Polska

Wszystkie działania ws. zwrotu wraku. MSZ publikuje kalendarium

Polska

MAKMSZ poinformowało o wszystkich działaniach ws. wraku

MSZ opublikowało kalendarium rozmów politycznych oraz działań podejmowanych na rzecz zwrotu wraku polskiego samolotu. - Po katastrofie smoleńskiej rząd podjął wszelkie możliwe działania na rzecz zwrotu wraku samolotu Tu-154M, w tym na najwyższych szczeblach, wspierając stanowisko prokuratury podczas rozmów politycznych z Rosją - oświadczył resort.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE KALENDARIUM DZIAŁAŃ WS. ZWROTU WRAKU

Jak wynika z kalendarium, w grudniu 2010 roku prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk rozmawiali o wraku z ówczesnym prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem w trakcie jego wizyty w Polsce. Do kolejnego spotkania prezydentów Polski i Rosji doszło w kwietniu 2011 r. w Smoleńsku.

Tę tematykę - według kalendarium MSZ - poruszono także w grudniu 2011 r. podczas wizyty w Moskwie szefa MSZ Radosława Sikorskiego oraz w marcu 2012 r. w Berlinie podczas spotkania Trójkąta Królewieckiego z udziałem szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa.

Następnie w maju br. szef polskiego rządu rozmawiał w Warszawie nt. zwrotu wraku z przewodniczącą Rady Federacji Walentyną Matwijenko, a w lipcu Sikorski telefonicznie z Ławrowem.

Sprawa na "marginesie" szczytu UE-Rosja Szef polskiej dyplomacji podjął kwestię powrotu wraku do Polski także w grudniu na posiedzeniu Rady NATO-Rosja w Brukseli podczas rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Także w grudniu na forum Rady ds. Zagranicznych UE Sikorski poprosił szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, aby przy okazji piątkowego szczytu UE-Rosja poruszyła kwestię zwrotu wraku Tu-154M.

Ostatnim działaniem szefa polskiego MSZ było przekazanie w miniony poniedziałek w Moskwie Ławrowowi pro-memoria w sprawie zwrotu wraku podczas posiedzenia Komitetu Strategii Współpracy. W piątek rzeczniczka Ashton powiedziała polskim dziennikarzom, że kwestia ta była dyskutowana przez Ashton na marginesie szczytu UE-Rosja. Dodała, że według jej informacji kwestię powrotu do Polski wraku Tu-154M Ashton poruszyła z rosyjskim ministrem spraw zagranicznym Siergiejem Ławrowem. Pytana o odpowiedź Ławrowa, nie udzieliła informacji.

Działania także na niższych szczeblach

MSZ w komunikacie zaznaczyło także, że działania ws. zwrotu wraku odbywały się na niższych szczeblach m.in. w czasie wielokrotnych roboczych kontaktów dyplomatycznych na szczeblu wiceministrów czy pomiędzy MSZ a ambasadą Rosji w Warszawie oraz ambasadą Polski w Moskwie i instytucjami rosyjskimi. Ministerstwo - jak czytamy w komunikacie - podejmowało również niezwłoczne działania i interwencje wobec wszystkich pojawiających się doniesień o niewłaściwym sposobie przechowywania wraku TU-154M, czy też odnajdowaniu u osób postronnych elementów wraku i rzeczy osobistych ofiar katastrofy. Kwestie niewłaściwego przechowywania szczątków samolotu podjął ambasador Polski w Moskwie w lutym br. podczas rozmowy z zastępcą Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej. Wystąpił on także o szybszą i terminową realizację polskich wniosków o pomoc prawną.

Autor: jk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MAK

Pozostałe wiadomości