Polska

Ubywa kandydatów na szefa Nowoczesnej

Polska

[object Object]
Lubnauer o swojej kandydaturze na szefa Nowoczesnej: szansa na realną zmianę [wideo z 19 listopada]tvn24
wideo 2/5

Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Paweł Pudłowski zrezygnowali z kandydowania na szefa Nowoczesnej, przekazując swoje poparcie dotychczasowej rywalce - Katarzynie Lubnauer.

Oboje poinformowali, że poparli kandydaturę Katarzyny Lubnauer, oceniając, iż jest ona najlepszą osobą "do wzięcia odpowiedzialności" za partię.

"Jesteśmy przekonani, że nasza rekomendacja wzmocni Nowoczesną, Wierzymy, że potwierdzi ona, że jesteśmy jedną drużyną" - podkreślili Gasiuk-Pihowicz i Pudłowski we wspólnym oświadczeniu.

"Wszystkie ręce na pokład"

W swojej decyzji - jak uzasadnili - kierowali się wspólnym celem reformowania i modernizacji Polski.

Ocenili również, że ich ugrupowanie potrzebuje "nowego otwarcia, nowych pomysłów" oraz powrotu do korzeni - czyli skupienia się na gospodarce. - Uważamy, że to najlepsza droga do tego, aby przywrócić ludziom nadzieję na prawdziwie Nowoczesną Polskę oraz stworzyć ponownie mocną alternatywę w życiu publicznym - oświadczyli Gasiuk-Pihowicz i Pudłowski.

Wskazali, że po wewnętrznych wyborach - bez względu na ich wynik - musi obowiązywać hasło: "Wszystkie ręce na pokład".

Troje kandydatów na szefa partii

W najbliższy weekend w Warszawie odbędzie się Konwencja krajowa Nowoczesnej, podczas której delegaci wybiorą przewodniczącego i zarząd partii, a także Radę Krajową. O fotel lidera partii - po rezygnacji Gasiuk-Pihowicz i Pudłowskiego - będą się ubiegać: obecny szef Nowoczesnej Ryszard Petru, szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oraz przewodniczący Nowoczesnej w Szczecinie poseł Piotr Misiło.

Jak wynika z październikowego sondażu CBOS, Katarzyna Lubnauer cieszy się zaufaniem 20 procent Polaków (wobec 19 procent deklaracji nieufności). Z kolei Ryszardowi Petru - według tego badania - ufa 23 procent respondentów. Lider Nowoczesnej plasuje się jednocześnie na czwartym miejscu w rankingu nieufności. Deklaruje ją wobec niego 43 procent badanych.

Dwie mocne kandydatki, Petru słabiej

Z kolei w sierpniowym sondażu IPSOS dla Oko.press wyborcy Nowoczesnej odpowiedzieli na pytanie, który z polityków partii byłby jej najlepszym liderem. Na pierwszym miejscu z poparciem 38 procent plasowała się Katarzyna Lubnauer. Tuż za nią, z 36 procentowym poparciem, znalazła się Kamila Gasiuk-Pihowicz. Na Ryszarda Petru wskazało 16 procent badanych.

Petru: jestem przekonany, że wygram mocnym mandatem
Petru: jestem przekonany, że wygram mocnym mandatemtvn24

Autor: MKK//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości