Wyborcza układanka PiS. Nagrodzić Gowina, utrzeć nosa Ziobrze?

TVN24

tvn24Wyborcze przymiarki PiS

Trwa ustalanie list wyborczych partii politycznych. Duże zainteresowanie budzi między innymi to, jakie miejsca na listach otrzymają koalicjanci PiS - politycy Solidarnej Polski i Polski Razem. Pojawiają się spekulacje, że Jarosław Gowin otworzy krakowską listę, a Zbigniew Ziobro zamknie świętokrzyską. Jest też kilku pewniaków do wyborczych "jedynek". Materiał magazynu "Polska i świat".

Prawo i Sprawiedliwość, tak jak inne partie, układa listy w tajemnicy, ale można przypuszczać, że na wysokie miejsca nie mają co liczyć dawni rozłamowcy z PiS. Szczególne emocje budzi miejsce, które, według spekulacji, może otrzymać Zbigniew Ziobro. Prawdopodobnie wystartuje on z ostatniego miejsca w woj. świętokrzyskim. Były minister sprawiedliwości nigdy nie startował z tego okręgu. Do tej pory startował z Krakowa.

Marek Migalski, były poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uważa, że to utarcie nosa Zbigniewowi Ziobrze i przypomnienie, że mimo powrotu pod skrzydła PiS musiał zostać ukarany.

- To nie jest scenariusz, który Zbigniew Ziobro sobie wymarzył. To na pewno jest upokarzające dla niego. I miejsce jest upokarzające i upokarzający okręg. Przepraszam wyborców z tego okręgu, ale to nie jest jego okręg - powiedział.

Gowin ma łatwiej

Co innego drugi z koalicjantów - Jarosław Gowin. W jego przypadku sprawa wydaje się łatwiejsza. Dawny polityk PO może zostać „jedynką” PiS w Krakowie. Choć pojawiają się plotki, że może jednak zamykać krakowską listę.

- Słyszę, że Gowin ma być „jedynką” w Krakowie. To nagroda, że zdradził PO. Rzeczywiście za coś takiego nagroda się należy. A Zbigniew Ziobro kiedyś zdradził PiS, więc niech się cieszy, że w ogóle znalazł się na liście - ironizuje Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO.

Kto pewniakiem?

Kilku pewniaków do wyborczych "jedynek" już jest. W Szczecinie listę otworzy Joachim Brudziński, Adam Lipiński będzie "jedynką" w Legnicy. W Warszawie pierwsze miejsce jest już znane - będzie to Jarosław Kaczyński, a tuż za nim pojawi się prawdopodobnie Mariusz Kamiński (były szef CBA). W okręgu podwarszawskim listy PiS otworzy Mariusz Błaszczak. Piotr Gliński będzie jedynką w Białymstoku lub Łodzi, a w Chrzanowie miejsce to zajmie Beata Szydło. Listę piotrkowską prawdopodobnie otworzy Antoni Macierewicz.

Ostateczna decyzja, kto skąd wystartuje należeć będzie do prezesa Kaczyńskiego.

Listy kandydatów na posłów i kandydatury na senatorów komitety mogą zgłaszać PKW do północy 15 września.

Autor: kło / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty: