"Wybory przebiegły w sposób bardzo spokojny"

[object Object]
Sondaż: pierwsze miejsce w wyborach do PE zajeło Prawo i Sprawiedliwośćtvn24
wideo 2/35

Na ponad 27 tysięcy obwodowych komisji wyborczych i blisko 30 milionów wyborców można powiedzieć, że wybory przebiegły w sposób bardzo spokojny - ocenił wiceszef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. W czasie eurowyborów odnotowano 19 zdarzeń, które można określić jako przestępstwa, stwierdzono też 90 wykroczeń - podała PKW w niedzielę wieczorem.

SONDAŻOWE WYNIKI WYBORÓW DO EUROPARLAMENTU 2019>

Wiceszef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak na wieczornej konferencji prasowej dziękował wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, m.in. członkom obwodowych komisji wyborczych. - Prosimy o dalszy wysiłek mający na celu ustalenie wyniku wyborów - mówił.

"Można powiedzieć, że wybory przebiegły w sposób bardzo spokojny"

- Należy się też pochwała dla wyborców - mówił Marciniak. Przypomniał, że o godzinie 17 frekwencja wyborcza osiągnęła rekordowe 32,51 procent - Sądzę, że po godzinie 21 frekwencja na pewno przekroczyła 40 procent - ocenił. Ostateczna frekwencja wyborcza zostanie przedstawiona po uzyskaniu danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych.

Marciniak dziękował policjantom i innym funkcjonariuszom, którzy zabezpieczali przebieg wyborów. - Na ponad 27 tysięcy komisji obwodowych i blisko 30 milionów wyborców, można powiedzieć, że wybory przebiegły w sposób bardzo spokojny - ocenił wiceszef PKW. Jak przekazał, odnotowano 19 zdarzeń, które można określić jako przestępstwa, w tym siedem z Kodeksu wyborczego. Stwierdzono też 90 wykroczeń, w tym 35 z Kodeksu wyborczego.

Marciniak poinformował, że głosowanie we wszystkich obwodach za granicą rozpoczęło się punktualnie. Nie zgłoszono żadnych problemów i incydentów. - W większości obwodowych komisji (za granicą - red.) głosowanie już się zakończyło, w kilkudziesięciu jeszcze trwa. Najpóźniej, bo o godzinie 23 naszego czasu zakończy się głosowanie w Maroku, Senegalu i na Islandii - przekazał Marciniak po godzinie 22.

W poniedziałek cztery konferencje PKW

W powyborczy poniedziałek PKW planuje konferencje o godzinie 10, 13.30, 18.30 i 22. - Chyba, że wcześniej będą znane oficjalne wyniki, które uzyskamy z obwodowych komisji wyborczych, następnie przekazanych do rejonowych komisji wyborczych i wreszcie do trzynastu okręgowych komisji wyborczych - dodał wiceszef PKW.

Wyniki exit poll

Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, na pierwszym miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. PiS zdobyło 42,4 proc. głosów. To przekłada się na 24 mandaty.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska. Na to ugrupowanie zagłosowało 39,1 proc. ankietowanych. To oznacza, że KE zdobyła 22 mandaty w europarlamencie.

Ostatnie miejsce podium według sondażu exit poll zajęła Wiosna - partię tę poparło 6,6 proc. badanych. Tym samym obejmą trzy mandaty w PE.

Autor: ads / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości