PiS z największą liczbą mandatów, cztery partie w Sejmie. Sondażowa symulacja

[object Object]
Dane PKW po przeliczeniu głosów z 99,31 proc. komisji wyborczych
wideo 2/35

Gdyby w jesiennych wyborach parlamentarnych Polacy zagłosowali tak samo jak podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskałoby 245 mandatów w Sejmie, a Koalicja Europejska mogłaby liczyć na 198 mandatów. Cztery ugrupowania dostałyby się do Sejmu - wynika z symulacji przeprowadzonej przez Ipsos na podstawie sondażowych wyników niedzielnego głosowania.

Jeśli preferencje wyborcze Polaków nie zmienią się do jesieni, Sejm zdominują dwie partie - podał w nocy Ipsos na podstawie sondażowych wyników niedzielnego głosowania. Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 245 mandatów, a Koalicja Europejska - na 198 mandatów.

Kolejnymi ugrupowaniami, które dostałyby się do Sejmu, byłyby Wiosna i Konfederacja. Wiosna Roberta Biedronia zdobyłaby 12 mandatów, Konfederacja 5 - wskazują wyniki sondażu late poll.

Wyniki sondażowe

O godzinie czwartej w nocy Ipsos opublikował trzeci sondaż late poll przeprowadzony dla TVN24. Wyniki poszczególnych komitetów uległy zmianie w porównaniu do sondażu z godz. 2.

Według late poll Ipsosu, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 45,3 proc. głosów. To przekłada się na 26 mandatów - o jeden więcej w porównaniu z wcześniejszym badaniem.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska. Na to ugrupowanie zagłosowało 37,9 proc. ankietowanych. To oznacza, że KE zdobyła 21 mandatów w europarlamencie. Trzecie miejsce, według zaktualizowanego sondażu late poll, zajęła Wiosna - partię tę poparło 6,0 proc. badanych. Tym samym partia Roberta Biedronia zdobyła trzy mandaty w PE.

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy straciła jeden mandat w stosunku do wcześniejszych sondaży. Według prognozy na tę listę zagłosowało 5,2 proc. badanych. Partie poniżej 5-procentowego progu wyborczego: Kukiz'15 według sondażu late poll zdobyło 3,8 proc. głosów. Lewica Razem uzyskała 1,4 proc. poparcia, a na inne ugrupowania zagłosowało 0,4 proc.

Sondażowa frekwencja według sondażu late poll wynosi 43,4 proc.

PKW: wyniki prawie z wszystkich komisji

Wyniki, jakie Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała w poniedziałek rano po podliczeniu głosów z 95,9 proc. komisji, różnią się od sondażowych. Na pierwszym miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość, na które oddano 46,01 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska z wynikiem 37,87 proc. Trzecie miejsce zajęła Wiosna, na którą oddano 6,02 procent głosów.

ZOBACZ NAJNOWSZE WYNIKI OGŁOSZONE PRZEZ PKW >

Poniżej progu wyborczego znajduje się obecnie Konfederacja KORWiN, Braun, Liroy, Narodowcy, który uzyskał 4,55 procent głosów.

Kukiz’15 uzyskał poparcie na poziomie 3,71 procent, a Lewica Razem 1,23 procent głosów. Pozostałe komitety wyborcze uzyskały mniej niż 1 proc.

Autor: kb//plw / Źródło: tvn24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości