Sawicki: PSL odda swoim partnerom około połowy "jedynek"

Polska

Marek Sawicki o listach Koalicji Polskiejtvn24
wideo 2/35

To nie jest tylko Kukiz'15. Jest kilka środowisk, które przyszły i musimy się z nimi podzielić "jedynkami" - powiedział poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przekazał, że około połowy pierwszych miejsc na listach wyborczych przypadnie partnerom współtworzącym Koalicję Polską. Listy będą ogłoszone w sobotę podczas krajowej konwencji wyborczej w Płocku.

Na początku sierpnia lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz informował, że 17 sierpnia w Płocku odbędzie się krajowa konwencja wyborcza PSL, która "zatwierdzi listy kandydatów oraz zaprezentuje liderów list i wszystkich pozostałych kandydujących z naszego komitetu wyborczego". - Około połowy "jedynek" PSL oddaje swoim partnerom - powiedział w piątek Marek Sawicki. Zastrzegł, że to nie dotyczy jedynie posłów Kukiz'15, ale wszystkich ugrupowań tworzących Koalicję Polską.

- To nie jest tylko Kukiz. Jest kilka środowisk, które przyszły i musimy się tymi "jedynkami" z nimi podzielić - zaznaczył wiceszef Rady Naczelnej PSL.

"Jedynki" Koalicji Polskiej?

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej na Dolnym Śląsku w Wałbrzychu "jedynką" listy PSL-KP będzie lider dolnośląskich struktur PSL Paweł Gancarz, a we Wrocławiu poseł Unii Europejskich Demokratów Jacek Protasiewicz. W okręgu kujawsko-pomorskim listę w Bydgoszczy prawdopodobnie otworzy Dariusz Kurzawa (PSL), a w Toruniu Paweł Szramka (Kukiz'15). W Lublinie z pierwszego miejsca ma wystartować Jan Łopata (PSL), w Chełmie "jedynką" będzie Jarosław Sachajko (Kukiz'15), a w Zielonej Górze Jolanta Fedak (PSL). W Piotrkowie Trybunalskim numerem jeden na liście będzie wiceprezes PSL, szef zarządu województwa łódzkiego Dariusz Klimczak, a w Sieradzu poseł Paweł Bejda (PSL).

Kosiniak-Kamysz otworzy listę w Tarnowie, Kukiz w Opolu?

W Małopolsce listę w Krakowie otwierać będzie wiceszefowa Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj, w okręgu podkrakowskim "jedynką" będzie Józef Brynkus (Kukiz'15), w Nowym Sączu Urszula Nowogórska (PSL), a w Tarnowie sam lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według nieoficjalnych informacji, w Płocku z pierwszej pozycji wystartuje poseł Piotr Zgorzelski (PSL), w Radomiu Mirosław Maliszewski (PSL), w Siedlcach Marek Sawicki (PSL).

W Warszawie syn Władysława Bartoszewskiego, Władysław Teofil Bartoszewski (drugi miałby być syn innego znanego nieżyjącego polityka - Michał Mazowiecki), a w okręgu podwarszawskim najprawdopodobniej "jedynką" będzie Robert Mordak (Kukiz'15). W Opolu listę otworzy lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, w Krośnie numerem jeden będzie Mieczysław Kasprzak (PSL), w Rzeszowie wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz'15 Stanisław Tyszka, a w Białymstoku Stefan Krajewski (PSL). Ponadto "jedynkami" list PSL-KP mają być: w Gdańsku Andrzej Kobylarz (PSL), w Gdyni dawny polityk PO Marek Biernacki, w Bielsku-Białej Mirosław Szemla (PSL), w Częstochowie Henryk Kiepura (PSL), w Rybniku Bronisław Karasek (PSL), w Katowicach Aleksandra Jelonek (Partia Ślonzoki Razem), w Sosnowcu Barbara Chrobak (PSL). W tym ostatnim okręgu piąte miejsce na liście prawdopodobnie zajmie Anna Sporyszkiewicz z UED, a ostatni będzie lider śląskiego PSL Stanisław Dąbrowa. "Jedynkami" mają być również: w Kielcach Czesław Siekierski (PSL), w Olsztynie wiceszefowa PSL Urszula Pasławska, w Kaliszu były europoseł ludowców Andrzej Grzyb, w Koninie młody poseł, który niegdyś był w PiS, a obecnie jest w Kukiz'15 Łukasz Rzepecki. W Poznaniu niewykluczone, że listy będzie otwierać były polityk PO Jacek Tomczak. W Pile "jedynką" ma być poseł PSL Krzysztof Paszyk, w Koszalinie Stefan Romecki (Kukiz'15), natomiast w Szczecinie Jarosław Rzepa (PSL).

Kalendarz wyborczy - wybory parlamentarne w Polsce 2019PAP

Autor: js//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: