Wyborcze ułatwienia dla Polaków za granicą

 
TVN24Polacy w Londynie zagłosują w czterech okręgach wyborczych

Przynajmniej 40 nowych obwodów głosowania planuje stworzyć za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W samym Londynie mówi się o 4 dodatkowych okręgach.

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Sadoś odpowiadał w Sejmie na pytanie posłów dotyczące zabezpieczenia możliwości głosowania obywateli polskich przebywających za granicą. Wiąże się to z nową falą emigracji, głównie do Wielkiej Brytanii i Irlandii, po przystąpieniu Polski do UE w 2004 roku.

Sadoś powiedział, że najwięcej nowych obwodów - ok. 20 - powstanie jednak w USA. Na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii będzie ich kilkanaście, w Hiszpanii - 7, w Niemczech - 6. Dodatkowych 9 okręgów zostanie też utworzonych w Afganistanie.

Konsul Michał Zawisza poinformował w środę, że Konsulat Generalny RP w Londynie wyznaczy dodatkowe okręgi wyborcze do 30 września. W samym Londynie mówi się o czterech okręgach, a w pozostałej części kraju o ok. 10.

Po wyznaczeniu okręgów i zaaprobowaniu ich przez Państwową Komisję Wyborczą, wyborcy będą mogli się rejestrować przez internet, telefonicznie, faksem lub osobiście. Formularz do rejestracji będzie się znajdował na portalu Konsulatu Generalnego RP w Londynie.

O ustanowieniu okręgu decydować będzie między innymi liczba potencjalnych wyborców, zaplecze w postaci lokalu odpowiadającego potrzebom i liczba chętnych do pracy w komisji wyborczej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości