Polska

Byli prezydenci wzywają część kandydatów opozycji do rezygnacji ze startu w wyborach

Polska

List otwarty podpisał m.in. Lech Wałęsa
List otwarty podpisał m.in. Lech Wałęsatvn24
wideo 2/35

Czekają nas wybory, które zadecydują, czy Polska będzie demokratycznym państwem prawa, czy też będzie nadal staczała się w kierunku autorytarnej dyktatury - napisali w liście otwartym trzej byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski. Zaapelowali do osób kandydujących do Senatu w okręgach, w których walczą przedstawiciele trzech opozycyjnych wobec PiS komitetów partyjnych, o rezygnację ze startu w imię realizacji "wyższego celu".

W liście otwartym Wałęsa, Kwaśniewski, Komorowski oraz ludzie kultury i opozycjoniści zwracają się z "apelem do przedstawicieli demokratycznej opozycji, kandydujących do Senatu spoza wspólnej listy trzech opozycyjnych ugrupowań".

Nawiązali do Solidarności

"Trzynastego października nie czekają nas normalne wybory, lecz takie, które zadecydują, czy Polska będzie demokratycznym państwem prawa, czy też będzie nadal staczała się w kierunku autorytarnej dyktatury. Demokratyczna większość w Senacie może okazać się kluczowa" - czytamy w liście. "Znamy i rozumiemy motywy, którymi się kierujecie. Szanujemy Wasze prawo do przedstawienia wyborcom Waszych poglądów, pomysłów i osobistej gotowości ich realizacji w organach przedstawicielskich. I jednocześnie bardzo Was prosimy, byście w tych wyborach z tego prawa nie skorzystali. Co więcej, zwracamy się do Was, byście całą swą energię, zaangażowanie i autorytet oddali w służbę wyższego celu, jakim jest zwycięstwo opozycji" - piszą autorzy listu. Przypominają, że "Polacy w trudnych chwilach się jednoczą", co pokazały wydarzenia związane z 'Solidarnością' w 1980 roku oraz w 1989 roku, kiedy "wygraliśmy wybory i wybraliśmy wolność". "Dziś ta jedność jest potrzebna, jak nigdy od tamtej pory. I to jest powód, dla którego prosimy Was, byście wsparli tę opozycję w jej obecnym kształcie. Byście w tym roku potrafili wznieść się ponad Wasze słuszne zamierzenia, możliwe do zrealizowania dopiero w warunkach pełnej demokracji. Nie osłabiajcie tej jedności, jaką udało się z wielkim trudem wypracować" - czytamy w liście. Podpisali się pod nim byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski oraz Krystyna Janda, Maja Komorowska, Juliusz Machulski, Radosław Markowski, Adam Daniel Rotfeld, Wojciech Sadurski, Łukasz Turski, Ludwika Wujec, Henryk Wujec, Adam Zagajewski.

CAŁOŚĆ LISTU OTWARTEGO "WSPÓLNIE DO SENATU"

W wyborach do Senatu jest 100 jednomandatowych okręgów wyborczych. W ramach tzw. paktu senackiego, który Koalicja Obywatelska, PSL-Koalicja Polska i SLD zawarły na początku września, opozycja miała nie wystawiać przeciw sobie kandydatów do Senatu. Trzy ugrupowania podzieliły między siebie okręgi, w których startują opozycyjni kandydaci.

Według listy zamieszczonej w serwisie wyborczym PKW, Koalicja Obywatelska wystawiła 73 kandydatów, PSL - 16, SLD - 7. Pozostałe miejsca zajmują samorządowcy - m.in. popularny prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

W niektórych okręgach swoje własne komitety postanowili zarejestrować inni popularni kandydaci kojarzeni z opozycją. W okręgu nr 24 w Łodzi obok kandydatki lewicy startuje były polityki PO, były prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

W stołecznym okręgu nr 44 rywalem Kazimierza Ujazdowskiego jest lider Obywateli RP Paweł Kasprzak.

W innym warszawskim okręgu - nr 43 - przeciw Barbarze Borys-Damięckiej z KO wystartuje z własnego komitetu Monika Jaruzelska.

Autor: pqv/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Gadomski

Raporty:
Pozostałe wiadomości