Polska

Prezydent podpisał ustawę w sprawie obsadzania mandatów do europarlamentu

Polska


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zasadach ustalania kolejności obsadzania mandatów posłów do Parlamentu Europejskiego wybieranych w Polsce na kadencję 2019-2024 - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

Ustawa zawiera regulacje dotyczące tego, która z osób wybranych w majowych wyborach nie objęłaby mandatu w Parlamencie Europejskim, gdyby okazało się, że w europarlamencie będą jednak brytyjscy posłowie i wtedy Polsce przypadnie 51, a nie 52 mandaty. Wybory do europarlamentu odbędą się w krajach UE od 23 do 26 maja. Kadencja wyłonionego w nich Parlamentu Europejskiego rozpocznie się na początku lipca.

Sejm 4 kwietnia przyjął poprawki Senatu do ustawy. Zgodnie z poprawkami osoba, która nie objęłaby mandatu, gdyby w Parlamencie Europejskim zasiedli brytyjscy europosłowie i Polsce przypadłby jeden mandat mniej, nie utraci automatycznie swoich dotychczasowych funkcji, na przykład posła.

Ponieważ obecnie nie wiadomo jeszcze, kiedy ostatecznie Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej, możliwa jest sytuacja, w której w maju zostanie w Polsce wybrana osoba, która ostatecznie w lipcu nie obejmie mandatu w PE, bo przypadnie on posłowi z Wielkiej Brytanii. Poprawki senackie zmierzały do tego, by osoba taka nie podlegała niektórym przepisom dotyczącym osób wybranych do PE.

Założenia ustawy

Zgodnie z ustawą PKW po ustaleniu wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego ustala, któremu komitetowi wyborczemu przypadnie 52. mandat.

Następnie PKW ma ustalić, który spośród posłów do PE wybrany z list tego komitetu uzyskał najmniejszą liczbę głosów.

Zgodnie z nowymi przepisami to ten poseł straci mandat w PE, w razie gdyby Polsce przypadło ich 51, a nie 52.

Ustalono nowa liczbę wybieranych europosłów

W związku z tym, że Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca 2019 roku już wcześniej ustalono w Unii nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach, w tym w Polsce, europosłów.

Wielka Brytania opuszczając UE zwolni 73 mandaty europosłów. Zgodnie z ustaleniami z czerwca 2018 r. liczba mandatów w Strasburgu zmniejszy się z 751 do 705. 46 mandatów zostanie zamrożonych na potrzeby rozszerzania się UE w przyszłości. Pozostałe 27 mandatów zostanie rozdzielone pomiędzy 14 krajów UE, które obecnie są "niedoreprezentowane". W Polsce w związku z tym wybieranych będzie w majowych wyborach 52 europosłów, o jeden więcej niż poprzednio.

CZYTAJ: Jest zgoda na przedłużenie brexitu

MATERIAŁ "FAKTÓW O ŚWIECIE" Z 26 LUTEGO:

Brytyjskie opóźnienie i polski problem. "Konieczne jest pilne uregulowanie tej kwestii"
Brytyjskie opóźnienie i polski problem. "Konieczne jest pilne uregulowanie tej kwestii"Maciej Sokołowski | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: js/adso/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Raporty:
Pozostałe wiadomości