Koalicja Obywatelska prezentuje swoich kandydatów do Senatu

Polska

Opublikowano listy Koalicji Obywatelskiej do Senatu. Materiał magazynu "Dzień po dniu"tvn24
wideo 2/36

W poniedziałek wieczorem Koalicja Obywatelska opublikowała listę 73 kandydatów do Senatu w wyborach parlamentarnych. Znaleźli się na niej między innymi obecni senatorzy Platformy Obywatelskiej Bogdan Borusewicz i Bogdan Klich oraz nowe osoby, na przykład politolog Marek Migalski. Część kandydatur w poszczególnych okręgach na liście liczącej 78 pozycji jest jeszcze "do uzgodnienia".

W poniedziałek Rada Krajowa i zarząd Platformy Obywatelskiej zatwierdziły listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu i do Senatu.

W jesiennych wyborach do Senatu kandyduje większość obecnych senatorów Platformy Obywatelskiej, w tym Bogdan Borusewicz, Bogdan Klich, Jerzy Fedorowicz, Sławomir Rybicki, Tomasz Grodzki i Aleksander Pociej.

Na listach koalicji pojawiły się też nowe osoby, m.in. były minister kultury Kazimierz M. Ujazdowski, były europoseł PO Adam Szejnfeld, a także politolog Marek Migalski. Na liście koalicji do Senatu znaleźli się także Barbara i Bogdan Zdrojewscy.

Opublikowany wykaz zawiera 78 pozycji, jednak w pięciu okręgach nie figurują żadne nazwiska, a jedynie informacja, że kandydatura jest "do uzgodnienia".

ZOBACZ PEŁNE LISTY KOALICJI OBYWATELSKIEJ DO SENATU

Rzecznik PSL: nie zamierzamy podpisywać paktu senackiego

Pod koniec lipca Lewica zaproponowała "pakt senacki", który zakłada, że opozycyjne partie nie będą wystawiały przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu.

Liderzy Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Włodzimierz Czarzasty, Lewicy Razem - Adrian Zandberg i Wiosny - Robert Biedroń zaproponowali spotkania w tej sprawie m.in. szefowi Platformy Obywatelskiej Grzegorzowi Schetynie i prezesowi Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi.

Rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że PSL "nie zamierza podpisywać żadnego paktu".

- Po prostu nie wystawimy kandydatów tam, gdzie wystawiają ich inne partie opozycyjne, a tam, gdzie my wystawiamy, liczymy, że one nie wystawią (swoich - red.) - podkreślił Stefaniak.

Pytany, w ilu okręgach PSL wystawi kandydatów do Senatu, Stefaniak powiedział, że w tych okręgach, w których mają oni szansę wziąć mandat.

Autor: akr//plw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Raporty: