Polska

PKW zarejestrowała pięć komitetów w wyborach do europarlamentu

Polska

Ryszard Czarnecki o starcie do Parlamentu Europejskiego z Warszawy (wideo z 25 lutego)
Ryszard Czarnecki o starcie do Parlamentu Europejskiego z Warszawy (wideo z 25 lutego)tvn24
wideo 2/35

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała pierwszych pięć komitetów wyborczych w majowych eurowyborach, między innymi Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz'15. Termin zawiadamiania PKW o utworzeniu komitetu wyborczego upływa 8 kwietnia.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, w wyborach do Parlamentu Europejskiego komitety wyborcze mogą być tworzone przez partie polityczne i koalicje partii politycznych oraz przez wyborców. Dotychczas Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała pięć komitetów. Są to:

- Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15;

- Komitet Wyborczy Ruch 11 Listopada;

- Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy;

- Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej;

- Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość.

Do kiedy można składać zawiadomienia w PKW

Termin zawiadamiania PKW o utworzeniu komitetu wyborczego upływa zgodnie z kalendarzem wyborczym 6 kwietnia. Jest to sobota, dlatego w praktyce zawiadomienia można składać do 8 kwietnia.

Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie trzech dni od złożenia zawiadomienia decyduje o jego przyjęciu.

Jeśli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w terminie pięciu dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, Państwowa Komisja Wyborcza odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma w takim przypadku prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW. Dopiero gdy PKW przyjmie zawiadomienie, komitet wyborczy może wykonywać czynności wyborcze, w tym dotyczące zgłaszania list kandydatów na europosłów, a także pozyskiwać i wydawać środki finansowe.

Wybory 26 maja

Termin rejestracji list kandydatów startujących wyborach do PE mija 16 kwietnia. W poszczególnych krajach Unii Europejskiej wybory muszą się odbyć w dniach 23-26 maja, w Polsce termin wyborów do PE wyznaczono na 26 maja.

Polacy będą wybierać 52 europosłów, Europejczycy wybiorą w sumie 705 deputowanych.

Autor: js/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fred Marvaux/Parlament Europejski

Raporty:
Pozostałe wiadomości