Polska

Szydło, Brudziński, Waszczykowski, Mazurek, Zalewska, Kempa. Oni wystartują do europarlamentu

Polska

Aktualizacja:
[object Object]
Ogłoszono "jedynki" i "dwójki" na listach PiS do europarlamentutvn24
wideo 2/13

We wtorek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej odbyło się spotkanie Komitetu Politycznego PiS. Zatwierdził on listy wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Rzeczniczka partii Beata Mazurek przedstawiła dziennikarzom nazwiska "jedynek" i "dwójek".

Spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości dotyczyło zatwierdzania kandydatów, którzy będą otwierać listy wyborcze PiS do Parlamentu Europejskiego. Szydło, Brudziński, Waszczykowski, Mazurek, Zalewska, Kempa - między innymi oni wystartują do europarlamentu.

Lista "jedynek" i "dwójek" PiS do PE

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek przedstawiła listę "jedynek" i "dwójek" PiS do Parlamentu Europejskiego.

Okręg nr 1 - Pomorze

1. Anna Fotyga

2. Jarosław Sellin

Okręg nr 2 - Kujawsko-Pomorskie

1. Kosma Złotowski

2. Tomasz Latos

Okręg nr 3 - Podlaskie - Warmińsko-Mazurskie

1. Karol Karski

2. Krzysztof Jurgiel

Okręg nr 4 - Warszawa

1.Jacek Saryusz-Wolski

2. Ryszard Czarnecki

Okręg nr 5 - Mazowsze

1. Adam Bielan

2. Maria Koc

Okręg nr 6 - Łódź

1. Witold Waszczykowski

2. Joanna Kopcińska

Okręg nr 7 - Wielkopolska

1. Zdzisław Krasnodębski

2. Andżelika Możdżanowska

Okręg numer 8 - Lubelskie

1. Elżbieta Kruk

2. Beata Mazurek

Okręg numer 9 - Podkarpackie

1. Tomasz Poręba

2. Bogdan Rzońca

Okręg numer 10 - Małopolska - Świętokrzyskie

1. Beata Szydło

2. Ryszard Legutko

Okręg nr 11 - Śląsk

1. Jadwiga Wiśniewska

2. Grzegorz Tobiszowski

Okręg numer 12 - Dolnośląskie - Opole

1. Anna Zalewska

2. Beata Kempa

Okręg numer 13 - Zachodniopomorskie - Lubuskie

1. Joachim Brudziński

2. Czesław Hoc

Kaczyński na spotkaniu w sprawie wyborów do PE

We wtorkowym spotkaniu udział wzięli między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, a także marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Na Nowogrodzką przybyli też szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, rzeczniczka partii i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister obrony Mariusz Błaszczak, szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, a także wiceprezes partii i były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Mazurek: kandydatów mamy więcej niż miejsc

- Przeanalizowaliśmy wszystkie okręgi, wszystkich kandydatów - wskazywała po posiedzeniu Komitetu Politycznego Beata Mazurek. Podkreślała, że "tych kandydatów mamy więcej niż miejsc, więc jeszcze potrzebujemy odrobinę czasu na to, by te listy doprecyzować".

Mazurek poinformowała, że pełne listy będą przedstawione, kiedy zostaną "zaakceptowane w całości". Dodała także, że "są okręgi takie, które w zasadzie już dzisiaj zostały zostały zaakceptowane w całości, ale chcemy te listy przedstawiać całe".

NOWE > Joachim Brudziński mówił o "podliczaniu euro". Teraz składa deklarację w sprawie swojej kandydatury do Parlamentu Europejskiego

Rzeczniczka PiS dodała, że eurodeputowany Tomasz Poręba został jednogłośnie wybrany szefem sztabu PiS w kampanii do europarlamentu. Informację taką opublikowała także na Twitterze.

"Chcemy w europarlamencie załatwić dużo ważnych spraw dla Polski"

Była premier Beata Szydło powiedziała, że kandydaci Prawa i Sprawiedliwości walczą o jak najlepszy wynik dla partii w wyborach do europarlamentu.

- Wierzę, że ta drużyna zrobi rzeczywiście dobry rezultat, a chcemy w europarlamencie załatwić dużo ważnych spraw dla Polski - zaznaczyła. Jak przekonywała "to są bardzo mocne kandydatury, a jeszcze pozostałe, które będą niebawem państwu przedstawione, również są mocnymi kandydaturami".

- Naszym celem jest zwycięstwo w tych wyborach i w wyborach jesiennych - zaznaczyła Szydło.

Mazurek: pełne listy do PE zaprezentujemy po doprecyzowaniu
Mazurek: pełne listy do PE zaprezentujemy po doprecyzowaniutvn24

"Drużyna silniejsza od tej, która była pięć lat temu"

Europoseł Ryszard Czarnecki ocenił, że osoby, które znalazły się na listach, to "osoby znane, które jednocześnie pokazały swoją sprawność, są rozpoznawalne, znajdą świat".

- Myślę, że na pewno są to naturalni liderzy list i na pewno sporo głosów padnie na nich - mówił. - Jest to drużyna silniejsza od tej, która była pięć lat temu w wyborach europejskich, chociaż tamta też była bardzo dobra - dodał Czarnecki.

Czarnecki o listach PiS do europarlamentu
Czarnecki o listach PiS do europarlamentutvn24

"Nie można niczego mówić przed posiedzeniem komitetu"

Wcześniej była szefowa gabinetu politycznego byłej premier Beaty Szydło i premiera Mateusza Morawieckiego Elżbieta Witek - która pojawiła się przed godziną 16 przed siedzibą PiS - pytana o swoją kandydaturę, odparła, że "nie można niczego mówić przed posiedzeniem komitetu".

W poniedziałek wicemarszałek Senatu Adam Bielan, pytany w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl, czy chce kandydować do PE, odparł: - Dostałem propozycję i ją przyjąłem. Jak dodał, PiS "będzie mieć bardzo mocną listę w okręgu mazowieckim". - Bycie liderem tej listy to jest zaszczyt - mówił. Dopytywany, kto jeszcze będzie na tej liście, odparł, że "kilkoro posłów, senatorów, europoseł".

Witek oceniła, że Bielan "być może dostał taką propozycję, dlatego potwierdził".

Elżbieta Witek o spotkaniu w siedzibie PiS
Elżbieta Witek o spotkaniu w siedzibie PiStvn24

Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki pytany wcześniej przez dziennikarzy, czy była premier Beata Szydło znajdzie się na listach do PE, odpowiedział: - Tak, wybiera się [do europarlamentu - przyp. red.].

Poinformował także, że sam nie będzie startował do Parlamentu Europejskiego.

Terlecki: Beata Szydło znajdzie się na liście PiS do PE
Terlecki: Beata Szydło znajdzie się na liście PiS do PEtvn24

Wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja, ich zarządzenie przez prezydenta powinno nastąpić nie później niż 25 lutego. Polacy wybiorą w nich 52 eurodeputowanych w 13 okręgach wyborczych.

Bielan: do europarlamentu będą startować politycy z mocnymi nazwiskami, z dużym poparciem społecznym
Bielan: do europarlamentu będą startować politycy z mocnymi nazwiskami, z dużym poparciem społecznymtvn24

Autor: akr//now//kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości