Polska

Ochojska: kandyduję, by upomnieć się o ludzi, którzy umierają z głodu

Polska

Janina Ochojska o swojej kandydaturze do europarlamentu
Janina Ochojska o swojej kandydaturze do europarlamentutvn24
wideo 2/35

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, by w imieniu Polek i Polaków upomnieć się o ludzi, którzy dzisiaj umierają z głodu, którzy nie mają dostępu do wody, którzy mieszkają w straszliwych warunkach w obozach dla uchodźców - mówiła założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska podczas sobotniej Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej.

Ochojska wystartuje z "jedynki" listy Koalicji Europejskiej do europarlamentu w okręgu dolnośląsko-opolskim. Wybory do PE odbędą się 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.

"Kandyduję nie z partii politycznej, ale z Koalicji Europejskiej"

Na sobotniej Radzie Krajowej Platformy założycielka PAH podkreśliła, że wielokrotnie proponowano jej kandydowanie do polskiego parlamentu, jednak do tej pory odmawiała, ponieważ - jak mówiła - nigdy nie chciała być politykiem, a jej miejsce zawsze było w organizacjach pozarządowych.

- Dzisiaj kandyduję do Parlamentu Europejskiego nie z partii politycznej, ale z Koalicji Europejskiej. I ten fakt ma dla mnie ogromne znaczenie - powiedziała założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

Przyznała, że nie ma doświadczenia jako polityk, a start do PE określiła jako "dokonanie wyboru tej samej drogi", co w 1992 roku, kiedy PAH wysyłał konwój z pomocą do oblężonego Sarajewa.

- Wtedy nie miałam również doświadczenia w organizowaniu pomocy humanitarnej - wspominała Ochojska.

"Kandyduję, by upomnieć się o ludzi, którzy umierają z głodu"

- Kandyduję, bo wierzę, że moje 26-letnie doświadczenie i służba pomocy humanitarnej i rozwojowej pomoże zrobić coś więcej na forum Parlamentu Europejskiego. Idę tam, żeby w imieniu Polek i Polaków upomnieć się o ludzi, którzy dzisiaj umierają z głodu, którzy nie mają dostępu do wody, którzy mieszkają w straszliwych warunkach w obozach dla uchodźców" - zadeklarowała Ochojska.

- Kandydowanie do PE jest dla mnie kontynuacją tej służby - podkreśliła.

Ochojska wskazywała ponadto, że potrzebujemy "trwałego zakorzenienia naszej ojczyzny - demokratycznej, praworządnej i samorządnej w silnej, zjednoczonej Europie". Jej zdaniem, "to jest fundament polskiej wolności".

Na początku swego wystąpienia Ochojska, która porusza się o kulach, zwróciła uwagę, że by dostać się na podium, z którego przemawiała, ktoś musiał jej pomóc. - Mam nadzieję, że skoro zaproszono mnie do polityki europejskiej, a tym samym do polityki polskiej, takie podia będą dostępne także dla osób, które chodzą o kulach - powiedziała.

Autor: ads//plw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości