Kosiniak-Kamysz: Nie jesteśmy anty-PiS, ani anty-opozycją. Jesteśmy za silną Polską

Polska

Władysław Kosiniak-Kamysz na krajowej konwencji wyborczejtvn24
wideo 2/35

Polska musi przejść na "zieloną stronę mocy" - przekonywał w sobotę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na krajowej konwencji wyborczej. Jak dodał, chodzi między innymi o tani prąd i czystą energię, a "także o nadzieję na bezpieczną szkołę i dobry dostęp do lekarza". Zapowiedział, że ludowcy idą do wyborów z postulatami między innymi wprowadzenia emerytury bez podatku oraz dobrowolnej składki do ZUS.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Polska jest wspólnotą, którą trzeba wzmacniać, a w wielu miejscach - przywrócić.

- Tu w Płocku jest Polska. W każdej z naszych miejscowości, miast, miasteczek, wsi, na każdym osiedlu, wszędzie, gdzie są ludzie dobrej woli, gdzie jesteśmy my, są nasi rodacy - mówił lider ludowców.

- Z dumą przychodzimy we wspólnocie uświęconej tradycji ruchu ludowego, reprezentowanej przez zielone historyczne sztandary. Wierni naszej tradycji. Wierni hasłu: "Żywią i Bronią. Bóg, Honor, Ojczyzna". Idziemy dziś do kolejnych wyborów, do kolejnej bitwy o lepszą Polskę - zadeklarował.

Ludowcy - wskazywał - idą w szerszej formule, "zjednoczeni pod hasłem Koalicja Polska".

- Wielu dzisiaj próbuje opluć nas, próbuje odebrać nam prawo do samostanowienia, do realizowania naszego programu. Podjęliśmy się budowy Koalicji Polskiej nie przeciwko komuś - zaznaczył Kosiniak-Kamysz. - Nie jesteśmy anty-PiS, nie jesteśmy anty-opozycją, nie jesteśmy przeciwko, tylko jesteśmy za silną Polską, demokratyczną, sprawiedliwą dla wszystkich - podkreślił.

Zwracając się do zebranych, Kosiniak-Kamysz powiedział, że to najpiękniejszy widok polityczny w jego życiu. - Nigdy nie widziałem tak entuzjastycznej, tak pełnej sali. Jest tutaj cała Polska - ocenił.

Jego zdaniem to pokazuje, że proponowana przez PSL idea ma sens.

Emerytura bez podatku, dobrowolny ZUS

- Idziemy z jasnymi, wyrazistymi hasłami. Idziemy po to, by było więcej udziału obywateli w sprawowaniu władzy. Właśnie te idee dnia referendalnego czy wyboru rzecznika praw obywatelskich w sposób powszechny, dania szansy na to, żeby każdy mógł startować w wyborach wniósł Paweł Kukiz do naszego środowiska - podkreślił szef ludowców.

- Chcemy i doprowadzimy do wprowadzenia emerytury bez podatku, wyższej o czterysta złotych. Taka emerytura po prostu się należy - zapowiedział.

Dodał, że przyszła kadencja musi dowartościować i oddać szacunek "ludziom pracy, ciężkiej pracy, w fabrykach, w sklepach, na roli, dobrych gospodarzy, tych, którzy tworzą miejsca pracy, przedsiębiorców, tych, którzy składają się dzisiaj na dobre programy społeczne, które obecny rząd wprowadził".

Zapowiedział, że PSL ich nie wycofa. - My ten 500 plus wzmocnimy, ale musimy na niego zarobić, a żeby zarobić musimy dać przeżyć przedsiębiorcy, samozatrudnionym - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

- Nie możemy patrzeć na ciągłe podwyżki ZUS-u (…) ZUS musi być dobrowolny. Stać cię na zapłacenie, to zapłacisz, masz trudności, nie jesteś w stanie, musisz utrzymać rodzinę i miejsca pracy, nie będziesz płacić ZUS-u. To będzie twoja decyzja - zapowiedział szef ludowców.

"Polska musi przejść na zieloną stronę mocy"

Kosiniak-Kamysz odnosząc się do zielonego koloru na sztandarach PSL powiedział: - My niesiemy nadzieję na lepsze jutro, na bezpieczną szkołę, na dobry dostęp do lekarza, na godne prowadzenie działalności gospodarczej, na dobre gospodarowanie na roli.

Dodał, że zielony, to nie tylko kolor symbolizujący nadzieję. - To zobowiązanie - Polska musi przejść na zieloną stronę mocy. Musi stanąć po zielonej stronie mocy: tani prąd, czysta energia, miejsca pracy. Ten zielony, to zdrowa polska tradycyjna żywność, najlepsza na świecie - podkreślił.

- Nie będzie miliarda dla telewizji (Jacka) Kurskiego, ale będzie miliard na ubezpieczenia upraw rolniczych i stabilizację dochodów - zapowiedział.

Kosiniak-Kamysz mówił też, że trzeba zadbać o zielony styl życia, "dać szansę na to, byśmy oddychali pełną piersią, nie dusili się w smogu, nie dusili się węglem sprowadzanym z Rosji".

Szef ludowców wezwał do "ponadpartyjnego, ponadpolitycznego paktu na rzecz służby zdrowia".

- Uzdrowimy służbę zdrowia we współpracy i do tego wzywam wszystkie partie opozycyjne i partie koalicji, wszystkich którzy startują w wyborach - apelował.

Zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie walczyć o dobrą przyszłość i o pomyślność dla wszystkich obywateli - niezależnie od tego, jaki mają światopogląd. - Tego potrzeba Polsce utarzanej w wojnie między Polakami - ocenił.

- Zrobimy wszystko, żeby nie było wojny religijnej, będziemy bronić naszych wartości, naszej tradycji, tych wszystkich tradycji chrześcijańskich, które są po prostu od pokoleń w nas - zapewnił lider ludowców.

- Trzeba iść z czasem i postępem, ale szanować te tradycje, dogmaty uświęcone – powiedział, powołując się na Wincentego Witosa. - Będziemy je szanować i o nie dbać, będziemy łączyć Polaków i doprowadzimy do przywrócenia braterstwa. To jest nasze święte, najważniejsze zobowiązanie - przekonywał.

Kukiz: od dzisiaj macie na kogo głosować

Paweł Kukiz podczas przemówienia na konwencji krajowej wspomniał 2015 rok, gdy kandydował do Sejmu. Jak zaznaczył, wówczas przysięgał, że nigdy nie zdradzi postulatów obywatelskich.

Obiecywał wtedy, że nigdy nie zrezygnuje - jak mówił - z "walki o możliwość indywidualnego startu do Sejmu każdego obywatela Rzeczpospolitej". Przypomniał również postulat, aby "obywatele mogli korzystać z instytucji referendum", a także, by można było odwołać posła w trakcie kadencji.

- (Przysięgałem), by można było skończyć z korupcją we wszystkich - podkreślam - we wszystkich partiach politycznych. Przysięgałem, że zrobię wszystko, by obniżyć podatki, by wyzwolić drobnych przedsiębiorców z tego fiskalizmu - dodał Kukiz.

- Przysięgałem, że swoich postulatów nie zdradzę i przysięgi dochowałem - powiedział.

Zwracając się do lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza przyznał, że oba ugrupowania mogły iść "łatwą drogą". - Idziesz z Platformą, ja idę z PiS. Spokojnie wchodzimy do Sejmu i jest, jak było - powiedział.

- Ale nie o to chodzi. Trzeba wybrać nową drogę - drogę centrum, drogę dialogu, drogę pojednania - wskazał Kukiz. - Czy wy nie macie dość tych kłótni w rodzinach? (...) Przyjeżdża rodzina, są święta, ten za PiS, ten za PO. "Nie mam na kogo głosować". Od dzisiaj macie na kogo głosować - zadeklarował Kukiz.

Kukiz: teraz macie na kogo głosowaćtvn24

Kukiz: celujemy w dwucyfrowy wynik

Kukiz mówił, że "to ludowcy uczyli czytać i pisać i to ludowcy wyrównywali szanse". - Tak było sto lat temu, dlatego byli znienawidzeni przez sanację. Dlatego sanacja robiła wszystko, aby ich zniszczyć, aby zostawić tego ciemnego chłopa w tym miejscu, w którym on był (...) by żyć z niego i teraz mamy taką samą sytuację - powiedział. Podkreślił, że PSL-Koalicja Polska "idzie z kagankiem oświaty, idzie do ludzi, idzie oświecać ich w ich prawach obywatelskich, w ich prawach, które mają nasi odpowiednicy w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, wszędzie w cywilizowanej Europie". Przekonywał, że jeżeli zostaną wprowadzone postulaty PSL-Koalicji Polskiej, to zlikwidowane zostaną patologie "we wszystkich partiach politycznych". - Celujemy w dwucyfrowy wynik w nadchodzących wyborach. Celujemy w to, aby zostać "języczkiem u wagi". My będziemy decydować, kto będzie miał władzę w Polsce, a władzę w Polsce będzie miał ten, kto będzie pracował dla obywateli, a nie będzie ich panem - podkreślił Kukiz.

"Jedynki" PSL-Koalicji Polskiej

Na zakończenie płockiej konwencji na scenę zaproszeni zostali kandydaci z komitetu PSL-Koalicja Polska, którzy są "jedynkami" w 41 okręgach.

Okręg 1 - Legnica - Stanisław Żuk

Okręg 2 - Wałbrzych - Paweł Gancarz

Okręg 3 - Wrocław - Jacek Protasiewicz

Okręg 4 - Bydgoszcz - Dariusz Kurzawa

Okręg 5 - Toruń - Paweł Szramka

Okręg 6 - Lublin - Jan Łopata

Okręg 7 - Chełm - Jarosław Sachajko

Okręg 8 - Zielona Góra - Jolanta Fedak

Okręg 9 - Łódź - Elżbieta Bińczycka

Okręg 10 - Piotrków Trybunalski - Dariusz Klimczak

Okręg 11 - Sieradz - Paweł Bejda

Okręg 12 - Chrzanów - Józef Brynkus

Okręg 13 - Kraków - Agnieszka Ścigaj

Okręg 14 - Nowy Sącz - Urszula Nowogórska

Okręg 15 - Tarnów - Władysław Kosiniak-Kamysz

Okręg 16 - Płock - Piotr Zgorzelski

Okręg 17 - Radom - Mirosław Maliszewski

Okręg 18 - Siedlce - Marek Sawicki

Okręg 19 - Warszawa - Władysław T. Bartoszewski

Okręg 20 - Warszawa II - Robert Mordak

Okręg 21 - Opole - Paweł Kukiz

Okręg 22 - Krosno - Mieczysław Kasprzak

Okręg 23 - Rzeszów - Stanisław Tyszka

Okręg 24 - Białystok - Stefan Krajewski

Okręg 25 - Gdańsk - Andrzej Kobylarz

Okręg 26 - Gdynia - Marek Biernacki

Okręg 27 - Bielsko-Biała - Mirosław Szemla

Okręg 28 - Częstochowa - Henryk Kiepura

Okręg 31 - Katowice - Aleksandra Jelonek

Okręg 32 - Sosnowiec - Barbara Chrobak

Okręg 33 - Kielce - Czesław Siekierski

Okręg 34 - Elbląg - Zbigniew Ziejewski

Okręg 35 - Olsztyn - Urszula Pasławska

Okręg 36 - Kalisz - Andrzej Grzyb

Okręg 37 - Konin - Tomasz Frąckowiak

Okręg 38 - Piła - Krzysztof Paszyk

Okręg 39 - Poznań - Wojciech Jankowiak

Okręg 40 - Koszalin - Radosław Lubczyk

Okręg 41 - Szczecin - Jarosław Rzepa

Autor: js//plw / Źródło: PAP, TVN24

Raporty: