frekwencja w wyborach parlamentarnych od 1989 rokuPAP

CZAS DECYZJI. SPRAWDŹ WYNIKI WYBORCZE >

Reakcje sztabów

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał, że partia ma "powody do radości". - Mimo tego potężnego frontu przeciwko nam zdołaliśmy wygrać i wszystko wskazuje na to, że to się jednak utrzyma. A jeśli się utrzyma, to będzie trwała dobra zmiana - powiedział.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna stwierdził, że "to były trudne cztery lata". Ocenił również, że "to nie była równa walka". Dodał, że jedyną drogą jest "dalsza współpraca i integracja partii opozycyjnych".

W sztabie SLD zapanowała radość z powodu powrotu lewicy do Sejmu. - Wracamy tam, gdzie zawsze było miejsce polskiej lewicy - do świątyni demokracji, do polskiego parlamentu, po czterech latach. Zrobiliśmy to - powiedział Robert Biedroń.

Władysław Kosiniak- Kamysz, prezes PSL, podziękował za udział w wyborach. - Jeżeli te wyniki się powtórzą, to jest wielki mandat zaufania od naszych rodaków dla racjonalnego centrum, dla Koalicji Polskiej, dla tego, co zaproponowaliśmy dla Polski - stwierdził.

Janusz Korwin-Mikke apelował o to, by jeszcze wstrzymać się z radością. Dziękował wszystkim, którzy oddali głos na Konfederację. - To są ludzie, którzy chcą, żeby coś się zmieniło. Hasło brzmiało: "Albo kontynuacja, albo Konfederacja". Oni wybrali Konfederację - powiedział.

Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych według sondażu Ipsos exit poll PAP

Autor: kb//kg,now / Źródło: tvn24

Magazyny:
Raporty: