Prawo i Sprawiedliwość wzięło ponad 80 procent gmin

[object Object]
Wielka mobilizacja i historyczny wynik. Na podium PiS, Koalicja i Wiosna ("Fakty" z dn. 27.05.)Fakty TVN
wideo 2/35

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego w 2020 gminach (80,9 proc. w skali kraju), Koalicja Europejska - w 474 (19 proc.). W dwóch gminach - Działdowo (województwo warmińsko-mazurskie) oraz Borne Sulinowo (województwo zachodniopomorskie) - oba komitety uzyskały taki sam wynik - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Wybory do europarlamentu 2019. SPECJALNY SERWIS TVN24.PL >

W położonej w województwie podlaskim gminie Przytuły oddano w sumie 655 ważnych głosów, z czego 583 na Prawo i Sprawiedliwość, co przełożyło się na 89-procentowe poparcie dla tego komitetu.

Mieszkańcy liczących 2,2 tys. mieszkańców Przytuł najczęściej głosowali na jednego z dwóch kandydatów PiS: Krzysztofa Jurgiela (271 głosów) i Karola Karskiego (241 głosów). Obaj zdobyli w swoim okręgu ponad 100-tysięczne poparcie (Karski prawie 185 tys.) i zasiądą w lipcu w europarlamencie. Na Koalicję Europejską głosowało w Przytułach 5 proc. wyborców, natomiast na Wiosnę - 0,9 proc.

W innej podlaskiej gminie, Kobylin-Borzymy, padł rekord najniższego poparcia dla Koalicji Europejskiej - 4,42 proc.

Palma pierwszeństwa przypadła Koalicji Europejskiej w dużych ośrodkach miejskich. W gminach Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie zwyciężyło. Ponad 80-procentowe poparcie PiS uzyskał w 94 gminach, a w 1560 - czyli w 63 proc. tych jednostek samorządu - partia Kaczyńskiego zdobyła ponad połowę głosów.

W 59 gminach różnica pomiędzy wynikiem obu komitetów wynosiła mniej niż jeden punkt procentowy. W dwóch - Działdowo (województwo warmińsko-mazurskie) oraz Borne Sulinowo (województwo zachodniopomorskie) - oba komitety uzyskały taki sam wynik. W Działdowie remis wynosił 42,79 proc., a w Bornem Sulinowie - 42,63 proc.

2/3 POWIATÓW POSTAWIŁO NA PIS. MAPA WYBORÓW W KONKRET24 >

Rekordowa Wisła

Najmniejsze poparcie komitet wyborczy partii rządzącej uzyskał w Wiśle (województwo śląskie) - 19,4 proc. To właśnie w Wiśle padł natomiast rekord poparcia dla Koalicji Europejskiej. W tym znanym ośrodku wypoczynkowo-sportowym najwięcej głosów zdobyli: Jerzy Buzek - 1 419 oraz Jan Olbrycht - 925. Z 3,7 tys. ważnych głosów na listę KE oddano 2,5 tys., co dało poparcie na poziomie 67,1 proc.

Obaj kandydaci Koalicji Europejskiej spotkają się ponownie w Strasburgu, gdyż w swoim okręgu pokonali rywali. Jerzy Buzek wszystkich - zdobywając 422,5 tys. głosów (drugi wynik w kraju), a Jan Olbrycht z wynikiem 69 tys. uległ tylko Jadwidze Wiśniewskiej (409,4 tys.) i Izabeli Kloc (78,4 tys.). Jadwiga Wiśniewska zdobyła z listy PiS w Wiśle najwięcej głosów - 409. Poparcie dla PiS w tym kurorcie wyniosło 19,38 proc., a dla Wiosny - 4,38 proc., przy frekwencji na poziomie 41,1 proc.

Najlepszy wynik Wiosny na Pomorzu

Najlepszy wynik Wiosny - 15,3 proc. zdobytych głosów - padł w Kołczygłowach (województwo pomorskie). Licząca nieco ponad 4 tys. mieszkańców gmina leży w połowie drogi między Bytowem i Słupskiem.

Wiosna zdobyła tam 166 z 1087 prawidłowo oddanych głosów. Największe poparcie otrzymała Adriana Biedroń - 68, która w skali okręgu nie zdobyła wystarczająco dużo głosów, by otrzymać mandat.

W podlaskiej gminie Kołaki Kościelne, podobnie jak w mazowieckich miejscowościach Krzynowłoga Mała i Młynarze, na Wiosnę oddano 0,3 proc. głosów, co było najniższym wynikiem komitetu.

Najwyższą frekwencję w Polsce PKW odnotowała w gminie Rewal (woj. zachodniopomorskie), gdzie do urn udało się 72,8 proc. uprawnionych wyborców. Wygrała tam Koalicja Europejska, zdobywając 52,3 proc. głosów.

Najniższa frekwencja w kraju to 21,8 proc., odnotowana w opolskiej gminie Zębowice. Również tu wygrała Koalicja Europejska (46,9 proc.).

W skali całego kraju niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego wygrał PiS z poparciem 45,38 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska - 38,47 proc. Próg wyborczy przekroczyła też Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 6,06 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, Wiosna - 3 mandaty. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. Frekwencja wyniosła 45,68 proc.

PEŁNA LISTA POLSKICH EUROPOSŁÓW >

Autor: tmw//now / Źródło: PAP, TVN24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości